ערן דוידי
תוכן מקודם

שנות ה-60 המאוחרות. אחרי שהשקיעה שנים ארוכות במחקרים ופיתוח, חברת פיליפס ההולנדית מקדימה את המתחרות הגדולות שלה ועושה היסטוריה, עם תחילת הייצור והשיווק של הרדיו טייפ הראשון אי פעם, שהפך במהירות למוצר פופולרי עד מאוד ברחבי העולם בכלל ובארצות הברית בפרט.

אותו רדיו טייפ, שינה לחלוטין את הרגלי הצריכה של חובבי המוזיקה באותן שנים. לפתע, הפכה המוזיקה לניידת, וכבר לא היה צריך להישאר בבית כדי להאזין לאלבום חדש.

תחילה, שימש הרדיו טייפ להאזנה לתחנות רדיו ו/או לקלטות שמע בלבד, אך בשלב מאוחר יותר, עת הצטרפו לפיליפס חברות נוספות שהחלו לייצר רדיו טייפים, אותם מכשירים אלקטרוניים ניידים השתדרגו, ובהמשך ניתן היה לחבר אליהם גם עזרים חיצוניים, כמו מיקרופונים ופטיפונים, שהפכו את המכשיר האלקטרוני לרמקול חיצוני נייד לכל דבר.

רדיו טייפ
שינה לחלוטין את הרגלי הצריכה של חובבי המוזיקה. הרדיו טייפ

מלבד היותו חיוני לתעשיית המוזיקה והתפתחותה, הפך הרדיו טייפ להצהרה אופנתית לכל דבר, בעיקר בקרב ראפרים, שאימצו אותו לחיקם בקליפים שלהם, הופעות ואפילו בעטיפות האלבומים (כמו למשל ההרכב היהודי ביסטי בויז). למעשה, מכשיר אלקטרוני זה התפתח ביחד עם סצינת הראפ; הוא שימש Mc's במהלך קרבות ראפ ("באטלים") וכמובן הפך לחלק בלתי נפרד מסצינת ריקודי הברייקדאנס.

מרדיו טייפ לרמקול אלחוטי נייד בכ-50 שנה

"עם השנים, אותו רדיו טייפ קלאסי, שהומצא עוד בשנות ה-60, הלך והתפתח", מציין יניב בנדר, מנכ"ל חברת מגה סל המתמחה בייבוא מוצרים אלקטרונים ומכשירים סלולריים לישראל. "המימדים ירדו אט אט, אך למרות זאת איכות הסאונד לא נפגעה. להיפך, היא רק הלכה והשתפרה".

וגם היום כ-50 שנה לאחר הרדיו טייפ הראשון ועם מהפכת הסלולר שהציפה את העולם במכשירים ניידים עם יכולת בלוטוס והיצע אינסופי של מקורות מוסיקה ,לאחר אותו רדיו טייפ ראשון, הוא עדיין לא נעלם מעולמנו. הוא קיים ועוד איך, רק בצורה מעט אחרת, ונקרא כיום רמקול נייד. הרמקולים הניידים של היום הם איכותיים, קטנים ועם אכויות סאונד מצויינות. אם בשנות ה-60 לא כל אחד יכול היה להתנייד עם רמקול נייד בשל משקלו הרב, כיום ישנם רמקולים ניידים שניתן אפילו להכניסם לכיס של המכנסיים.

אבל מה בכלל הוביל לטרנד הרמקולים הניידים בישראל ובעולם בשנים האחרונות - טרנד שגרם למהפכה בצריכת המוזיקלית ומה צופן העתיד? יניב בנדר ניתח את הנושא לעומק.

יניב בנדר
"אנו צופים שהביקוש לרמקולים ניידים רק ילך ויגדל עם השנים". יניב בנדר

הביקוש רק ילך ויגדל?

"השוק העולמי של הרמקולים הניידים צפוי לגדול בקצב קבוע בשנים הקרובות", מציין יניב בנדר, שהתגורר במשך שנתיים במזרח, שם הרחיב את אופקיו בתחום הסלולר והמוצרים האלקטרוניים. "יש לכך כמה סיבות. ראשית, העובדה שניתן להכניס את כל המוזיקה שאנו אוהבים למכשיר הנייד שלנו, מאפשרת לנו להאזין למוזיקה שלנו, בכל מקום ובכל תנאי מזג אוויר דרך רמקול נייד, אותו לעתים ניתן אף לשאת בכיס או בתיק. שנית, הביקוש ההולך וגובר לבתים חכמים (מבנים בעלי מערכת שליטה ממוחשבת במערכות הבניין) תורמים גם כן לעלייה בדרישה לרמקולים אלו".

"מלבד הרצון הברור להאזין למוזיקה באיכות גבוהה ממכשיר קטן ככל האפשר, בבתים אלו יש צורך ברמקולים ניידים גם כדי לקבל מסרים מהפיצ'ר של השליטה הקולית", מוסיף יניב בנדר, היבואן הבלעדי של חברת Altec Lansing בישראל. "כמו כן, כדי להקל על התקשורת בין המכשירים האלקטרוניים המחוברים לרשת הביתית, הרמקולים הניידים האלחוטיים מאפשרים העברת מידע כמו מוזיקה וסרטוני וידאו, לכן, אנו צופים שהביקוש לרמקולים ניידים רק ילך ויגדל עם השנים".

אלא שבניגוד לשנות ה-60, אז היו קיימים דגמים בודדים של רדיו טייפ, כיום יש מאות ואפילו אלפי דגמים של רמקולים ניידים. אז איך יודעים באיזה לבחור? להלן עשרה רמקולים אלחוטיים ניידים המומלצים על ידי יניב בנדר.

הקריטריונים:

  • מותג מומחה בסאונד וותיק בשוק
  • עמידות כללית, וכן עמידות ואטימות לכניסת מים, רטיבות ולחלקיקי חול ואבק.
  • שירות ואחריות - חשוב מאוד לוודא שיש "אבא ואמא" למוצר שקניתם, אשר יודעים לתת שרות איכותי
  • מחיר הוגן

הדוגמאות:

LifeJacket

יש רמקול נייד ויש רמקול נייד, כמו LifeJacket של Altec Lansing - אחת החברות המובילות בעולם הסאונד מאז 1926. רמקול זה הוא מהרמקולים הניידים המובילים כיום בשוק. מדובר על רמקול נייד אשר אטום לחלוטין למים ולאבק (רמת אטימות IP67 - המאפשרת להכניס את הרמקול עד חצי מטר בתוך המים, ולהשתמש בו באופן חופשי בחוף הים ובטיולים ללא חשש).

הוא מתהדר בדרייברים כפולים, סאונד מחוזק APP קונטרול ואפשרות לחיבור לעד 50 רמקולים נוספים. רמקול זה תומכך באפל, אנדרואיד, טבלטים ומחשבים ניידים כשזמן חיי הסלולה מרשים למדי - עד 30 שעות. כמו כן, ניתן להוסיף לרמקול זה חצובה מיוחדת המאפשרת לשאת את הרמקול על אופניים טרקטורונים וכו'.

LifeJacket
יש רמקול נייד ויש רמקול נייד. LifeJacket

Fugoo Style-S

גם הפוגו נחשב לרמקול איכותי עד מאוד, וגם הוא עמיד בפני מים. יש לו סאב וטרבל מובנים, שעוזרים להפיק איכות סאונד מרשימה למדי. יתרון נוסף של הפוגו הוא האפשרות לחברו לרמקולים נוספים מאותו הדגם, ובכך ליצור סאונד היקפי, בדומה למערכת קולנוע ביתית.

JBL Flip 4

"אחד היתרונות הגדולים של רמקול זה הוא בעיצוב המרשים שלו", אומר יניב בנדר, שהקים את חברת מגה סל עוד בשנת 2013. "הוא מגיע בצבעים ידידותיים למשתמש, הוא חסין למים בתקן IPX7 לחלוטין והסוללה שלו מחזיקה עד 12 שעות. בדומה לפוגו, גם את ה-JBL Flip 4 ניתן לחבר לרמקולים מדגם זה ובכך ליצור סאונד היקפי".

V-Moda Remix

ה-V-Moda Remix הוא הרמקול היקר ביותר ברשימה שלנו (כ-1,100 ש"ח). מדובר גם כן על רמקול המגיע בכמה עיצובים יוקרתיים, וגם לו באס מובנה, התורם רבות לאיכות הסאונד. הייחודיות של רמקול זה הוא בחיבורים שלו; ניתן לחבר אליו אוזניות, מגבר חיצוני ועוד.

UE Boom 2

"ה-UE Boom הראשון שיצא היה הצלחה גדולה, בעיקר באירופה ובארצות הברית", אומר המשיך יניב בנדר. "הדגם השני של רמקול זה אף טוב יותר מקודמו; ניתן להאזין בעוצמה גבוהה למדי, אך למרות זאת, איכות הסאונד לא נפגעת כלל. בנוסף, גם רמקול זה, בניגוד לקודמו, חסין לחלוטין במים וגם אותו ניתן למצוא במספר עיצובים שונים".

 Bowers and Wilkins Zeppelin Wireless

מדובר, אולי, ברמקול האלחוטי היפה ביותר ברשימה זו. בחברה, מלבד דגש על איכות הסאונד, שמו דגש על העיצוב ויצרו רמקול שנראה כמו רהיט לכל דבר. הסאונד שמפיק רמקול זה נקי וטבעי למדי, והוא מותאם במיוחד מבחינה אקוסטית לחדרים סגורים.

Bowers and Wilkins Zeppelin Wireless
מלבד דגש על איכות הסאונד, בחברה שמו דגש על העיצוב. Bowers and Wilkins Zeppelin Wireless

Bose SoundLink Mini II

גם לאימפריית הסאונד Bose נציג ברשימה המכובדת שלנו. "מדובר ברמקול נייד ישן יחסית, שיצא עוד ביוני 2015", אמר יניב בנדר. "אך אסור להתבלבל, על אף שהוא יצא לפני כשלוש שנים, הוא נחשב עדיין לאחד הרמקולים הטובים כיום בשוק".

UE Wonderboom

אם ה- Bowers and Wilkins Zeppelin Wireless מותאם בדיוק לחללים סגורים, UE Wonderboom בדיוק ההיפך. רמקול זה מיועד למטיילים, ולכאלו שלא מוכנים לוותר על מוזיקה בחיק הטבע. גם הוא חסין לחלוטין למים, ובעל סאונד חלק ועדין.

Creative Muvo 2C

רמקול זה מיועד בעיקר לכאלו המוגבלים בתקציב, שלא מוכנים להתפשר על איכות הסאונד. יניב בנדר ציין כי "מדובר על אחד הרמקולים הזולים ברשימה שלנו, אך כזה שלא מתפשר על איכות הסאונד שלו. גם לו בס מובנה המקנה צליל עבה אך נעים, והוא מאפשר, בניגוד לאחרים הנמצאים ברשימה שלנו, שימוש בכרטיס זיכרון microSD".

יניב בנדר
היבואן הבלעדי של חברת Altec Lansing בישראל. יניב בנדר

Bang and Olufsen Beoplay P2

Bang and Olufsen או בקיצור, B&O, ייצרו רמקול ייחודי למדי, משתי סיבות עיקריות: הראשונה, מדובר על רמקול בעל משקל נמוך מאוד והשנייה, לרמקול אפליקציה מיוחדת, עם פיצ'רים שונים, אשר בעזרתה ניתן להפעילו ולשלוט בו מרחוק.

יניב בנדר הקים את חברת מגה סל בשנת 2013 - שש שנים בלבד לאחר שנכנס אל תחום הסלולר. חברת מגה סל צמחה במהרה וכיום נחשבת לאחת מהיבואניות המובילות והוותיקות בישראל שוק מוצרי הסלולר והאלקטרוניקה.