שימור מבנים - חוד החנית בהתחדשות העירונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זה נכון שבתקופה האחרונה הפכו רחובותיה של ת"א לאתר בניה אחד גדול. לא רק חפירות הרכבת הקלה אלא גם ובעיקר מה שנקרא בשפה המקצועית "התחדשות עירונית"  - קרי תמ"א 38, פינוי בינוי ושימור מבנים. לצד התסכול של הולכי הרגל ואלו שגרים בסמיכות לאתרי הבניה, יש גם נקודת אור  - ישראל הפכה בשנים האחרונות למעצמה בתחום השימור

לאחרונה התקיימה כאן בישראל התערוכה הבינלאומית השלישית לשימור מבנים. עשרות חברות ישראליות ובינלאומיות הגיעו להיכל הבימה בת"א כדי להציג את מרכולתן. חברות בניה המתמחות בשימור, חברות הנדסה וטכנולוגיה שפיתחו כלים ייחודים שנועדו להתמודד עם האתגרים העצומים שמציב התחום העדין והמורכב הזה.

נציגות מרשימה של חברות זרות ומומחים בעלי שם עולמי אשר חתומים על קתדרלות מפוארות ומבנים בעלי ערך היסטורי, הגיעו לעיר העברית הראשונה. נשאלת השאלה, מדוע סצנת ההתחדשות שלנו מעניינת כל כך את המומחים מהעולם?

שנקין 4 תל אביב

רמז לכך ניתן היה לקבל מנציב הסחר האיטלקי, מסימליאנו גוידו שאמר בתערוכה שלארצו "יש ידע וניסיון רב בתחום השימור של מבנים ואתרי מורשת וכעת חברות איטלקיות נמצאות בישראל ומחפשות הזדמנויות עסקיות ומפגשים עם עמיתים ישראלים בכדי ללמוד ולהחליף מידע". 

המהפך נוצר בעשור האחרון. רכבת מחירי הנדל"ן דהרה קדימה וגררה עמה שחקנים רבים שעד כה היו מוגבלים לנישה צרה ומצומצמת. המחירים הגבוהים הפכו את תחום השימור שנחשב ל"חוד החנית" בהתחדשות העירונית לכלכלי עבור חברות בנייה בעלות ניסיון רב.

יהודה הלוי 60 תל אביב

שוקלים לבצע תמ"א 38 לבניין שלכם? לחצו כאן לפרטים נוספים >>

לשאלה העיקרית במה שונה תחום השימור מתחום הבניה הקונבנציונלית שכולנו מכירים, יש כמה תשובות אבל הן כולן מסתכמות בכך שהקשיים בשימור הם עצומים. מחלקת השימור של העירייה מפקחת על הבנייה שלב אחר שלב וצריכה לאשר את התקדמות הפרויקט באין ספור נקודות בקרה לאורך התהליך.

הרעיון המרכזי שמנחה את המפקחים מטעם מחלקת השימור הוא שעל הבניין לשוב למראה האותנטי שלו בזמן שנבנה לראשונה. לדוגמא, במקרה בו הבניין מצופה בטיח "וושפוץ" (טיח שימור מיוחד) בגוון שאינו קיים כבר עשרות שנים בשוק, יאלץ הקבלן להתקשר עם ספק ייחודי שידע "להחזיר לחיים" את חומרי הגלם. כך גם לגבי פרופילים עתיקים מעץ שמרכיבים את החלון ואין ספור אלמנטים נוספים.

בבניה לשימור נדרש דיוק רב מכיוון שלא ניתן לחרוג מהמקור ולו במעט. קבלן חסר ניסיון יכול למצוא את עצמו במצב בו נדרש לפרק את כל המסגרות מחלונות הבניין ולהזמין את הכל מחדש כי המפקח בדק ומצא שהן אינן זהות למקור מלפני 80 שנה.

מיותר לציין שמחירי החומרים מגיעים לא פעם לכפליים ואף יותר מהמחירים של מקביליהם הסטנדרטים בשוק. זה נכון שלבור התקציבי שייווצר ייפול תחילה הקבלן, אבל כשהבור ילך ויעמיק ולוחות הזמנים ישתבשו, בסופו של דבר מי שישלם את המחיר יהיו גם בעלי הדירות בבניין. 

נחלת בנימין 10 תל אביב

"כל התחכמות קטנה מול מחלקת השימור והיזם / הקבלן יצטרכו לעשות את כל העבודה מחדש", כך מספר ברק גוזנר, יזם נדל"ן תל אביבי ששימר את המבנה ההיסטורי בשד' חן 8 בת"א, "ראיתי פרויקטים בהם קבלנים הזמינו את כל החלונות והדלתות מחו"ל בלי שאישרו אותם עם מחלקת השימור, הרכיבו אותם, עשו טיח על המבנה ולבסוף היו צריכים לעשות אותם מחדש".

כל מי שיצא לו להתעסק בתחום השימור, בין אם כספק או כבעל נכס, ימליץ בעיקר על דבר אחד – לא להתפתות למחירים הנמוכים שיתנו לכם קבלני בניין שלעולם לא שימרו בניין בעל ערך היסטורי כי אין להם את הכלים להעריך כמה יעלה הפרויקט במלא בכללותו. תחום השימור הוא יקר יותר ויש מעט חברות בעלות ניסיון שיודעות להתחייב לפרויקט כזה הן מבחינת התקציב והן מבחינת לוחות הזמנים.

"המערכת שאתה עובד מולה בפרויקטים של שימור היא מערכת שונה לגמרי. מלווים אותך ובודקים אותך בהמון נקודות קריטיות" , כך לדברי איתמר בן שלום, מנכ"ל משותף ב"בן שלום יהושע" -  חברת בניה ויזמות שמתמחה בהתחדשות עירונית - "הדברים שמאפשרים לך לעשות בבניין לשימור הם מאוד ספציפיים ומגבילים אותך באיך לבנות ובאילו חומרים להשתמש, מה שמייקר מאוד את הביצוע. ולכן, אם אין לך ניסיון אתה לא תדע לצפות את זה מראש".

אז למה בכלל ללכת לכיוון של שימור? קודם כל כי אין ברירה, בניין שהוכרז כבניין לשימור ונמצא שהוא בעל ערך היסטורי, בעליו לא יוכלו לבצע בו שום שינוי זולת שימור. שנית, חשוב לזכור בניין שהוכרז כבניין לשימור הוא לרוב פנינה בלב אזור אורבני מבוקש ויקר כך שלערך האסתטי וההיסטורי יהיה בהכרח תגמול כלכלי הולם עבור בעליו.

לחצו כאן לפרטים נוספים >>