תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תופסת טכנולוגיה: 7 דרכים לרתום את המהפכה הטכנולוגית לטובת הארגון שלכם

לכתבה
Depositphotos

הטכנולוגיה ללא ספק צומחת לצידנו. בדרך כלל, היא משפיעה קודם על הצרכנים ורק אחר כך על מקומות העבודה, אבל היום כבר ברור שגם בארגונים המסורתיים ביותר, הטכנולוגיה מניעה תהליכי שינוי משמעותיים. טרנספורמציה זו מייצרת אתגרים חדשים, קונפליקטים והזדמנויות הקשורות ברכישת מיומנויות, שינוי (שלא לומר שדרוג) בתפקיד העובדים, ניהול נתונים, פרטיות, ועוד. משמעות הדבר שמנהלים בכירים יצטרכו להבין את הטכנולוגיה כדי להיות מעודכנים ומוכנים להתמודד עם בעיות ואתגרים מורכבים במקום העבודה.

האם החברות מוכנות לשינויים אלה? לפי מחקר שפורסם בדצמבר האחרון, כבר בשלוש השנים הקרובות, תוכפל כמות העבודה הנעשית באמצעות אוטומציה בחברות בארה"ב (Wills Towers Watson, Dec 2017). אותו סקר מצא גם, שפחות מ-5% מהמשיבים מעריכים שמחלקות משאבי האנוש שלהם ערוכות לשיטות העבודה החדשות. אז מה צריך ארגון כדי לשרוד את מהפכת הטכנולוגיה והרובוטיקה הבאה לפתחנו? אנדרס ריכטר, מנכ"ל Priority Software מסביר כיצד תוכלו לרתום את המהפכה הטכנולוגית לטובת הארגון שלכם:

1. להפסיק לפחד מטכנולוגיה

למנכ"לים ובעלים של ארגונים עסקיים יש הרבה מה להרוויח מאימוץ מוקדם של טכנולוגיות ואוטומציה חכמה, המאפשרות שיפור איכות וביצועים, יעילות בניצול המשאבים וקבלת החלטות מבוססות מידע. עם זאת, הטמעה של טכנולוגיה חדשה עשויה לדרוש מחברות לתכנן מחדש את התהליכים העסקיים של הארגון ואת הצרכים שלו, עד כדי העברת אנשים מתפקידים מסויימים בארגון למשרות אחרות. במציאות שבה טכנולוגיות חדשות קמות חדשות לבקרים, לא תמיד ברור מראש באיזו מהן כדאי לבחור ואם בכלל.

לפיכך, חששם של מנהלים להיות הראשונים לאמץ מערכות וטכנולוגיות חדשות, מובן. כמובן שלא מומלץ לנסות את כל הטכנולוגיות שיש, וברור שלא כולן תהיינה יעילות באותה מידה -  אבל על מנת להצליח לשמור על יתרון תחרותי, חשוב שמנהלים יפסיקו לפחד ויתחילו להתיידד עם הרעיון של אימוץ טכנולוגיות חדשות, גם במחיר של ניסוי וטעייה. אחרי שיתגברו על החשש ויאמצו את הגישה החדשה, עליהם לדאוג להנחיל את התפישה הזו בכל הארגון, לעודד יוזמות ולרתום את העובדים לקחת חלק אקטיבי בעיצוב תהליכי השינוי. הציפיה מהעובדים היא להתעדכן באופן שוטף בטכנולוגיות החדשות בתחומם ולבחון אותן, על מנת לאתר ולהציע לארגון כלים חדשים.

חברות וארגונים יצטרכו גם לחשוב כיצד הטכנולוגיה תשבש התנהלויות מסורתיות. לדוגמה: במהלך שני העשורים הבאים, כלי רכב אוטונומיים ישנו באופן יסודי את אופן העברת הסחורה והאנשים ממקום למקום, וההבנה של השפעת השינויים הללו על הארגון - היא קריטית. לפיכך, ארגונים חייבים להיות כל הזמן עם היד על הדופק בכל הקשור למחקרים, שמנבאים את התקדמות הטכנולוגיה, ולאן היא אמורה לקחת אותם ואת האנושות בכלל, גם אם חלקם נראים רחוקים שנות אור, כי קצב השינויים והמהירות של הטמעת השינויים בעולם העסקי והאנושי מואץ משנה לשנה.

2. לעזור לעובדים לעבוד לצד רובוטים

בניגוד לנרטיב יום הדין של רובוטים המשתלטים על מקום העבודה, חברות חדשניות ומובילות יוצרות תרחישים סינרגטיים, שבהם רובוטים מבצעים משימות עבודה רוטיניות, חישובים סיזיפיים ועיבוד נתונים, בעוד שעובדים אנושיים מתמקדים במשימות מורכבות יותר, כמו ניהול תרחישי עבודה, פיתוח אסטרטגיות, ניהול לקוחות וחשיבה לטווח ארוך. לשיתוף הפעולה הזה קוראים collaboration robot) Cobot) וארגונים חייבים לחשוב על האופן שבו מקום העבודה משתנה כשאנשים עובדים לצד טכנולוגיות מתקדמות, וכיצד להכין אותם לכך בהצלחה.

אז אילו כישורים חדשים צריכים לסגל העובדים, כדי להתמודד בהצלחה עם העובדה שהקולגה שמזין את החשבוניות - הוא רובוט? ברמה הבסיסית ביותר, העובד נדרש לתקשר עם הרובוטים או המכונות, להפעיל אותם ולסמוך עליהם. בנוסף, בעוד שלרבים מכלי האוטומציה החכמה של היום יש מגבלות משמעותיות, על הניהול האנושי של אותם כלים להיות יעיל יותר. אמנם לא ניתן ללמד את המערכת לעשות יותר ממה שהיא מתוכננת לעשות, אך על ידי מתן משוב או ביצוע עדכונים קלים בתכנות שלה, הארגון ועובדיו יכולים למצות טוב יותר את השימוש בה. לצורך כך העובדים יצטרכו לקבל הכשרה מתאימה.

טכנאי טכנולוגי
Suwin Puengsamrong | Dreamstime.com

3. לאמץ גמישות מחשבתית ואופרטיבית

אולי המאפיינים הבולטים ביותר של המהפכה הטכנולוגית העכשווית, הם קצב ומנעד השינויים. רבות כבר נכתב על המהפכה במודלים העסקיים והאופרטיביים של תעשיות שלמות, אבל השאלה שכל מנהל מוטרד ממנה היא לא איך להסתגל לשינוי שקרה אתמול, אלא כיצד להערך לשינוי של מחר, שקשה לצפות אותו. בסביבה כזו של שינויים בקצב מהיר, כאשר חברה לא בטוחה מה היא תייצר מחר או מה יהיה המודל העסקי שלה בעוד שנתיים, הפרמטר החשוב ביותר להישרדות הוא גמישות לשינוי (agility), שחייבת להיות מתורגמת ליכולת להגיב ולהשתנות מהר במספר מימדים: 

  • פתיחות למודלים עסקיים חדשים - בשנים האחרונות, אנחנו עדים למודלים עסקיים חדשים שהיינו סקפטיים לגביהם כשרק הרימו את ראשם, דוגמת אמזון ואובר. אך בעידן הטכנולוגי הזה, רעיונות ומודלים ימשיכו לצוץ בכל רגע, מאחר והטכנולוגיה מאפשרת להפוך רעיונות מורכבים מחלום למציאות. מנהלי ארגונים יהיו חייבים לעמוד בקצב ולא להסתמך רק על מחלקת הפיתוח שתייצר לבד חדשנות עסקית ומוצרית, אלא להעביר את השאיפה לחדשנות לכל אורך הארגון, ולגייס את העובדים ליצור קטגוריות מוצרים חדשים, לעצב מחדש תהליכים עסקיים ולחשוב מחדש על אסטרטגיות צמיחה.
  • עובדים בעלי גמישות גבוהה - בעולם הישן, פעמים רבות דווקא העובדים הם אלו שהתנגדו לשינוי, ועצרו את הארגון מלהטמיע חדשנות. ככל שעובר הזמן, מתבהר שאחת התכונות החשובות שארגון צריך לחפש בעובדיו היא יכולת התגמשות והסתגלות לשינויים, ואף ורסטיליות בתפקיד שלהם עצמם. התרחישים מראים כי עד שנת 2030, בין 75 ל-375 מיליון עובדים (3% - 14% מכוח העבודה העולמי) יצטרכו להחליף קטגוריות תעסוקתיות (McKinsey Global Institute Dec 2017). העיסוק בתפקידים מורכבים יותר יחייב את העובדים ליישם מיומנויות למידה, מיומנויות חברתיות ורגשיות, יצירתיות, יכולות קוגניטיביות ברמה גבוהה ומיומנויות אחרות שלאוטומציה יהיה קשה להחליף.
  • מבנה ארגוני - גם המבנה הארגוני צפוי להיות שונה ממה שאנחנו מכירים כיום: מעט עובדים קבועים כשהרוב פרילנסרים, מנהלי פרויקטים שמגויסים "אד הוק", ועובדים רבים במשרה חלקית שרובה נעשית מרחוק. מקומות העבודה יצטרכו להתאים את עצמם לתרבות בה העובדים לא בהכרח מעוניינים לעבוד ימי עבודה מלאים, ההיררכיה נעשית פחות רלוונטית והארגון יבנה בצורה רשתית יותר, לפי פרוייקטים.

4. לוודא שגם מערכות המידע תומכות בגמישות הארגון

על מנהלים לתת חשיבות גבוהה לכך שתשתיות של מערכות המידע בארגון יאפשרו להם לצמוח, ולא יהוו גורם מגביל בשינוי. לצורך כך, חשוב להטמיע כבר כיום מערכות ליבה שיענו על צרכי הארגון לא רק בהווה, אלא גם בעתיד וזאת, כמובן, מבלי לדעת מה יהיו הצרכים המדויקים האלה. אם ניקח כדוגמה מערכות לניהול ארגון (כדוגמת ERP), הרי שהן חייבות לאפשר למנהלים לקבל מבט מדוייק על מה שקורה בכל נקודה בארגון, בזמן אמת. המערכות חייבות לאפשר ביצוע שינויים בתהליכים או בחוקים עסקיים בדקות, להיות פתוחות עם API סטנדרטיים שמאפשרים התממשקות לאפליקציות ולטכנולוגיות חיצוניות, כדוגמת IoT sensors, ולאפשר עבודה ממגוון פלטפורמות ומכשירים.

5. לאמץ מודל של ניהול בתקשורת פתוחה

כח העבודה העתידי יתבסס על דור המילניאלס (דור ה-Y) ודור ה-Z, שהם בני הנוער של היום (13-19). מדובר בצרכנים דיגיטליים שמבלים כ-11 שעות ביום מול מגוון מסכים, והם גדלים ומתחנכים במעבדות מחשבים. ההבנה וההכרה בצרכים של הדור הזה חשובה כדי להצליח לשלב אותם באופן הכי אפקטיבי בארגון, ולהצליח להפיק מהם ואיתם את מקסימום התועלת לארגון. דור זה מאופיין בקשרים חברתיים דיגיטליים נרחבים, ביכולת למידה עצמית גבוהה לטכנולוגיה, וצורך תדיר באתגר. למול נתונים אלה, המנהלים בארגון יהיו חייבים לסגל כישורי ניהול שדוגלים ביכולות תקשורת גבוהות ופתוחות יותר, ויכולת ניהול מולטי פונקציונאלית של מגוון תפקידים בעת ובעונה אחת.

מילניאלס עובדים על לפטופ
© ​Mooshny | Dreamstime.com

6. להיות בקיא ברגולציות הקשורות לטכנולוגיה

כבר כיום, עולם הסייבר והסכנות של שימוש לרעה במידע אישי או ציבורי תופסים חלק מרכזי בחשיבה הארגונית. העובדה שבני אדם מייצרים מכונות שעשויות להיות חכמות כמוהם (או יותר...), עלולה להעלות סיכונים חדשים של שימוש לרעה בטכנולוגיה. כדי להתמודד עם איומים אלו, יוגדר סט חדש של חוקים מקומיים ובינלאומיים, שאמורים להגן על העולם מכאוס.

לרגולטורים כמובן תפקיד מרכזי בקביעת החוקים (ראו דוגמת GDPR באירופה ותקנות הגנת הפרט החדשות בישראל), אולם גופים והתאגדויות נוספות יעסקו בזה. כך לדוגמה, הוקם פורום מטעם ארגון "The Future of Life Institute", שמטרתו לנסח עקרונות אתיים וקווים מנחים בכל נושא המחקר והפיתוח בתעשיית ה-Artificial Intelligence) AI), על מנת לוודא שהטכנולוגיה החכמה לא מנוצלת למטרות לא ראויות. הפורום מונה כבר כ-4,000 מנהיגים בכירים בתעשיית ה-AI, בשילוב עם חוקרים ויועצים מומחים בתחום (בהם גם סטיבן הוקינג המנוח). לפיכך, יהיה הכרח בעבור מנהלים ועובדים בארגון להכיר את התקינה העדכנית הרלוונטית ולוודא שהארגון במוכנות, דבר שעשוי לקחת חודשים ארוכים במקרים מסויימים.

7. Coopetition - איחוד כוחות ושיתוף פעולה בין ארגונים מתחרים

המורכבות הכרוכה בעיצוב מערכות טכנולוגיות של ימינו דורשת מומחיות עמוקה בתחומים רבים, כדי להתחרות בצורה יעילה יותר. כבר היום, ארגונים מבינים שלפעמים כדאי להם לאחד משאבים טכנולוגיים, אפילו למול מתחרים (Coopetition), וזאת לצורך הפקת רווח הדדי, על מנת לייצר את הטכנולוגיה הטובה ביותר שתיתן מענה למתחרים. המגמה הזו צפויה להתגבר בעתיד.

לסיכום, הצורך בחדשנות ממוסדת בארגונים מעולם לא היה חשוב יותר. נוכח החדשנות של סביבה תחרותית, תובענות הצרכנים, שינויים בצרכי הלקוחות, שינויים המתרחשים במבנה הארגוני ובמשאב האנושי, והאצת האיומים התחרותיים - ההסתגלות והמוכנות לחדשנות הטכנולוגית היא המפתח להשגת נתח שוק בעולם בו הצמיחה האורגנית קיימת פחות ופחות.

 

אנדרס ריכטר הוא מנכ"ל חברת Priority Software, בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בעולם ה-IT, בתפקידים ניהוליים בכירים בחברות בינלאומיות מובילות, בפיתוח עסקי ובייעוץ לחברות סטארט-אפ וטכנולוגיה. ריכטר מוביל את Priority למימוש התפישה של מערכות ERP קלות ונגישות יותר לארגונים מסוגים שונים

» מאחורי, מצדדי ומלפניי, העתיד - לסדרת הכתבות

» חבילה עוברת: מה עובר המשלוח שלנו עד שמגיע אל היעד

» סימני דרך: כיצד מערכות ניהול יכינו את הארגון שלכם למהפכה הטכנולוגית?

» ארץ, עיר... מקצוע: איך תשנה הטכנולוגיה את שוק העבודה?