שינויים בהרגלי הצריכה: מה מחפשים הישראלים כשהם קונים דירה חדשה?

תכניות בישול, שפים סלבס, גאדג'טים ועיצובים במטבח חוברים בשנים האחרונות לכדי סגנון חיים ישראלי חדש, ששם דגש ואהבה גדולה על בישול ואירוח. שוק הנדל"ן מושפע מכך רבות ונשאלת השאלה אם רוב רוכשי הדירות משפצים את המטבח הסטנדרטי שהם מקבלים מהקבלן למה לא לבנות מטבח ראוי מראש?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק הנדל"ן הוא אחד הפעילים והמסקרנים בישראל ולא רק בשל העיסוק במספרים גדולים ובמדיניות לאומית, אלא בעיקר בשל האלמנט הרגשי העצום שבו: כמעט כל הרוכשים מעורבים רגשית בעסקה, בין אם מדובר בזוג צעיר ובדירתו הראשונה, משפחה שמחפשת קן חדש או משקיעים שמחפשים נכס מניב שיכול להיות גם פתרון מגורים אידאלי לילדים ולנכדים שיגיעו.

מומחי שיווק בענף מעריכים כי מה שמניע את הרוכשים הוא ההקשר הרגשי לדירה ולפרויקט שהם בודקים. הרוכשים בודקים באופן כמעט ולא מודע איך הפרויקט הזה מגשים את החלום והחזון המשפחתי והאישי שלהם. עובדה זו היא שמובילה את הבחירה בין פרויקטים שבדרך כלל מציעים נגזרות של מוצרים דומים בסך הכל.


"המעורבות הרגשית וההתאמה לחלום מסבירות את אחד הטרנדים החזקים בענף הנדל"ן –המעמד לו זוכות השכונות החדשות בקרב הרוכשים: למרות שמדובר בשכונה בה רב הנסתר על הגלוי והכל מוצג על תכניות, הרי שהעובדה שרוכשי הדירות יודעים כי הם יוכלו להשפיע באופן ישיר על הקהילה והסביבה בהן הם יחיו, היא זו שמובילה אותם לרכוש הבטחה עתידית".

קריית אונו – המובילה בבקעת אונו

אחת הדוגמאות הטובות לאלמנט הרגשי ולהשפעתו על הרגלי הרכישה של המשפחות הצעירות בישראל היא העיר קריית אונו. על פניו, מדובר בעיר שדומה לאחיותיה בבקעת אונו ועדיין, כאשר מסתכלים על כל הפרמטרים, רואים כי היא מובילה על כל שכנותיה: גבעת שמואל, גני תקווה, יהוד ואחרות. מה גרם לעיר לפתוח פער תדמיתי ופערי ביקוש ומחיר על השכנות? באופן מאוד לא מפתיע, מדובר בשתי סיבות עיקריות:

הראשונה היא שהאוכלוסייה בעיר מורכבת ממשפחות צעירות וחזקות, שהגיעו אליה לפני מספר שנים בעקבות המחירים האטרקטיביים והיוו מוקד משיכה לחברים ולמשפחה המורחבת, לרבות האחים והסבים והסבתות.

צילום: 3D הדמיה

הסיבה השנייה היא באופן מובהק מערכת החינוך בעיר,שנחשבת לאחת המוצלחות והמבוקשות בארץ. אתר הנדל"ן מדלן מדרג אותה בעשירון הגבוה בארץ, עם ציון של 93 מתוך 100 (ציון המשכלל את נתוני בחינות המיצב בכל בתי הספר בעיר). מקום כבוד זה נתפס באופן עקבי על ידי קריית אונו, שמככבת בראש הרשימה לאורך השנים האחרונות.

הביקוש הגבוה לדירות בעיר, לצד הצורך בפיתוח שכונות מגורים מודרניות, הביא לתכנונו של רובע אריאל שרון בעיר, בו ייבנו כ- 1,700 יחידות דיור במגדלים לצד שטחי מסחר, שטחים פתוחים ופארקים ומוסדות חינוך, מתנ"סים ותשתיות קהילתיות ועירוניות נוספות.

נחמה בוגין, שמאית מקרקעין ומשפטנית אומרת בהקשר זה: "שכונות ומתחמי דיור חדשים, או 'על הנייר', זוכים להצלחה אדירה בישראל. הם מגשימים את הצורך הכל כך ישראלי, לקחת חלק ביצירת מתחם מגורים בצלמם ובדמותם. כאשר משלבים את הטרנד החזק, יחד עם המוניטין של קריית אונו בקרב משפחות צעירות באזור המרכז, ניתן להעריך כי המחירים בשכונה יעלו בשיעור משמעותי בשנים שיובילו לאכלוסה".

משקיעים כסף רב במטבח

המעורבות הרגשית כמובן לא מסתיימת בבחירת העיר והשכונה, אלא ממשיכה פנימה ביתר שאת אל תוך הבית. אם תבדקו את מדד האושר העולמי, תמצאו שישראל ממוקמת יפה במקום ה-11 (נכון לשנת 2017) ואחת הסיבות לכך היא המאפיין המשפחתי בישראל והקשר המשפחתי ההדוק שהוא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.

אנחנו הישראלים ממשיכים לנהל חיי קהילה אינטימיים ואינטנסיביים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במשפחות עם ילדים. אנחנו אוהבים מאוד לארח ולהתארח בבית ומוכנים להקדיש לכך את המשאבים הדרושים. טענה זו מתחזקת במספר סקרים שנערכו לאחרונה בנושא רכישת דירה, מהם עולה כי החללים החשובים לישראלים בדירה הם הסלון והמטבח, והם שמהווים את לב הבית הישראלי.

ישראלים נחשבים לאנשים פתוחים יותר, חברתיים יותר ומוכנים ומברכים על היכרויות חדשות בחייהם. קחו את הנתונים האלה ביחד עם טרנד הבישול ששוטף את ישראל ואת העולם ותקבלו סגנון חיים במובן הרחב של המילה. לא בכדי EATWITH, אחד הסטארט אפים שהופכים את עולם המסעדנות בתקופה האחרונה, הוא פרי יצירתם של ישראלים, שמבינים שאירוח בבית נחשב למועדף על ידי אנשים, גם כאשר אין להם היכרות קודמת ונקודת החיבור היחידה ביניהם היא אהבה לאוכל ולחוויית האירוח.

פרויקט המגורים אומאמי בקריית אונו, לחובבי הבישול והאירוח. לפרטים לחצו כאן

כדי להבין עד כמה הטרנד חזק, מספיק לראות כמה מרוכשי הדירות החדשות בוחרים להשקיע סכומים ניכרים בשדרוג "מטבח הקבלן" אותו הם מקבלים במעמד רכישת הדירה. הם רוצים להרגיש בתכנית בישול, עם כל הארונות, המזווה, המקרר המקצועי, כלי החשמל המתקדמים וכמובן, כלי האוכל וההגשה הייחודיים.


ההערכות בשוק מדברות על השקעה שלעיתים מסתכמת בעשרות אלפי שקלים, מבלי לחשב את מקרר היינות הענק ואת המקרר התעשייתי הנוסף, שלעיתים תופס חצי מהמחסן או חדר האורחים. מדובר בשילוב האולטימטיבי בין נוחות מקסימלית למשפחה, מקום לממש יצירתיות ולא פחות חשוב – הצהרה על המעמד הכלכלי והחברתי של המשפחה.אבל שני הטרנדים: אירוח ובישול לא מפסיקים במטבח ובסלון, הם מביאים משפחות לגדל עשבי תבלין ועגבניות שרי במרפסת ולהוציא את האירוח החוצה – למרפסת, לגינה וכמובן, לפארק הקרוב. 

נפגשים במטבח בקריית אונו

צילום: הדמיה 3D

איך הופכים את כל הטרנדים האלו לכלים שיווקיים בפרויקטי נדל"ן? נחזור לקריית אונו. נכון להיום משווקים בעיר כ-16 פרויקטים ובהם כ-2,200 דירות. כאשר מסתכלים בעיון על המלאי המוצע למכירה, ניתן לראות כי מרבית הדירות בעיר הן בנות ארבעה חדרים ומעלה, ורוב הקמפיינים מרימים על נס את היוקרתיות של הפרויקט, הסביבה, מערכת החינוך ואת התכנון המודרני. מכאן, שעל מנת לזכות בתשומת הלב של הרוכשים, חשוב מאי פעם להתחבר לעולם הערכים ולחלום האישי והמשפחתי.

ירון צוברי – סמנכ"ל השיווק של קרסו נדל"ן, הבונה את פרויקט אומאמי בנאות אריאל שרון מספר: "כאשר התחלנו לתכנן את הפרויקט, הבנו שהמשפחות הצעירות שמגיעות לקריית אונו רוצות להגשים את החזון המשפחתי שלהן, ולא רק דרך חינוך הילדים והקרבה למרכז. נושא האירוח והבישול צף ועלה שוב ושוב בקרב קבוצות מיקוד וסקרים שערכנו, כמדד לאיכות חיים ולחוויית מגורים. 

"לכן, החלטנו לקחת את שני הערכים האלה ולשים אותם בלב הדירות שלנו – בלב התכנון ובלב ההוויה של הדירה. הבנו ש'מטבח סטנדרטי' אינו מספק וכי הרוכשים מוציאים כסף רב על שיפוצו ממילא. הבנו שבישול ואירוח הם אלמנטים שדירה צריכה לספק בצורה מקסימלית. המטבחים וחללי האירוח תוכננו ועוצבו בשיתוף צוות של שפים ומומחים לאירוח עד לרמה של אדניות בחלון לגידול תבלינים, מקרר מקצועי נוסף לכל דירה במחסן, מרתף יין בבניין ובו שטח שמוקצה לכל דירה.

"כך אנחנו לא רק מגשימים את החלום והחזון המשפחתי של שולחנות ארוכים, מלאים כל טוב, צחוק ילדים וצלילים של גביעי יין מושקים, אלא גם מעניקים לרוכשים את כל מה שהם מצפים לקבל מפרויקט מודרני ומתוכנן לעילא ולעילא."

אומאמי: חוויית מגורים לאנשים שאוהבים לבלות במטבח. לפרטים לחצו כאן

  • הכתבה נכתבה בשיתוף קרסו נדל"ן

תגיות: