המשקיעים עומדים בתור לרכבת לטבריה

טבריה חוגגת שלוש שנים של מאזן הגירה חיובי לעיר, הנובע מתכניות הפיתוח המואצות ומהתעניינות הולכת וגוברת של בני העיר המבקשים לחזור אליה. על השולחן: כ- 2000 יח"ד חדשות, מתחם היי-טק, רכבת מהירה לתל אביב, קריית ספורט ומלונות חדשים. המשקיעים כבר שם.

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן מקודם

טבריה נחשבת לאחד היעדים המסקרנים והאטרקטיביים להשקעה בנדל"ן מזה מספר שנים, זאת בין השאר בשל העובדה כי מחירה של דירה ממוצעת בעיר נמוך בכ- 50% מהמחיר הממוצע של דירה בישראל, זאת בעוד שהתשואה על שכירות בעיר עומדת על כ- 4.5% כאשר שהממוצע הארצי עומד על 2.5% (לפי נתוני רשות המסים).

יותר מכך, בשנים האחרונות העיר מפתחת יתרונות ייחודיים לטובתה, שהופכים את ההשקעה לאטרקטיבית מאי פעם. מרבית יתרונות אלה קשורים לתחייה מחדש שעוברת העיר, לא רק בתחום המגורים אלא בכל התחומים העירוניים האחרים, לרבות תשתיות תחבורה, תחנת הרכבת העתידית, מוקדי תעסוקה חדשים, מלונאות ושכונות חדשות שבדרך.

איך כל אלה ישפיעו על הנדל"ן בעיר? הכל בכתבה זו.

הרכבת מגיעה לטבריה

בשנת 2024 תושבי טבריה יתעוררו למציאות חדשה. בשנה זו יוכלו תושבי טבריה לעלות על הרכבת המהירה ולהגיע לתל אביב תוך שעה אחת בלבד. מסלול הרכבת לטבריה יהווה את המשכה של רכבת העמק מתחנת עפולה לתחנת טבריה. כך מצטרפת העיר לבית שאן, עפולה וכרמיאל, שנהנות כבר עכשיו מהצמיחה שהביאה איתה הרכבת.

ההערכות הן כי הרכבת תחולל שינוי של ממש בעיר ובכל האזור סביב, שיתבטא בכמה מישורים:

» בתחום המגורים, העיר תהפוך לאופציה של ממש לאלה המחפשים סגנון חיים גלילי, במחירים אטרקטיביים ובקהילה מתפתחת, וכל זאת תוך שמירה על נגישות שיא למרכז.

» בכל הנוגע להשקעה בנדל"ן חשוב לזכור כי הרכבת משביחה את הנכסים בסביבתה בכ- 20% בזכות ה"קירוב" למרכז.

» בתחום התיירות, הרכבת צפויה להפוך את העיר קרובה ונגישה מאי פעם ולהביא לעלייה משמעותית במספר המבקרים בעיר ולגידול בהכנסות מתיירות פנים וחוץ כאחד.

» בתחום העסקי, הרכבת תאפשר הגעה בתחבורה ציבורית למתחם התעסוקה וההיי-טק החדש בעיר. המתחם, שישתרע על 112 דונם ימוקם מזרחית לפורייה ויהווה את המע"ר (מרכז עסקים ראשי) החדש של העיר ויאפשר לראשונה מזה שנים מגוון מקומות תעסוקה.

בהקשר זה נזכיר כי תושבי טבריה זכאים להחזר מס בהיקף של 10%, עד לתקרת הכנסה של 162 אלף שקלים. במקביל, גם חברות שיעתיקו את כתובתם לטבריה יזכו להטבות משמעותיות של המדינה.

אוהד דנוס – נשיא לשכת שמאי המקרקעין היוצא אומר בהקשר זה: "מחקרים עולמיים מוכיחים את מה שאנחנו כבר יודעים בישראל, רכבת תורמת להשבחה מהותית של נכסי נדל"ן ויכולה להגיע עד לרמה של 20%. במקרה של טבריה, הרכבת היא כמו עירוי נוזלים חיוני לעיר. היא תשפר את מצבה בכל החזיתות: החל מהתיירות וכלה בעסקים. סביר להניח שהמרוויחים הגדולים מהצעד הזה יהיו אלה שהשקיעו בנדל"ן בשנים האחרונות בעיר".

מנועי הצמיחה של העיר: שכונות חדשות, מלונות חדשים, קריית ספורט חדשה, מתחם תעסוקה חדש.

יוסי בן דוד – ראש העיר המכהן של טבריה נכנס לתפקידו ב- 2013, כאשר הוא נאלץ להתמודד עם גרעון ענק ועם עיר מדשדשת. מקץ כחמש שנים, נראה שהוא הצליח לשנות את המגמה והיום הוא מכין את הקרקע על מנת להמשיך את תהליך שינוי הפנים שעוברת העיר. בחודש ספטמבר בשנה שעברה הוא הצליח לאשר באופן סופי את הקמת "טבריה המושבה", שכונה חדשה בעיר שתכלול 2080 יחידות דיור. השכונה החדשה תהנה גם מפיתוח והרחבת כביש 768 לארבעה נתיבים לכל אורכו.   

לצד השכונה יוקמו גם קריית ספורט חדשה וגם טיילת שתאפשר הליכה רגלית לצד אחד הנופים היפים בישראל מהשכונה לשאר השכונות הוותיקות ולמתחמי הפנאי והתעסוקה בעיר.

חשוב לציין בהקשר זה כי כבר כיום נמצאים בבנייה מספר פרויקטים משמעותיים בעיר ביניהם פרויקט מיכלאנג'לו כנרת, חורשת האקליפטוס, פרויקט אגם ועוד. איל עמיר – מנכ"ל ובעלים משותף בחברת פידמונט אנטרפרייזס בע"מ, הבונה את מיכלאנג'לו כנרת בעיר אומר בהקשר זה: "הפרויקטים שנמצאים בבניה היום בעיר זוכים להתעניינות גבוהה בקרב תושבי טבריה ומשקיעים כאחד. אנחנו בחברה מאמינים בטבריה, בזכות הביקושים ההולכים וגוברים, בזכות  עבודות הפיתוח המתקיימות והעתידיות ובזכות רוח העשייה שמגיעה מלשכת ראש העיר טבריה. לכן, אנו בוחנים בימים אלה הרחבה של הפעילות שלנו בעיר, באמצעות איתור קרקע נוספת והשקת פרויקט חדש".

שכונה חדשה בבנייה, מיכלאנג'לו כנרתצילום: יובל גסר צילומי אוויר

פרויקט מיכלאנג'לו כנרת, שהושק במהלך שנת 2016 נהנה מעליות מחירים של כ- 20% מאז השקתו ועד כה נמכרו מעל ל- 130 דירות מתוך 160 דירות בפרויקט. היתרון המשמעותי של הפרויקט היא העובדה כי הוא מהווה בסיס לסגנון חיים מודרני, יוקרתי ובריא בטבריה. בפרויקט הוקדשו 75 דונמים, המהווים שלושת רבעי השטח, לטובת פיתוח סביבתי, הכולל בין היתר, צמחיה בהיקף עצום, שבילי הליכה, מתקני ספורט ושעשועים, טיילת נוף ומצפה והכל אל מול הנוף עוצר הנשימה של הכנרת, הכי גבוה בעיר. תמהיל הרוכשים בפרויקט כולל משפרי דיור, לצד משקיעים קלאסיים מהארץ ומחו"ל . בנוסף, בני העיר שעזבו את העיר בעבר מוצאים כיום פתרונות דיור יוקרתיים ונאותים לרמת חיים גבוהה המאפשרים את המעבר חזרה לעיר האהובה.

טבריה החדשה – יעד אטרקטיבי להשקעה בנדל"ן:

קרדיט: Piedmont enterprises טבריה החדשה – יעד אטרקטיבי להשקעה בנדל"ן

טבריה נסמכת כיום באופן משמעותי על ההכנסות מחדרי המלונות בעיר. עם זאת, מספר החדרים בעיר עדיין נמוך משמעותית ממספר החדרים בערים כמו אילת, ירושלים או תל אביב. במרץ החולף אושרה הקמת בית מלון חדש בעיר: מלון חוף סירונית, שיכלול 150 חדרים במלון ברמה של 5 כוכבים. הקמת המלון תלווה בפיתוח חוף ציבורי חדש ונגיש, טיילת נוף שתחובר לטיילת העירונית, ומרכז מסחרי. משמעות הקמת המלון היא לא רק הגדלת ההכנסות מתיירות אלא גם תוספת של מאות מקומות עבודה חדשים לעיר ובאזור.

מלון זה מצטרף לרשימת מלונות חדשים ויוקרתיים כמו U-Boutique וסטאי, כמו גם מתקני תיירות רבים נוספים בעיר.

כל אלה נותנים את אותותיהם כבר היום בעיר ואחד הפרמטרים הטובים ביותר הוא המעבר להגירה חיובית לעיר שהחל בשנת 2015 והולך ומתעצם מידי שנה.

המשקיעים כבר יודעים

רוני כהן – מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן, מספר: היום המשקיעים כבר לא שואלים האם להשקיע בטבריה. הם שואלים היכן להשקיע בטבריה. בשונה מערים אחרות, טבריה רחוקה באופן משמעותי ממיצוי הפוטנציאל שלה ברמת ההתפתחות העירונית, התפתחות תשתיות התחבורה והתפתחות התשתיות העירוניות. לכן, ככל שהכניסה לשוק המשקיעים בעיר תהיה מוקדמת, הרי שהתשואה תהיה משמעותית יותר.

למרות הנוכחות המסיבית של המשקיעים בעיר, ניתן לראות שנוצרת העדפה בעיר למתחמי מגורים שלמים הכוללים לא רק דירות בבניינים אלא גם את כל התשתיות הדרושות לבניית קהילה דינמית ומעצימה, לרבות פיתוח סביבתי, גינות משחקים ועוד.

פיתוח סביבתי בטבריה, הקמת מגרשי שעשועים בפרויקט מיכלאנג'לו כנרתצילום: יובל גסר צילומי אוויר

אורלי כתב – אשת יחסי ציבור המתמחה בנדל"ן מוסיפה בהקשר זה: "הסיקור של טבריה השתנה באופן מהותי בשנים האחרונות. היום אנו רואים התעניינות הולכת וגוברת מכיוונה של התקשורת בהתפתחות העירונית המואצת בעיר, בפרויקטים המשווקים בה ובאטרקטיביות ההולכת וגוברת שלה בקרב משקיעי הנדל"ן. העיר מופיעה שוב ושוב בדירוגי הערים האטרקטיביות להשקעה וניתן לומר שיש קונצנזוס לגבי הפוטנציאל שהיא מגלמת למשקיעים שעדיין רחוק ממיצוי. הסיקור החיובי מגביר עוד יותר את זרם המשקיעים לעיר, שמחפשים בקדחתנות אחר הזדמנויות שניתן לממש היום, כדי ליהנות מקפיצת המדרגה של העיר".

>> ליחצו כאן כדי לדעת עוד על השקעה מנצחת בטבריה החדשה