תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להיות מוכנים ליום הגעת הדובים

שוקי ההון בעולם עולים כבר 9 שנים ברציפות, אבל הצפי הוא שיום אחד השוק השורי יסתיים ויפנה את מקומו לשוק דובי, וכדאי להיות מוכנים לכך כבר כעת. אז איך נערכים, וכיצד יכול מכשיר ה-CFD לסייע בכך

שנת 2017 מסתמנת, נכון לעכשיו, כשנה חיובית נוספת לשוקי המניות הגלובליים. למעשה, מאז המפולת של 2008, מדדי המניות המובילים בעולם עלו בכל שנה, וגם אם היו באמצע משברים שאיימו להפוך את המגמה - אלה התבררו בדיעבד כתיקון זמני, שלא שינה את מגמת העליות הכללית.

מדד הS&P בשנה האחרונה

אם יש משהו שההיסטוריה מלמדת אותנו הוא שבשוקי ההון ישנה מחזוריות, ומה שעולה עלול גם לרדת מתישהו (קשה לצפות מתי). ההיסטוריה מלמדת שבשלב מסוים השוק מתמחר את המצב באופן אופטימי מדי, ואז מגיע אירוע שמשנה מהר את התמונה ("ברבור שחור", בעגה המקצועית): משבר ההלוואות כמו באמצע שנות ה-80, משבר הדוט.קום ב-2000, או משבר הסאב-פריים ב-2009 הם דוגמאות למקרים כאלו בעבר. מאז המשבר ב-2009, המדדים העיקריים נמצאים בעלייה של מאות אחוזים ויש הצופים שגם החגיגה הזו סופה להיגמר במוקדם או במאוחר. ניתן רק לנבא מתי המחזור השורי שאנו נמצאים בו כיום יסתיים, מחזור שנמשך כבר 9 שנים, אולם כשיגיע מחזור זה לקיצו, צפוי להתחיל "מחזור דובי" בשווקים - ולעת הזאת רצוי להיות מוכן.

מדד דאו גונס, מדד הדאקס והנייקי מ09/2001 עד היום.

אז איך מכינים את תיק ההשקעות לשוק דובי? רצוי לפעול בהתאם לכמה כללי אצבע:

להבין את מאפייני השוק הדובי לעומת השוק השורי - אם שוק שורי יכול להימשך שנים והעליות עשויות להיות הדרגתיות, שוק דובי מאופיין בירידות חדות יותר, שמתרחשות במשך תקופת זמן קצרה הרבה יותר. דבר נוסף שחשוב להבין הוא כי ישנם נכסים שמושפעים לרעה משוק יורד, אולם בניגוד אליהם יש גם נכסים שנחשבים "חוף מבטחים", ולכן עשויים ליהנות מעליות דווקא בשוק יורד, או לרדת פחות מנכסים אחרים.

לבחון את פיזור הנכסים בתיק בהתאם לתיאבון הסיכון של הלקוח - כלומר, לבחון מהו ההפסד המקסימלי שהלקוח מוכן לשאת בתיק כנגד הסיכוי לרווח, ולבחון בהתאם את פיזור השקעה בין אפיקי השקעה שונים, סקטורים שונים וסוגי נכסים בעלי קורלציות שונות.

שימוש באסטרטגיות מניבות רווחים בשוק יורד - כגון שימוש בשורטים על חוזים, אסטרטגיות אופציות לשוק יורד ואסטרטגיות מורכבות יותר.

מעבר לנכסים בטוחים יותר והקטנת הסיכון באפיקי ההשקעה השונים - קרי, מעבר למכשירי השקעה שמאופיינים בסטיית תקן נמוכה.

בתקופת משבר יש צורך לעקוב אחר ההשקעות בפרקי זמן תכופים יותר, לטובת קיצור זמן התגובה להתאמות הנדרשות בתיק.

דרך אפקטיבית לפעול בהתאם לכללים האלה ולהכין את תיק ההשקעות לשוק יורד היא באמצעות CFD.

מה הוא CFD?

CFD, או בעברית "חוזה הפרשים" (contract for difference), הינו חוזה בין שני צדדים, קונה ומוכר, על נכס בסיס מסוים, כאשר הצדדים סוחרים למעשה בשינוי בערך המגולם בחוזה של נכס בסיס כלשהו כגון מדדים עולמיים, צמדי מטבעות, סחורות, מתכות, מניות שונות ועוד. 

מחיר חוזה CFD עוקב אחר מחיר נכס הבסיס עליו נסחר החוזה. המסחר הוא על השינויים במחיר נכס הבסיס וללא רישום מלא של נכס הבסיס.

במוצר הCFD יש מספר יתרונות מובנים, שהופכים אותו למכשיר אשר יכול להתאים להכנת התיק לשוק יורד:

אפשרות להיכנס לפוזיציית קנייה או "מכירה בחסר" בכל נכס בכל עת - לשם השוואה, לצורך בניית פוזיציית שורט במניות (Equity), יש צורך בהשאלת הנייר, אולם בתקופות של ירידות לא תמיד יש ניירות ערך זמינים להשאלה.

מסחר מסביב לשעון - המסחר ב-CFD מתבצע ברוב שעות היממה (כ- 22 שעות ביממה בממוצע בהתאם למסחר בנכס הבסיס) ומאפשר להגיב בזמן אמת להתרחשויות בשווקים. זאת בניגוד למניות ועוקבי מדדים רגילים, שנסחרים רק בשעות המסחר השוטפות.

עלויות המסחר הזולות ביותר ביחס לאלטרנטיבות בשוק ההון (קנייה ישירה של מניות או מדדים דרך בנקים או בתי השקעות).

סליקה בזמן אפס - כאשר רוכשים מניות בארה"ב, הסליקה (רישום על שם הרוכש) אורכת כ-3 ימי עסקים בממוצע, וכאשר רוכשים מניות בישראל הסליקה אורכת יום עסקים בממוצע. ברכישת CFD בזירת מסחר הסליקה היא מיידית.

נזילות מלאה - הכסף שמתקבל מעסקה ניתן לשימוש באופן מיידי.
במסחר במניות בדומה לסליקה, גם קבלת התמורה בעת מימוש אחזקה אורכת כ-3 ימי עסקים בארה"ב ויום עסקים בישראל, בעוד שב-CFD הנזילות היא מיידית.

שליטה מלאה ברמות המינוף - במסחר במניות, רמת המינוף נתונה לשיקול דעת הבנק שדרכו מתבצעת הרכישה והיא מוגבלת בד"כ עד פי 4. לעומת זאת, ב-CFD המינוף הוא עד פי 20 במניות וסחורות, עד פי 100 במט"ח ועד פי 40 במדדים. ב-CFD יכול הלקוח לבחור את המינוף המדויק הרצוי על ידו בטווח שבין 1 למינוף המקסימאלי.

זכאות מלאה להשתתפות באירועי חברה למעט הצבעה באסיפות - CFD, בדומה לרכישת מניה, מזכה את בעליו בתמורה מאירועי חברה כגון חלוקת דיבידנדים או מניות בעין כמו במניה אחריה הוא עוקב. יחד עם זאת החזקה ב CFD אינה מקנה זכויות קנייניות, כך לדוגמא - מחזיקים ב-CFD אינם זכאים להשתתף בהצבעה באסיפות בעלי מניות. לצד היתרונות שציינו, חשוב לזכור גם את החסרון של CFD: הגמישות שהמכשיר מאפשר פירושה גם אפשרות לקחת סיכון גבוה יותר. CFD חושף את המשקיע לאפשרות לרווחים גבוהים ומצד שני גם להפסד הקרן. חשוב לזכור את כל זאת לפני שניגשים להשקיע באמצעותו.

יובל צבר הינו מנכ"ל טי, ג'י, אל קולמקס שוקי הון בע"מ. קולמקס הינה בעלת רישיון ניהול זירת סוחר מטעם רשות ניירות ערך. אין באישור שנותנת רשות ניירות ערך לניהול הזירה אישור לטיב המסחר בזירה או במכשירים הפיננסיים הנסחרים בזירה, או אישור כי מדובר באפיק השקעה בטוח או מומלץ. המידע המוצג לעיל מבוסס ברובו על הערכות ולא על עובדות. הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם; פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר; החברה המפעילה זירה זו פועלת כצד נגדר לעסקאות איתך, ולכן היא המוכרת כשאתה קונה והיא הקונה כשאתה מוכר.

כתבות שאולי פיספסתם

*#