תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חושבים שמנהל התיקים שלכם אובייקטיבי? תחשבו שוב

הדבר הכי חשוב למשקיע שיש לו תיק השקעות מנוהל הוא שמנהל התיק ידאג לאינטרסים שלו וינהל את התיק באופן האופטימלי עבורו. לא סוד הוא שרבים ממנהלי התיקים הם מנהלים משווקים, כאלה שיש להם גם מוצרי השקעה כגון קרנות נאמנות של בית ההשקעות עצמו, דבר העלול להעמיד את בית ההשקעות בניגוד עניינים מובנה.

סביבת הריבית הנוכחית, שמתאפיינת מזה תקופה ארוכה בריבית אפסית, מביאה את המשקיעים לחיפוש אחר אלטרנטיבות מניבות ופנייה לבתי ההשקעות לצורך ניהול תיק אופטימלי עבורם. ניהול תיקים היא דרך יעילה וטובה לניהול השקעות ויש לה יתרונות רבים שנובעים מרמת המקצועיות הגבוהה של מנהלי התיקים והעובדה שהם חיים את השווקים בכל רגע וביכולתם לנצל מהר הזדמנויות ולהגיב מידית לסיכונים.

יועץ השקעות
Dreamstime

 אך לא כולם יודעים שבשוק קיימים שני סוגים של מנהלי תיקים: מנהלים משווקים ומנהלים יועצים. הראשונים הם אותם בתי ההשקעות שמלבד עיסוקם בניהול תיקים הם עוסקים גם בניהול מוצרי השקעה, כגון:קרנות נאמנות. מבנה זה עלול להעמידם בניגוד עניינים בבואם לבחור עבורנו קרן נאמנות, ואכן, לעיתים קרובות מנהלי ההשקעות בוחרים להשקיע ב"קרנות הבית". כך, למרות ששוק קרנות הנאמנות נהנה ממגוון עצום של חברות מנהלות, המציעות למעלה מ-1400 קרנות נאמנות, עדיין בין 40%-50% מתיקי ההשקעות בחברות ניהול תיקים משווקות, בסכומים של עד 1.5 מיליון ש"ח, מתבססים בעיקר על קרנות הנאמנות של בתי ההשקעות עצמם.

על פי הדוח השנתי של רשות ניירות ערך, שווי הנכסים המנוהל עבור לקוחות (שאינם מוסדיים) עמד בסוף 2016 על כ-160 מיליארד ש"ח, מתוכם כ-27 מיליארד מושקעים בקרנות נאמנות.

שיעור הנכסים המוחזקים באמצעות קרנות נאמנות בתיקים מנוהלים לפי שווי תיק ממוצע
ככל שהתיק קטן-גדלה ההשקעה בקרנות נאמנות

גרף 1

מה עם האינטרס של המשקיע?
מנהלים יועצים לעומת זאת,הם מנהלי תיקים להם אין זיקה למוצרים, כלומר הם אינם משווקים קרנות ולכן הם אובייקטיבים וחפים מאינטרס. ואכן השאלה המרכזית היא-האם נשמרים האינטרסים של המשקיעים? כשמשקיע מגיע לבית השקעות שמנהל קרנות נאמנות משלו יש להניח שמנהל ההשקעות יעדיף קרן נאמנות של בית ההשקעות שלו, כך שהתיקים המנוהלים בבתי ההשקעות ינוהלו באמצעות קרנות נאמנות מאותו בית יוצר, גם אם התשואות שלהן פחות טובות מהממוצע בקטגוריה וגם אם דמי הניהול שלהן גבוהים מהממוצע בשוק.הנפגעים העיקריים הם המשקיעים הקטנים שאצלם ניהול התיק נעשה על פי רוב בעיקר באמצעות קרנות נאמנות,לצורך יצירת פיזור וגיוון בתיק המנוהל. ולכן חשיבות בחירת הקרנות עבור משקיעים אלה,היא גדולה.חשוב לבחור במנהל תיקים אובייקטיבי. כלומר, מנהל תיקים יועץ שיבחר בקרנות הנאמנות המיטביות עבור הלקוח המנוהל.

לדברי אילן שלוי, מנכ"ל"הבינלאומי יוניק" חברת ניהול תיקים מקבוצת הבינלאומי, "על כל משקיע  לוודא שהאינטרסים שלו מוצבים במרכז. לצורך כך, כדאי לפתוח תיק השקעות מנוהל בחברות אשר אין להן זיקה למוצרים פיננסיים, כמו למשל יוניק של הבינלאומי, חברת ניהול תיקים לה אין מוצרי בית. רק כך הלקוח יכול להיות בטוח שמנהל ההשקעות פועל באופן מיטבי על מנת למקסם את התשואה עבורו ועבורו בלבד".

לפרטים נוספים >>

גרף מצויר בהולוגרמה
Dreamstime

כתבות שאולי פיספסתם

*#