הנורות האדומות שמתריעות שהעסק שלך לא רווחי

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן מקודם

תקופת אחרי החגים היא תקופה לא פשוטה בעסקים קטנים ובינוניים. אחרי חודש שבו לא היו כמעט ימי עבודה, אנו נמצאים בתוך תקופה שבה אנשים מנסים להדק את החגורה ולהמעיט בהוצאות, לאחר שבזבזו לא מעט בתקופת החג. בעסקים שסובלים מקשיי רווחיות, תקופה זו מקצינה את הבעיה, אך מכיוון שהיא מגיעה עם תירוץ הולם קל להתעלם מהמצב הקשה שהעסק מצוי בו ולקוות שהוא יעבור.

ירון לוי, מומחה במתן ייעוץ עסקי לעסקים קטנים ובינונייםצילום: מיכל רותם

רוב העסקים במדינת ישראל סובלים מרמות שונות של בעיית רווחיות, והיא הבעיה מס' 1 לכך שעסקים לא שורדים. חוץ ממלכודת אחרי החגים, יש מספר מלכודות נוספות בעסק שגורמות לבעליו להאמין שהכל תקין, בזמן שרווחיות העסק ועתידו נמצאים בסיכון. חשוב לזהות ולהכיר אותם, כדי לא ליפול לשאננות. 

איך דו"ח רווח והפסד גורם לך להאמין שהכל בסדר גם כשלא?

באופן פרדוקסלי, אחד המכשולים שמקשים על עסקים לזהות את בעיית הרווחיות שלהם הוא הדו"חות שמוציא רואה החשבון של העסק, כדוגמת דו"ח רווח והפסד.  מכיוון שהדו"חות הללו נועדו לצרכי מס, הם לא משקפים את רווחיות העסק בהתאם לצרכים של בעל העסק אלא לצרכי מיסים.

גם כאשר הדו"ח של רואה החשבון מראה רווח חיובי, העסק למעשה יכול להימצא בחוסר רווחיות בפועל, ובעל העסק מרגיש את זה, כאשר הוא אינו מצליח למשוך משכורת באופן תדיר, או לחילופין לשלם לספקים בזמן , למרות שהדו"ח מראה שהכל בעסק מתקתק כמו שצריך.  

הסיבה לכך היא שבפעילות העסקית יש הוצאות רבות שמכלות את הרווח כמו החזר הלוואות, רכישות מלאי, השקעות וכדומה שאינן נכללות בדו"חות של רואה החשבון, אך בהחלט יכולות להעלים את הרווח. 

חובות שקופים

אחד המדדים לבחינת רווחיות העסק והחוסן שלו הוא תזרים המזומנים שלו מחד והאובליגו שלו מאידך. כאשר מקבלים את התמונה המלאה על מצב המזומנים לעומת התחייבויות של העסק, אפשר לדעת עד כמה באמת הוא רווחי.

בעלי עסקים רבים משכנעים את עצמם שמצבם בעצם טוב, למרות שהם לא מצליחים לראות את הכסף חודשים על גבי חודשים. הם מספרים לעצמם שיש להם המון כסף בחוץ אצל לקוחות, מצדיקים את היתרה השלילית בתיקונים חריגים, ברכישות מלאי גבוהות ולא מתוכננות, בשיפוץ או רכישה של ציוד ובהלוואות שלא קשורות לפעילות.

בעוד שאת החובות לבנק – מצב האשראי והחזר ההלוואות, רואים בבירור דרך כניסה לחשבון הבנק, החובות השקופים פחות נגלים לעין ולכן הם מסוכנים יותר. הם מפוזרים בין הספקים שבעל העסק לוקח מהם הלוואה של חודש קניות, כאשר הוא מגדיל להם את ימי האשראי מ-30 ל-60. חובות אלו לא מתבטאים בהגדלת המינוס של העסק ולכן קשה להבין שבעצם העסק הגדיל את חובותיו ומצבו הכלכלי החמיר. כמו כן, במצב זה בדרך כלל מתווספים גם עיכוב תשלומים נוספים וצבירת חובות וקנסות.

מה צריך להדליק אצלך נורה אדומה?

מי שחווה חוסר רווחיות מרגיש שמשהו לא עובד נכון בעסק שלו, אבל לא תמיד קל לו לשים את האצבע על מקור הבעיה. להלן סימני האזהרה שיסייעו לך לדעת בוודאות האם העסק שלך סובל מבעיית רווחיות:

1. המינוס של העסק לא יורד
2. אתה מגדיל את ההלוואות שלא למטרות צמיחה
3. אתה חנוק בתזרים המזומנים, ומעכב תשלומים
4. אתה לפעמים לא לוקח משכורת לעצמך או לוקח משכורת חלקית
5. אתה משלם לספקים בתנאי תשלום ארוכים (מעל שוטף 30) ואף מאריך אותם לאורך הזמן

איך הופכים עסק בסיכון לרווחי?

אם גילית אצלך את סימני האזהרה, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא להבין מה הרווח האמיתי של העסק שלך. לשם כך, אתה צריך שיבנה לך דוח רווח והפסד אמיתי, שיעקוב אחרי ההכנסות וההוצאות האמיתיות של העסק שלך חודש בחודשו.

לאחר שתגלה מהו הרווח האמיתי או ההפסד האמיתי ,צריך להבין איפה הבעיה - מה "אוכל" את הרווח.ייתכן שעלות המוצרים או הזמן שאתה משקיע בשירות אותו אתה נותן גבוהה מידי ואז צריך לטפל בתמחור. ייתכן שעלויות העובדים, עלויות שכר הדירה, או עלויות המלאי גבוהות מדי, או שנדרשטיפול בבעיות הניהול הפיננסי מהעבר - החזרי הלוואות גדולים מידי, הפסדי עבר וכדומה, בדמות מחזור הלוואות.

לאחר מציאת המקור לבעיית הרווחיות עוברים לשלב הליווי העסקי. על מנת ששלב זה יצליח, חשוב לבחור יועץ עסקי מומחה ובעל ניסיון אשר יוכל יחד עם בעל העסקלפתור את הבעיה שהתגלתה, מבלי ליצור בעיות חדשות.

המומחיות חשובה במקרה זה, משום שעסק אינו פועל בואקום, והוא אינו יכול להעלות מחירים באופן שאינו תואם את המתחרים שלו, ואינו יכול להחליף ספקים מבלי להתחשב בהשפעה של מעשה זה על השוק בו הוא פועל. גם כאשר נדרשות פעולות כדוגמת הגדלת מחזורי השיווק והמכירה חשוב שהיועץ הפיננסי ידע לבנות את המערך בצורה שלא תגזול מהעסק משאבים שאין לו, שכן בשלב זה המטרה היא להעביר את העסק למצב של רווחיות.

אנו נמצאים כעת אחרי תחילת השנה היהודית ולפני תחילת השנה האזרחית, תקופה אידיאלית לאמץ לעצמנו מטרות, שאיפות והרגלים. בעלי עסקים שרוצים להתחיל את שנת התקציב הבאה חזקים ויציבים יותר, צריכים לשאול את עצמם האם העסק שלהם באמת רווחי, והאם בשנה הבאה הם היו רוצים לראות את עצמם במצב טוב יותר מבחינה פיננסית. זו ההזדמנות שלהם.

כותב המאמר, ירון לוי, הינו מומחה במתן בדגש על התייעלות פיננסית והגברת רווחיות.