תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארץ, עיר... מקצוע: איך תשנה הטכנולוגיה את שוק העבודה?

לכתבה
Depositphotos

לפני כמה עשורים, כששיחקנו "ארץ, עיר" וחיפשנו מקצוע באות ח', היה לגיטימי לכתוב "חלבן". הרי מי ידע אז מה זה מנהל דיגיטל או Big Data Analyst?

אנחנו חיים בעידן שבו מכונות מבצעות פעולות באופן שלעיתים עולה על היכולת האנושית - בוטים שמפענחים צילומי רנטגן, מכונות שקוראות שפתיים, וסנסורים שממיינים אשפה לקומפוסט - והדיון הציבורי על אוטומציה והשפעתה על מקומות העבודה, מעלה שאלות מעוררות דאגה. התרחישים אומנם מדברים על כך שחלק מהמקצועות יעלמו בעתיד, אבל גם אם חלק משמעותי מהמשרות יהפכו לאוטומטיות, זה לא יתורגם באופן ישיר לאבטלה. ראשית -  נוכל לעבוד פחות שעות, כפי שקרה אחרי המהפכה התעשייתית, ושנית -  מקצועות רבים ישתנו הן כתוצאה משינויים דמוגרפיים וחברתיים (שירותים לאוכלוסיה המבוגרת, ניצול אנרגיה חכמה ונכונה יותר, וכו') והן כתוצאה מטכנולוגיה חדשה. בכלל, בעשור הקרוב אנחנו צפויים להיות עדים למקצועות חדשים שכרגע קשה לדמיין, כמו פסיכולוג צמחים, או מנהל מותג אישי דיגיטלי (שידאג לנהל את הפרטיות והתדמית שלכם במדיות החברתיות).

הכתבה הבאה תסקור תפקידים במגוון תעשיות כדי להבין איך הטכנולוגיה שינתה אותם כבר היום והאם בעשור הקרוב יהיה מקצוע כזה.

קופאים בחנויות: עושים צ'ק אאוט?

כולנו שמענו על Amazon Go, חנות בשירות עצמי, ללא מוכרים וקופות. חנויות בקונספט הזה מרושתות חיישנים, שמזהים את הלקוח באמצעות אפליקציה המותקנת במכשיר הסמארטפון שלו. כשהלקוח לוקח מוצר מאחד המדפים, הפעולה מתעדכנת באופן אוטומטי בעגלת הקניות שבאפליקציה. אם הלקוח מחזיר את המוצר למדף, הוא מוסר באופן מיידי מהעגלה הוירטואלית. בסין כבר פועלות חנויות רבות ללא עמדות מכירה וללא קופאים, אך האם זה מבשר את סוף עידן הקופאי/ת?

מחקרים בפסיכולוגיה צרכנית הראו, שצרכנים העומדים מול מוכר, חוששים כי לא מבינים אותם כהלכה או ששופטים אותם, ושזה שמשפיע על השירות שהם מקבלים. בחנות הדיגיטלית החיכוך החברתי נחסך, מה שמאפשר התאמה אישית ותחושה של פרטיות. מצד שני, קרה לכם שניסיתם לסרוק את הברקוד שוב ושוב אך המוצר לא נקלט? כולנו יודעים כמה מתסכל זה יכול להיות כשאין מולנו גורם אנושי, מה שיצריך את הרשתות ליצור תפקיד נוסף, עבור אנשים שיתווכו בין הצרכנים לבין המכונות.  

בהנחה שיתגבר על המכשולים הטכנולוגיים, מחקרים צופים שענף הקמעונאות יספוג את ההשפעה השלילית הגדולה ביותר על כוח האדם, לרבות קופאים. אך למרות התחזית הקודרת, מובילי רשתות הקמעונאות שמיישמות את הטכנולוגיה הזו מסבירים, שהעובדים בחנויות מקבלים משימות אחרות, כדוגמת סידור מדפים, הכנת ארוחות מוכנות למכירה בחנות, או זיהוי ידני שהקונה מעל גיל 18, במקרה של מכירת אלכוהול - כך אמנם שעות עבודה רבות יתפנו להם, אך יאפשרו להם גם להתנסות במספר תחומי עבודה.

אנשי תוכן: מדברים אליך ועליך

ההערכה היא שכ -90% מעולם התוכן נוצר בשנתיים האחרונות - וההיקף צפוי לעלות ב -500% בעשור הקרוב. בנוסף, עד סוף אותו עשור יהיו פי 10 יותר מערכות שמייצרות ומגישות תוכן ממספר מנהלי תוכן אנושיים. הנתונים האלו מציבים אתגרים משמעותיים למנהלי התוכן, ויחד עם הטכנולוגיות החדשות מחייבים אותם להמציא את תפקידם מחדש. אם פעם איש תוכן טוב התמחה ביצירת תוכן "עומק" בפלטפורמה אחת, כיום כולם הפכו ליצרני טקסטים, תמונות, וידאו וקבצי סאונד מקצועיים, תוך שימוש במחשב ביתי או בסמארטפון. עם קשב נמוך של הצרכנים מצד אחד ועם שפע מכשירים קטנים וניידים מצד שני, התוכן חייב להיות קצר וממוקד יותר. כבר היום אפשר למצוא טכנולוגיות שמתמצתות תכנים למילים בודדות, ועושות אופטימיזציה כדי שהמוח שלנו יקלוט אותן במהירות וביעילות.

מנהל התוכן לא יכול להרשות לעצמו מילה אחת מיותרת, והדרך לעשות זאת היא להפוך את התוכן ליותר ספציפי. בשנים הקרובות אנחנו נראה נטישה של הסגמנטציה לטובת פרסונליזציה - פנייה לנמען יחיד, עם מסרים המבוססים על דאטה שנצבר על המשתמש, נותח והותאם להניעו לפעולה. מערכות טכנולוגיות תאפשרנה הגשת תכנים המכוונים ישירות אל הגולש הספציפי, מרמת התוכן עצמו דרך הוויזואליזציה המוצגת על גבי הטקסט, ועד עמודי הבית של אתרים מובילים. איש התוכן הופך לאסטרטג של מסרים, מנתח כמויות של מידע ומתאים את התוכן הנכון לכל גולש, בפלטפורמות שרלוונטיות אליו, בכמות שמסוגל לעכל, ובעיקר - במהירות.

איש מחזיק כדור טכנולוגיה של personalization
© Anar Mammadov | Dreamstime.com

רואי חשבון: רואים יותר

לפי תחזיות של מומחים בתחום, ביצוע וחישוב פעולות עסקיות שנעשו באופן ידני, או ידני חלקי (אקסל), יעברו לפתרונות עסקיים משולבים ברובוטיקה, אשר ידרסו או יבטלו עד 40% מהעבודה החשבונאית בשנים הקרובות. שינוי זה פירושו כי צוותי הכספים יוכלו לבלות יותר מ-75% מזמנם, 25% כיום, על פי ניתוח Accenture - בקבלת החלטות, תחזיות עסקיות, וניהול ביצועים עסקיים (CFO.com “Death by Digital: Good-Bye to Finance as You Know It” by David Axson).

בעוד הטכנולוגיה היא קריטית להגברת היעילות והדיוק במשימות חשבונאות (מישהו אמר "Blockchain"?) אנשים - ולא רובוטים - הם אלו שמניעים קבלת החלטות, גם בארגון של העתיד. בנוסף, הטכנולוגיה יוצרת גישה בזמן אמת לנתונים פיננסיים, כך שאת הדיווח והניתוח ניתן לעשות במקביל ובאופן שוטף. כאשר הנתונים הפיננסיים זמינים בנגישות כה גבוהה, ולבעלי התפקידים יש זמן לנתח אותם, ארגונים יכולים להגיב מהר יותר לשוק, לנצל הזדמנויות חדשות, להבטיח אמינות לאורך זמן, וחשוב מכל, לשמור על אמון הצרכנים בבעלי המניות. זו הדרך היחידה לצעוד קדימה בעולם החשבונאות, במיוחד לאור העלייה בהנחיות רגולטוריות מורכבות יותר ויותר, ושינויים בלתי פוסקים בדרישות הדיווח לרשויות.

מחסנאים: מסתכלים על המחסן מלמעלה

לכל מחסן יש את מנהל המחסן שלו. לרוב מדובר באדם שנמצא במחסן שנים רבות ויודע היכן מונח כל בורג ומה עומד להיגמר. כל שנות עבודתו במחסן הוא עבד עבודה פיזית קשה, הרים משאות כבדים ועמד כל היום על הרגליים כשעסק בפיזור ואיסוף המלאי. כשהיה חולה, היה צריך לחכות שיחזור - כי בלעדיו "לא מוצאים כלום". העידן זה הסתיים.

אין דוגמה טובה יותר לשימוש במערכות לוגיסטיקה וברובוטים לביצוע עבודות פיזיות, מניהול מחסן. אם פעם המחסנאים נדרשו לכוח פיזי לשינוע הסחורות, ולכיתות רגליים במהלך יום העבודה, הרי שכיום מערכות טכנולוגיות מספקות פתרונות שמטרתן להיות הלב התפעולי של המחסן. הן מייצרות אוטומציה של תהליכים (כמו למשל: ניהול מלאי) וכך מונעות טעויות אנוש, מגבירות את מהירות ויעילות הארגון, ומספקות חיווי מידי לגבי תפקוד המחסן ומצב המלאי.

כך לדוגמה, כבר היום קיימת טכנולוגיה שמציגה למחסנאי תמונת מצב רחבה על מלאי ומוצרים, שולחת התראה כשהמלאי בקטגוריה מסוימת עומד לאזול, ואפילו מאפשרת להיעזר במשקפי IoT שמכוונות אותו אל המדף ממנו יש ללקט סחורה. בעתיד הקרוב השימוש באביזרים ניידים ופריטי לבוש חכמים, כאמצעי לאיסוף, עיבוד וניתוח מידע בצורה שוטפת וזמינה, יהפוך לנפוץ הרבה יותר. כך יהפוך המחסנאי לאסטרטג ומתכנן מערכת ניהול מלאי, עם היכולת להציף בעיות ופתרונות אופציונליים, באופן כולל ומידי.

מנהל מחסן
Dmitry Kalinovsky | Dreamstime.com

מנהלי תפעול ושרשרת אספקה: זום אאוט

ומהמחסן, לשרשרת האספקה באופן כללי יותר:

מנהלי שרשרת האספקה (Supply Chain Management) אמונים על כל הצעדים הנדרשים כדי לייצר את הכמות הנכונה של המוצר הנכון, ולספק אותו למשתמש הקצה בזמן הנכון. בין היתר, הם מעורבים בניהול התכנון והרכש, רצפת הייצור, המחסנים והשילוח.

טכנולוגיות Machine learning, מאפשרות למנהלי שרשרת האספקה לקבל החלטות נכונות יותר על סמך תחזיות אנליטיות חכמות של המערכת, שיכולות לבצע פעולות כמו הזמנות באופן אוטומטי ועל בסיס דפוס קבוע של הזמנות הלקוח, תוך צמצום זמן אספקה. כבר היום, מנהלי שרשרת האספקה יכולים ליהנות מראיה הוליסטית של כל נקודה בשרשרת האספקה בקליק אחד, למשל המערכות הארגוניות שלהם (Priority ERP לדוגמה), מה שמאפשר להם להתבונן על כל המרחב בו הם פועלים, לראות היכן ניתן לייעל תהליכים, על מנת לשפר את השירות ללקוח. נוסף על כך, המעבר של האוטומציה התעשייתית לענן, מאפשר לחבר בין מערכות הליבה בארגון ומערכות שרשרת האספקה (מערכת הפצה, ייצור ושירותי מהנדסים) לבסיס נתונים מסונכרן, ובכך לעקוב אחר נכסי הארגון כדי לייעל את השינוע ומודל השילוח, למול הביקוש ההולך וגובר של הצרכנים. אלגוריתמים של למידה בזמן אמת על עסקאות וקיצור זמני האספקה, יהפכו את מנהל שרשרת האספקה למתכנן עסקי, שבאחריותו לנתח ולפתור בעיות איזון בביקוש, ברמת העסקה.

אנליזה ואוטומציה במרכזי הביצוע יעמיקו את מגוון אפשרויות העמסת החבילות, תכנון המסלול, ווידוא נכונות הלקוח לקבל משלוח. כשמביאים בחשבון אריזות מותאמות אישית יחד עם אפשרויות שילוח עתידיות כמו רחפנים, המפגש עם הלקוח בנקודת האספקה הוא הסיכוי הטוב ביותר לעשות רושם, ולמנף את העסק. בנוסף, למידה ממוחשבת על צריכת משאבים אופטימלית לוקחת בחשבון את עקרונות הקיימות, ויכולה גם לתרום לתפקיד שיש לו השפעה פיננסית עצומה. מנהלי שרשרת האספקה, שבעבר התעסקו בתהליכים הפנימיים של ניהול קו האספקה, הייצור והמוצר, יוכלו היום לעשות זום אאוט ולחשוב איך הם משתמשים ב-AI כדי לייעל תהליכים, לשפר את שביעות רצון הלקוחות ולהגדיל את הרווחיות.

לסיכום, אוטומציה של ארגונים טומנת בחובה תקווה גדולה, לצד אתגר גדול. התקווה היא בעובדה שהכלכלה העולמית זקוקה לדחיפה בצמיחה ובפרודוקטיביות של העבודה. מכונות יוכלו לקחת על עצמן עבודה שוחקת, מסוכנת או מלוכלכת, מה שיאפשר לכולנו להשתמש בכישרונות האנושיים שלנו באופן מלא יותר. אבל כדי לנצל את היכולות האלה, החברות יצטרכו להתכונן לשינויים מורכבים בכוח העבודה. המשימה המרכזית של קובעי מדיניות, מנהיגים עסקיים, ועובדים עצמאיים בכל רחבי העולם, היא להתכונן לעתיד האוטומטי על ידי הדגשת מיומנויות חדשות, והגברת והעצמת ההכשרות - במיוחד עבור משרות הביניים - ועל ידי כך להבטיח צמיחה כלכלית איתנה.

בשיתוף Priority Software - חברת ה-ERP הגדולה בישראל

» מאחורי, מצדדי ומלפניי, העתיד - לסדרת הכתבות

» חבילה עוברת: מה עובר המשלוח שלנו עד שמגיע אל היעד

» תופסת טכנולוגיה: 7 דרכים להכין את הארגון לעולם הטכנולוגי של מחר 

» סימני דרך: כיצד מערכות ניהול יכינו את הארגון שלכם למהפכה הטכנולוגית?