תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

The Chivas Venture–יזמות חברתית לעולם טוב יותר

לכתבה
Getty Images for Chivas Regal

אין זה סוד כי הפערים החברתיים בכל המדינות בעולם הולכים ומתרחבים ככל שהשנים נוקפות. התפתחותה המואצת של הטכנולוגיה מותירה אותנו פעורי פה אך במקביל חשוב לזכור כי אין היא נחלת הכלל ורבים אינם זוכים ליהנות ממנה ונותרים מאחור. חברת שיבאס ריגאל, המוכרת לכולנו בזכות הוויסקי היוקרתי אותו היא מייצרת, מקיימת זו השנה השלישית תחרות עולמית שמטרתה איתור וטיפוח יזמים חברתיים המקדמים יוזמות עסקיות שמטרתן המוצהרת היא שיפור האנושות. לנו, הישראלים, נוכחות מרשימה גם בחזית זו.

מטרת התחרות היא לאתר מיזמים הרותמים טכנולוגיה עכשווית לטובת אלו הזקוקים לה, במטרה לעזור להם עם פיתוח המיזם ברמת החשיפה והמענק כספי. אם נרצה לתאר זאת באופן מובהק, ניתן בהחלט לומר כי היזמים הפעילים בתחום מקדישים את חייהם ליצירת עולם טוב יותר באמצעות מיזמים המטפלים בסוגיות ליבה דוגמת חינוך, סביבה ואפילו פשיעה.

יזמות חברתית אינה נושא חדש ומתקיימת בעולם משנות השבעים של המאה הקודמת. נקודת המפנה המשמעותית ביחס למיזמים מסוג זה התרחשה בשנת 2003 בפורום הכלכלי השנתי הנערך בדאבוס. באותה שנה נערך לראשונה בכנס הנחשב מושב מיוחד שהוקדש כולו ליזמות חברתית. מאותה נקודה ואילך אומץ הנושא הן ע"י אנשי עסקים והן ע"י ממשלות וגופים ללא מטרות רווח והשאר היסטוריה...

The Chivas Venture– למען עתיד טוב יותר

מאז שנת 2015, עת הושקה התחרות, הוגשו למעלה מ-6000 מועמדויות לתחרות המתנהלת ב-30 של מדינות ברחבי העולם. יזמים העוסקים בתחום החברתי רשאים להגיש מועמדות באתר הייעודי לתחרות ולהתחרות על פרס בשווי מיליון דולר המתחלק בין שלושת המקומות הראשונים- , מלבד הפרס הכספי, המאפשר מעבר משלב הרעיון לשלב הביצוע, נהנים הזוכים מחשיפה בינלאומית יוצאת דופן לאורך שלבי התחרות במטרה להגיע לקהלי יעד רבים ככל שניתן. במסגרת שלבי התחרות המועמדים לוקחים חלק בתכנית ההאצה (ACCELERATOR PROGRAMME) של המרכז ליזמות חברתית של אוניברסיטת אוקספורד, המעניקה מצידה ליווי הדוק לפיינליסטים במטרה לשפר את המודל העסקי שלהם ולהכינם לקראת יציאה אל השוק ולגמר העולמי של התחרות.

האלי ברי בתחרות שיבאס
Getty Images for Chivas Regal

יזמי העולם התאחדו!

על מנת להגיש מועמדות לתחרות, על המתמודדים לענות על מספר תנאים בסיסיים:

■ במידה ומדובר במיזם חברתי קיים, יוכל להתקבל לתחרות רק במידה והכנסתו לא עלתה על סכום של 1.5 מיליון דולר.
■ לתחרות יתקבלו מיזמים שלהם מודל עסקי קיים וברור אך עדיין לא נהנו מהכנסות (seed stage)
■ סטרטאפים המציגים אב טיפוס בשבל המוכן לכניסה לשוק.
■ סטרטאפים שביצעו כבר חדירה לשוק המציגים מוצר בשל הנמצא בשימוש ונהנה ממחזורי מכירה התחלתיים.

נציג אחד מטעמה של החברה המגישה מועמדות, לרוב המייסד או אחד מהם, יציג את הרעיון בשלביה השונים של התחרות. נציג זה חייב להיות לפחות בן 25 על מנת לעבור את תנאי הסף.

כל החברות המתמודדות בתחרות מחויבות בהצגת חזון עסקי מגובשהמגובה בתכנית עסקית המוכיחה היתכנות. על נציג החברה להוכיח את השפעתו החיובית של המיזם מן הבחינה החברתית ולהסביר כיצד גיוס כספים יסייע בהובלתו אל השלב הבא בחייו.

המתמודדים בתחרות יישפטו על פי מספר קריטריונים:

■ פוטנציאל השוק ויכולתו להשפיע על קהלים רחבים ככל האפשר
■ דרך מוכחת למדידת השפעת המיזם על קהלי היעד לאורך זמן
■ פוטנציאל הצמיחה של המיזם המוצע
■ אסטרטגיה עסקית ברורה
■ יכולתו של המיזם לייצר הכנסה יציבה לאורך זמן
■ הכישורים והניסיון של הצוות המוביל

האם היזמים הישראלים ישמרו את מקומם בשלישיה הפותחת גם השנה?

מדינת ישראל נחשבת זה שנים ליצרנית סדרתית של סטרטאפים במגוון רחב של תחומים וביניהם גם כאלו שחוללו שינוי חיובי אדיר לטובת החברה והסביבה. חברות ענק דוגמת וייז ומובילאי מוכרות לקהל הרחב הודות לשימוש הנרחב הנעשה בהן אך פרט להן ישנם מיזמים ידועים פחות בתחומי דוגמת רפואה וחקלאות, הזוכים להצלחה מסחררת בעולם כולו.

מנחים ושופטים תחרות שיבאס ונצ'רס
Getty Images for Chivas Regal

מועמדים ישראלים המעוניינים לקחת חלק בתחרות מוזמנים להציג את מועמדותם עד ל-30 באוקטובר. ההכרזה על הזוכה המקומי תתבצע במהלך חודש ינואר 2018 והחברה הזוכה תמשיך לתחרות הבינלאומית.

בשנתיים האחרונות הנציגים מישראל זכו במקום השלישי: בשנת 2016 זכה המיזם EyeControl של היזמים אור רצקין, איתי קורנברג ושי ראשוני וקיבל פרס של 132 אלף דולר לפיתוח המיזם באירוע הגמר שנערך בניו יורק. בשנה שעברה זכתה היזמית ד"ר סון פרמינג, שייסדה את Intendu המפתחת תוכנה שתפקידה לסייע בשיקום מוח יעיל, נגיש וזול בבתי החולים, מוסדות השיקום וחשוב מכל – בבית. ד"ר פרמינג זכתה בפרס של 50 אלף דולר באירוע הגמר שנערך בלוס אנג'לס.

התחרות השנתית של שיבאס ריגאל מהווה במה מצוינת לכל אותם חברות ויזמים שבדמם זורם הרצון להפוך את הסביבה בה אנו חיים למקום טוב יותר. התחרות מהווה הזדמנות מצוינת להכרות ולשיתופי פעולה עתידיים ומהווה חממה לעשייה חברתית ברוכה המעודדת פיתוח ויצירה של יוזמות האמורות לעצב אופק חברתי מוצלח מאי פעם.

להגשת מועמדות לחצו כאן >>