תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם זה הזמן הנכון להשקיע בנדל"ן בקייפטאון?

לכתבה

הפוטנציאל הגלום ביבשת השחורה אינו נעלם מעיניהם של משקיעים בעולם כולו ונתוני הצמיחה המרשימים מובילים לעלייה תלולה במחירי הנכסים בערים המרכזיות בה. קייפטאון, אחת הערים המרתקות בעולם, מתחילה לרשום התפתחות מואצת ומהווה יעד השקעה מעניין במיוחד

היבשת השחורה נמצאת בעיצומו של מחסור חמור של נכסי נדל"ן מכל סוג אפשרי. ההתפתחות הדמוגרפית האדירה לצד הנהירה הקבועה לערים הגדולות מביאה לעלייה קבועה במחירי הנדל"ן  בערים המרכזיות ברחבי היבשת. הממשלות המקומיות מודעות לעובדות בשטח ומעודדות יזמים ובעלי הון להשקיע בתחום הנדל"ן על מנת לעמוד בפרץ. הפער העצום בין ההיצע לביקוש עושה, כרגיל, את שלו ומחירי הנכסים רושמים עליות חדות. רמת ההכנסה לנפש ביבשת נחשבת לאחת מן הנמוכות בעולם אך בדומה לתהליך שהתרחש במזרח, השיפור הכלכלי, הבא לידי ביטוי ברמת ההכנסה של משקי הבית, נמצא במגמת עלייה עקבית. אנו עדים לבנייתו של מעמד ביניים חדש ביבשת, כזה המקנה לציבור הרחב יכולות כלכליות משופרות ביחס לימים עברו. מספר התושבים המחזיקים ביכולת לרכוש נכסים לדיור נמצא בעלייה תלולה וקצב הבנייה הנוכחי רחוק מלהשביע את הביקוש. 

» היכנסו לגלות עוד על השקעות בקייפטאון

קייפטאון מתפתחת בקצב מסחרר

נראה כי קייפטאון בורכה בכל מה שיש לטבע להציע. מדובר באחת מן הערים היפות בעולם, שמשלבת חיים אורבניים תוססים עם נופים טבעיים מרהיבים ביופיים. העיר, הנחשבת לאחד היעדים התיירותיים המובילים בעולם, שוכנת לחופיהם המדהימים של האוקיאנוסים האטלנטי וההודי ולמרגלות הר השולחן העוצמתי, שמסמן מעבר חד לאחת משמורות הטבע היפות באפריקה. 

תפסנו לשיחה קצרה את רו"ח עמנואל אבנר, ממייסדי חברת ISRACAPE, המתמחה בניהול השקעות נדל"ן בעיר. אבנר, שכיהן בעברו כסמנכ"ל הכספים של פרטנר והריבוע הכחול, עוסק בשנים האחרונות בהשקעות נדל"ן ובטיפוח סטארטאפים בתחום הפינטק והסייבר.

עמנואל אבנר
יסמין אבנר

"קייפטאון נמצאת בתקופה כלכלית נהדרת והדבר בא לידי ביטוי במספר היבטים" מסביר אבנר, "ראשית, האינדיקטורים הכלכליים המובילים מעידים על מגמת צמיחה יציבה ועקבית בדרום אפריקה כולה. הראנד הדרום אפריקאי רושם התחזקות משמעותית שנמשכת משנת 2015 עם עליית ערך מרשימה של 25% בשנתיים האחרונות, התל"ג מסמן התחזקות ברורה, האינפלציה התייצבה ושיעורה עומד על 4% בשנה והריבית נמצאת במגמת ירידה - עובדות שמעידות על התייצבות המשק ויציאתו מן המיתון שפקד אותו". 

"בנוסף, הביקוש הקשיח לנכסים מצדם של משקיעים זרים ותושבים מקומיים רק מתעצם ומנבא טובות בנוגע להמשך מגמת עליית המחירים בעיר. מחירי הנכסים עולים ב-10% בממוצע בכל שנה ולמרות זאת, מחיריהם נמוכים משמעותית במונחים דולריים מאלו המקובלים בבירות מערביות אחרות".

קייפטאון עלתה לכותרות בשבועות האחרונים הודות למשבר המים החריף הפוקד אותה. מה דעתך על העניין?
"העיר רושמת גידול משמעותי במספר התושבים והממשלה המקומית לא נערכה כראוי לנושא. יחד עם זאת, המועד בו ייחל פיקוח חמור על מי השתייה בעיר נדחה שוב ושוב ונראה כי הפעולות בהן נוקט הממשל נושאות פרי. מתקני התפלה גדולים נמצאים בבנייה וקמפיין שיווק אגרסיבי ויעיל תרם רבות לצמצום נחוץ בהיקפי הצריכה. נראה כי הבעיה תיפתר בזמן הקרוב והשפעתה על מגמת הביקוש לנכסים בעיר תהיה שולית".

עיר ההייטק המובילה ביבשת

קייפטאון מונה כיום כ-4 מיליון תושבים בקירוב ולמעלה מ-60% מן התושבים בה הם מתחת לגיל 35. נתוני הצמיחה בעיר הם הגבוהים ביותר בדרום אפריקה ונרשמים בה אחוזי האבטלה הנמוכים ביותר במדינה. מערכת בנקאית ממוסדת ויעילה לצד מוסדות חינוך ותיקים וחדשים מייצרים סביבה עסקית בטוחה ומושכים לעיר חברות טכנולוגיה רבות הנהנות מרמת השכר הנמוכה יחסית לאלו המקובלות במערב.

למעלה מ-60% מחברות הטכנולוגיה בדרום אפריקה ממוקמות בקייפטאון ותורמות לפריחתן של עשרות חממות טכנולוגיות ומתחמי עבודה משותפים. כפועל יוצא מתפתחת לה במקביל תעשיית שירותים משלימים בחזית התרבות והפנאי, תופעה המעניקה לעיר אופי תוסס ודינמי לצד אספקה חדשה של מקורות פרנסה. העיר מוגדרת רשמית כאחת מ-22 ערי ההייטק העולמיות ונחשבת למובילה בתחום באפריקה כולה. בתחילת חודש מרץ 2018 פורסם דו"ח של בנק ההשקעות, מורגן סטנלי, תחת הכותרת: "תקווה חדשה - מקיפאון לצמיחה בדרום אפריקה", בו נכתב "אנו מאמינים כי דרום אפריקה נמצאת כעת על סף שינוי פוליטי וכלכלי שיביא לעלייה בנכסים בדרום אפריקה".

קייפטאון
ישראקייפ

"אחת הסיבות המרכזיות לפופולריות האדירה של העיר היא העובדה כי הממשל המקומי מקדם מדיניות השקעה נכונה", מוסיף אבנר, "כל מי שמגיע לעיר יכול להבחין בקלות בתנופת הפיתוח הפוקדת את העיר כולה, הן ברמת התשתית והן ברמת הבנייה למגורים ולמסחר. השלטון המקומי רואה בהפיכתה של העיר לבירתה הטכנולוגית הבאה של היבשת יעד חשוב, ומעודד את הגעתן של חברות רבות לעיר. חברות אלו מעסיקות אלפים רבים של עובדים הקובעים את מושבם בעיר ויחד עם העלייה המתמדת בכמות התיירים נוצר לו מטרופולין חי ותוסס. באותה נשימה חשוב לציין כי השינויים בהנהגת המדינה מפיחים בשווקים המקומיים אווירה של אופטימיות. הנשיא החדש, סיריל רמאפוסה, ניחן בראייה עסקית מפותחת וגישתו מעוררת אופטימיות רבה בקרב המשקיעים הזרים" 

ומה בנוגע למשקיעים? האם עליות המחיר שחוותה העיר בעשור האחרון אינה מרתיעה אותם?

"העובדות בשטח מוכיחות כי למרות אותן עליות במחירי הנכסים, העיר עדיין מהווה אטרקציה עבור משקיעים מן העולם כולו. משקיעים עורכים בסופו של יום חישוב מספרי ענייני ושקול. התחלות הבנייה בעיר אינן מספקות את הביקוש הרב ולכן מחירי הנכסים למגורים ולמסחר ממשיכים להאמיר. בשורה התחתונה, קייפטאון עדיין זולה משמעותית ביחס למרכזים עירוניים דומים בעולם. מחירה של דירה ממוצעת במרכז העיר עומד על 15,000 שקלים למטר, בערך רבע מזה המקובל בתל אביב, לדוגמה. חשוב לציין כי בין ישראל לדרום אפריקה ישנה אמנת מס מוסדרת, מה שמסייע רבות בייצובו של מודל ההשקעה ומייצר סביבת עבודה נוחה וברורה למשקיעים מישראל". 

לחצו לפרטים נוספים על השקעות בקייפטאון

אנשי החברה על רקע הים

אגב מודל השקעה, תוכל להרחיב מעט על זה של ישראקייפ?
"ישראקייפ משתפת פעולה עם גופים עסקיים מובילים בקייפטאון ואחראית על איתורם של נכסי נדל"ן מסוגים שונים. אנו בוחנים כל פרמטר מקצועי המעיד על פוטנציאל השבחה ואחראים על ביצוע מלא של העבודות באתר. המשקיעים מצדם , שותפים להשקעה ויכולים לממש את ההשקעה בנקודות יציאה מוגדרות מראש. אנחנו משקיעים את כספנו במיזם בדיוק כמו שאר המשקיעים בקבוצה, עובדה המייצרת אינטרס זהה לזה של המשקיעים שלנו וחוסכת עלויות תיווך למיניהן. אנחנו מאמינים שאין טוב כמראה עיניים ולכן כל כמה חודשים מתקיים סיור משקיעים לקייפטאון בו אנחנו מציגים ללקוחות את הנכסים ועולמות הנדל"ן של קייפטאון, ומזמינים אותם לחזות בעצמם  באפשרויות הגלומות בעיר. הדיווח ללקוח מתקיים על בסיס רבעוני וכולל נתונים דוגמת תשואות מושגות, דמי שכירות, מגמות בשוק, תכניות מפורטות לגבי הנכס ופרקי זמן לביצוע. הנכסים מוחזקים לתקופה מוגבלת, ובתקופה של שנתיים עד ארבע שנים בממוצע ימומש הנכס במלואו והכספים יחולקו למשקיעים".