תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סקייקס (Skyx) – ריסוס חקלאי באמצעות נחיל של רחפנים

אחד התחומים הבולטים עבור רחפנים בשימוש מסחרי הוא התחום החקלאי. בעוד שחברות רחפנים רבות מתמקדות בהנגשת מידע עבור המגדלים, ע"י פיתוח טכנולוגי חקלאי המבוסס על עיבוד תמונה, חברת סקייקס (Skyx) מתמקדת ברחפנים עבור פעולת הריסוס בשדות.

"אנחנו מסתכלים על האופן שבו טייס ריסוס או נהג טרקטור עובדים וזה נראה לנו לא הגיוני ולא נכון. יש לנו ילדים ובתחילת הדרך שאלנו את עצמנו האם היינו רוצים שהם יעבדו בריסוס שדות כשיהיו גדולים. יותר מכך, שאלנו את עצמנו האם זה יראה להם נורמלי שכך הם פני הדברים. התשובות ברורות. זה דרבן אותנו לצאת לדרך ולשנות תעשיה עצומה ומסורתית.", מסר אילון שורק, מייסד ומנכ"ל החברה.

רחפן ריסוס

החברה החלה את פעילותה ב-2015, הואצה ב-MassChallenge ב-2016, ולאחרונה השלימה גיוס של השקעה מקרן הון סיכון בשם רימונים.

"החברה שלנו אינה בונה רחפנים ואנחנו גם לא טייסי רחפנים, אנחנו חברת טכנולוגיה שמאפשרת למפעילים להתאים צי של מספר רחפנים שונים שמרססים יחד באופן אופטימלי ואוטונומי. החזון שלנו בהקשר הזה מאוד ברור – נספק את התוכנה כך שבלחיצת כפתור הריסוס כולו יתממש.", הוסיף אילון שורק.

רחפני ריסוס כהרבה יותר מאשר 'גיהוץ' של שטח

רוב רובה של שיטת הריסוס היום מסתכמת בכיסוי מלא ואחיד של כל השטח. הגיהוץ האחיד נובע מהשילוב בין יכולתם של המטוסים והטרקטורים ובין יכולתם של בני האדם לתפעל את הכלים. רחפני הריסוס מאפשרים חדשנות חקלאית גם כאשר הם משולבים באופן אופטימלי עם המטוסים והטרקטורים, לעיתים לפני או אחרי פעולתם של הכלים הכבדים, וגם כאשר מנוצלת יכולתם בשיטות חדשות.

"הטכנולוגיה שלנו מאפשרת פעילות שבני אדם לא מסוגלים לעשות וזה פותח עולם שלם של אפשרויות חדשות, כגון הטמעה של מיפוי ומידע חקלאי לטובת יישום מדוייק ואופטימיזציה של יעילות רחפני הריסוס. דוגמה נוספת הינה טיסה בין נקודות או כתמים בשדה כך שלכל אזור ינתן הריסוס בנפח הנחוץ.", מסר ד"ר איציק טורקל, מייסד החברה וסמנכ"ל הטכנולוגיה.

דיוק ואוטונומיות של רחפני הריסוס

תנאי הכרחי לשיבוצם של רחפנים בשוק הריסוס החקלאי הוא מחיר תחרותי של הציוד וההפעלה, אך ערך מוסף משמעותי נובע מיכולות הדיוק הגבוהות של הרחפנים. קרבה למכשולים בשדה, כגון חוטי מתח גבוה, עצים ואנטנות מבטיחים הגנה טובה יותר מול מזיקים ומחלות. לדיוק ברמה של סנטימטרים בגבולות השדה ישנו גם ערך במונחים של ביטוח מול פגיעה לא מכוונת בחלקות סמוכות. ערך מוסף נובע גם מהיכולת האוטונומית של הרחפנים שמאפשרת להם פעילות בלילה ובהתראה קצרה בכל זמן.

לא רק הגנת הצומח. תרומתם של רחפני הריסוס בשמירה על בריאותם של הרססים ובהגנת הסביבה

אין ספק שטיסת ריסוס הינה פעולה מסוכנת לטייס, אך גם צוות הקרקע וגם הרססים בטרקטורים חשופים לחומרי ההדברה המסוכנים. השימוש ברחפני הריסוס מצמצם משמעותית את החשיפה של בני האדם לכימיקלים השונים ושילוב מושכל בין רחפנים וריסוס מסורתי מצמצם את הסכנות שבטיסה או בנהיגה בשדה. לדוגמה, רחפנים בקרבת חוטי חשמל יקטינו את הסכנה שבטיסת הריסוס ורחפנים באזור הררי יקטינו את הסכנה של נהיגה בטרקטור. בנוסף, תנאי מזג אויר, טעויות אנוש, או רשלנות מובילים לרחף של חומרי ההדברה למקורות מים ולישובים סמוכים. שימוש מדויק ואוטונומי ברחפני הריסוס יוביל להפחתה בכמות חומרי ההדברה, ובכך לצמצום הפגיעה בקרקע ובכמות הכימיקלים שתמצא על הירקות והפירות.

טכנולוגית הנחיל עבור רחפני הריסוס

רחפן ריסוס טיפוסי נושא נכון להיום מטען של 10 עד 20 ק"ג. זה אמנם גדול בהרבה מרחפנים מסחריים סטנדרטים, שברוב המקרים נושאים מצלמות שונות, אך עדיין קטן מהותית מכושר הנשיאה של מטוס ריסוס או טרקטור. גם כתוצאה מכך וגם כדי לאפשר פתרון מודולרי שיוכל לרסס במקביל מספר אזורים שונים, החברה מפתחת טכנולוגית נחיל ייעודית עבור רחפני הריסוס.

"האתגר הטכנולוגי בפיתוח של נחיל רחפנים עבור הריסוס החקלאי הוא מרתק ויוצא דופן. אנחנו מכירים נחיל של כלי טייס בלתי מאויישים ביישומי צבא ומודיעין, ישנו גם נחיל לצרכי בידור, כפי שאינטל הדגימה במחצית של משחק הסופרבול וישנו גם נחיל לצורך שילוח של מטענים, אותו אמזון מקדמת. אלו רק מספר דוגמאות. לכל אחד מהיישומים האלו מאפיינים שונים וכשניסינו להתאים שיטות קיימות לטובת הריסוס החקלאי גילינו שזה פשוט לא מתאים, גם בגלל שהרחפנים שונים והטיסה נמוכה וגם בגלל שיקולים חקלאים וכלכליים שמשליכים על התנהגות הנחיל.", הוסיף ד"ר איציק טורקל.

בראיה עתידית, מהפכת הרחפנים שבאה לידי ביטוי בתחומים שונים וביניהם התחום החקלאי, מבטיחה לא רק מודלים כלכלים חדשים אלא גם סטנדרטים חדשים של דיוק, זמינות ובטיחות בפעילות מסחרית. הריסוס החקלאי כפי שמפותח ע"י סקייקס הוא דוגמה מובהקת לחדשנות בתחום הרחפנים ולשינוי בדרך בה החברה תאמץ כלים בלתי מאויישים.

חברת רחפנים אחרת אך בעלת שם זהה ופעילות שונה פעילה בקנדה. 

לאתר החברה לחצו כאן >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#