תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פרויקט פינוי בינוי ענק במתחם רובינשטיין ביפו ד' יוצא לדרך

ש.ב.א החברה הישראלית להתחדשות עירונית הכריזה השבוע בכנס דיירים על קידומו של פרויקט פינוי בינוי ענק במתחם הרחובות רובינשטיין- המחרוזת ביפו, והציגה לראשונה את הדמיית המתחם החדש

הפרויקט הנדיר בהיקפו כולל פינוי והריסה של 12 בניינים ישנים בני שלוש וארבע קומות שנבנו בשנות השישים וכוללים 224 יחידות דיור, ובמקומם מתוכננים להיבנות 8 בניינים בני כ-19 קומות כל אחד.

מתחם רובינשטיין נמצא על ציר שדרות ירושלים פינת הרב רובינשטיין, במיקום נדיר ואסטרטגי: 400 מטר מנתיבי איילון, על תוואי הרכבת הקלה, עם רצף של ריאות ירוקות וכ- 800 מטר מהים. בנוסף, המתחם כלול בתכנית תא 5000 של עיריית ת"א כאזור התחדשות עירונית.

כ- 65%  מבעלי הדירות  כבר חתמו על חוזה עם החברה , ובמרבית הבניינים יש את הרוב הדרוש, אך היזמים מעוניינים להשיג את תמיכתם של לפחות 80% מהדיירים, " חשוב לנו שהדיירים יתמכו בפרויקט וירצו בו", אומר ניסים שמואל, שותף בחברת ש.ב.א, " הם השותפים שלנו, ואנחנו רוצים ללכת איתם יד ביד עד ליום מסירת המפתח לדירה".

חברת ש.ב.א בבעלות ניסים שמואל, דניאל אגי ודוד אלייב שכרו את שרותיו של האדריכל הידוע יוסי סיוון, השותף במשרד האדריכלים יסקי מור סיוון, אחד ממשרדי האדריכלים המובילים בישראל. על פי החזון שלו, התכנית שתוצג לאישור עיריית תל אביב תכלול  כ-850 יחידות דיור מתוכן כ- 140 יחידות קטנות של 2.5 חדרים.

רובינשטיין 1

הדיירים יקבלו דירות משודרגות עם תוספת של כ- 25 מ"ר לכל דירה הכוללת מרפסת שמש, ממ"ד, וכן חניה תת קרקעית ומחסן ככל שהדבר יאושר על ידי העירייה. הדירות יבנו בסטנדרטים החדישים ביותר תוך הקפדה על נגישות, בטיחות, כיבוי אש, מעליות ועוד. "אנחנו מתכננים מתחם מכובד, מפואר ונגיש, והבחירה שלנו במשרד האדריכלים המוביל במדינה מעיד על כך", אומר מנשה בר, מנהל הפרויקט, "השקענו בנושא האדריכלות והנראות האורבנית התל אביבית חשיבה מעמיקה ואין לנו ספק שהפרויקט יצא לדרך ויזכה לתמיכת עיריית תל אביב".

גם המחירים על פי הערכת היזמים צפויים להיות אטרקטיביים מאוד יחסית למחירי נדל"ן למגורים בתל אביב, "אנחנו פונים לקהל של זוגות צעירים ומשפרי דיור, שכרגע שוכרים דירה בתל אביב ואין להם אפשרות לרכוש דירה במחירים הנוכחיים", אומר שמואל.

יזמות תמיד מתחילה בחלום

דניאל אגי, שותף בחברת ש.ב.א, הוא שזיהה את הפוטנציאל העצום במתחם ודחף את הפרויקט קדימה, "גדלתי בשכונה הזו ואני מכיר אותה היטב,  בצעירותי ניקיתי את הבניין הזה בו אנחנו מקיימים את הכנס, והיום אני נמצא כאן כאחד היזמים של פרויקט ענק כזה. זה מאוד מרגש". בתחילת הדרך פנו דיירי אחד הבניינים לאגי בבקשה לקדם פינוי בינוי בבניין, בעקבותיהם פנו דיירי בניין נוסף, והשותפים בחברת ש.ב.א הבינו שיש כאן פוטנציאל אדיר, "כשהתחלנו לקדם את הרעיון של פינוי בינוי בכל המתחם אמרו לנו  שאנחנו הוזים", אומר ניסים שמואל, "כשהשקענו את מאות אלפי השקלים הראשונים אמרו לנו שזו תרומה שלא יצא ממנה דבר אבל לאט לאט זה קורם עור וגידים. כל יזום מתחיל בחלום, ואנחנו העזנו להפוך את החלום למציאות".

רובינשטיין

ליווי צמוד וירידה לפרטים

פרויקט בינוי בינוי בסדר גודל של מתחם רובינשטיין כרוך באופרציה מורכבת מאוד, תכנון לטווח ארוך ומעורבות של אנשי מקצוע מומחים. את היזמים ייצג משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן  וגרוס, ואת הדיירים מלווה עו"ד שבתאי (סבי) גרשון.

עו"ד לילך כהן-שמיר ממשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן וגרוס מלווה את הפרויקט מיומו הראשון, וניהלה את המשא ומתן מול עו"ד שבתאי (סבי) גרשון, "בתחילת הדרך חלק מהדיירים תמכו ואחרים התנגדו", אומרת עו"ד כהן-שמיר, "חלק מהאוכלוסייה במתחם היא אוכלוסייה מבוגרת, חלקם במצב סוציואקונומי נמוך, ואנחנו יכולים להבין את החששות. יש דיירים מבוגרים שמפחדים לעזוב את הבתים שהם מכירים, הרבה דיירים חוששים שלא יעמדו בתשלומי דמי הניהול והארנונה".

המצב המורכב דרש פתרונות יצירתיים, והיזמים החליטו להיעזר בשרותיה של  חברה המתמחה בייעוץ חברתי לדיירים במתחם פינוי בינוי, " אנו מכינים תכנית סיוע לדיירים ביחד עם החברה, כאשר נבחנות מספר אפשרויות ", מסבירה עו"ד כהן-שמיר, "אם זה דירות שיושכרו על ידי היזמים, והכסף ישמש כתשלום לדמי ניהול וארנונה בשם הדיירים למספר שנים. במקרה והדיירים רוצים עורך דין נוסף שיבדוק את החוזה אנחנו משלמים להם את העו"ד הנוסף, דיירים מעל גיל 70 יוכלו לקבל את מחיר הדירה החדשה, ולקנות דירה במקום אחר כבר בשלב ההיתר. דיירים יוכלו לעבור לבית אבות או דיור מוגן ויקבלו את ערך הדירה החדשה ועוד פתרונות שאנחנו מפתחים בימים אלה".

"אנחנו באמת משתדלים למצוא פתרונות לכל בעיה, כי בלי תמיכת הדיירים הפרויקט הזה לא יצא לדרך", אומר מנשה בר מנהל הפרויקט, "יש דיירים שרוצים דירה יותר קטנה ולקבל את ההפרש במזומן, וגם לזה הסכמנו. בישראל נצבר די הרבה ניסיון בפרויקטים של פינוי בינוי, אנחנו נלמד גם מההצלחות וגם מטעויות ".

עורך הדין מטעם הדיירים, עו"ד שבתאי (סבי) גרשון, פרט בכנס הדיירים מהן הזכויות שלהם בסוף משא ומתן ארוך עם היזמים, "התחייבות חשובה מאוד של היזם כלפי הדיירים היא תשלום דמי השכירות לאורך כל תהליך הבנייה", מסביר עו"ד גרשון, "בפרויקט הזה מהיום שמתפנים מהדירה עד היום שמקבלים דירה חדשה היזם מחויב לשלם את דמי השכירות בגובה 4000 ש"ח צמוד למדד או עפ"י שמאות שתעשה בסמוך לפינוי, לפי הגבוה ביניהם". עוד הסביר עו"ד גרשון כי יש כמה מנגנונים שאמורים להבטיח את נושא קבלת השכירות לדיירים, אחד הוא הליווי הבנקאי הסגור. הפרויקט צפוי להיות ממומן על ידי בנק בכיר או גוף פיננסי אחר,  שיעניק את ההלוואה ליזם על מנת לבצע את הפרויקט. אותו בנק ייתן לדיירים ערבויות, וכך יבטיח שזכויותיהם ישמרו. הדיירים יקבלו ערבות בנקאית בשווי הדירה החדשה, ערבות בנקאית לדמי השכירות יש עוד ערבויות שנועדו להבטיח את איכות הבנייה וערבות הרישום שתבטיח את הרישום בטאבו.  להערכתו של גרשון מדובר בפרויקט שימשך שנים, אך עד היום היזמים הוכיחו רצינות, וראייה לטווח ארוך.

"המטרה שלנו היא שהדיירים ילכו אתנו יד ביד", מסכם מנשה בר, "זה כמו חתונה, אנחנו רוצים שהם יגיעו לדירה בסוף התהליך ויחייכו כשיראו מה הם מקבלים במקום הדירה הישנה והמתפוררת. בשביל זה קיימנו את הכנס הזה, אנחנו רוצים שהם יהיו מעורבים בתהליך ושיאמינו בו".

כתבות שאולי פיספסתם

*#