תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חידוש בעסקות סחר חוץ

הבנק הבינלאומי בשיתוף עם חברת הפינטק WAVE יבצעו עסקת סחר חוץ ללא דוקומנטים פיסיים.

עסקים המייבאים או מייצאים יודעים שלמרות הקדמה הטכנולוגית והתקשורתית, בעולם סחר החוץ הנייר הפיזי הכרחי. הכרחי כדי לקבל מימון בנקאי בביטחון סחורה, הכרחי כדי לשחרר סחורה והכרחי בכדי להוכיח את קיומה של העסקה. זה כמובן מאוד מסרבל ומסבך את החיים בעידן בו כל מסמך חוצה עולם באלפית השנייה דרך מייל או אפילו ווצאפ. אבל לא עוד: הבנק הבינלאומי בשיתוף עם חברת הפינטק WAVE מכפר סבא, יבצעו לראשונה בבנקאות הישראלית  POC - PROOF OF CONCEPT (הוכחת היתכנות) לעסקת אשראי דוקומנטרי בסחר חוץ על בסיס טכנולוגיית Blockchain ללא דוקומנטים פיסיים. מהלך זה יאפשר ליצואנים ויבואנים לבצע בעתיד עסקאות סחר חוץ במלואן ממסוף המחשב במשרדם או אפילו ישירות מהסמרטפון.

"הטכנולוגיה החדשה מביאה יכולות חדשניות במערכת הבנקאית הישראלית. גם בנקים מובילים בעולם כמו: Barclays ,Commonwealth bank of Australia, ו - Welles Fargo חוקרים את השימוש בטכנולוגיית Blockchain לביצוע עסקת אשראי דוקומנטרי, ואנו רואים בכך מגמות לעתיד שיש בהן בכדי להקל ולפשט את כל הקטע הבנקאי בסחר החוץ ", אמר ראש החטיבה העסקית בבינלאומי, אילן בצרי.

online banking
dreamstime

כיום, דוקומנטים (מסמכי עסקת סחר חוץ) מועברים פיזית בין גורמים המעורבים בעסקה ונאספים על ידי היבואן מסניף הבנק לצורך הצגתם לחברת ההובלה והמכס לשחרור הסחורה. תהליך זה איטי ומסורבל.  

המערכת שפותחה בטכנולוגית ה- Blockchain, וכבר יושמה על ידי חברת WAVE עם בנק Barclays, מבוססת על תהליך מקוון המאפשר העברת דוקומנטים באופן דיגיטלי ומאובטח ללא הגעה פיזית של דוקומנטים לשום גורם בתהליך בכללם הלקוח. הפיתוח הדיגיטלי מקצר משמעותית את זמן הגעת הדוקומנטים לידי היבואן ותשלום התמורות ליצואן ומצמצם עלויות וסיכונים כגון אובדן ניירת, זיוף ועיכוב בקבלת המסמכים הנובעים מתעבורת דוקומנטים פיסיים ברחבי הגלובוס. שיתוף פעולה זה בין הבינלאומי לחברת WAVE מהווה אבן דרך לשינוי אופן הפעילות בעסקות סחר חוץ תוך קיצור הזמנים, חסכון בעלויות, והקניית כלים מתקדמים ונגישים ללקוח לביצוע עסקאות סחר חוץ.

"הבנק הבינלאומי משקיע משאבים משמעותיים בקידום טכנולוגיות מתקדמות לשם שדרוג חווית הלקוח, הנגשת שירותים מתקדמים, וייעול מערכות ושירותים קיימים. שיתופי פעולה בין הבנק וחברות פינטק יוצרים פוטנציאל לשילוב בין מקצועיות הבנק ותשתיותיו הענפות וטכנולוגיות חדשות." אמרה  שירלי קליין, מנהלת תחום החדשנות והפינטק בבנק.

Blockchain  -  איך זה עובד ?

"בלוקציין היא טכנולוגיה המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת ומאומתת בין צדדים שונים ללא צורך בניהול מרכזי. במקום אותו גורם מנהל משתמשים למעשה בבסיסי נתונים מבוזרים הנמצאים על מספר רב של מחשבים המסונכרנים זה עם זה וכל המידע נסגר ונחתם בצורה שסוגרת את המידע בתוך "בלוק". הבלוק מצטרף לשרשרת ארוכה של בלוקים וננעל בחתימה דיגיטלית שקשורה לבלוק הקודם. באופן זה קיימת הגנה מפני אפשרות לשינוי מידע שכן המידע הקודם משמש את הבלוקים החדשים ולכן כל שינוי לא יתקבל במערכת." מסבירה איריס לבנון, משנה למנכ"ל מת"ף, החברה הטכנולוגית של הבינלאומי.

איך זה עובד היום?

עסקת סחר חוץ בשונה מעסקת סחר מקומית, מורכבת מדוקומנטים רבים המסופקים גלובאלית על ידי גורמים רבים כגון: חברות הובלה, חב' ביטוח ועוד, וזאת טרם הגעתם ליבואן לשם שחרור סחורה שיובאה.

על מנת לצמצם סיכונים בעסקאות יבוא/יצוא, משתמשים היבואן והיצואן בשיטת תשלום הנקראת אשראי דוקומנטרי ונשענת על בנקים מתווכים האמונים על ניהול עסקאות אלו עבור לקוחותיהם על פי כללים בינלאומיים.

online trade
dreamstime

במסגרת עסקאות אשראי דוקומנטרי, דוקומנטים פיסיים מועברים בין הגורמים בעסקה כאשר בסופו של תהליך על היבואן להגיע לסניף לשם קבלת הדוקומנטים בתמורה לביצוע תשלום בהתאם לתנאי האשראי והעברתם לחברת ההובלה או המכס לשם שחרור הסחורה.

גדי רושין, מנכ"ל חברת WAVE מוסיף: "השימוש של Wave בטכנולוגית הבלוקצ'יין מאפשר דיגיטציה של תהליכי סחר בצורה מדורגת ומאובטחת. אנו שמחים מאוד על שיתוף הפעולה עם הבינלאומי שמקדיש מאמצים רבים לדיגיטציה של תהליכי הסחר."

הדרך להשתתת כלים מתקדמים בשוק הגלובאלי עוד ארוכה היות ושימוש במערכות מתקדמות כגון אלו דורש שכלל המעורבים בעסקאות סחר חוץ בעולם יאמצו פלטפורמות מקבילות שיתממשקו אחת עם השנייה אך שיתופי פעולה מתקדמים בין בנקים מובילים וחברות פינטק ללא ספק יובילו קידמה מערכתית שבבוא העת ישמשו כאבני פינה לתשתית פיננסית מתקדמת, יעילה, ובעלת ערך משמעותי ללקוחות.

לפרטים נוספים >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#