תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התייעלות, שינוי מתמיד או היכחדות: טרנספורמציה ארגונית בעולם טכנולוגי

לכתבה
Dreamstime.com

מה צריכים לעשות ארגונים כדי לשרוד את השינויים הטכנולוגיים התכופים בשוק? רמי יאולוס- מנכ"ל נירם גיתן NGG, מציע לכל ארגון, באשר הוא, לאמץ 7 עקרונות פעולה חשובים

התעצמות הטכנולוגיה, חדירתה העמוקה לחיינו- והשפעתה על ארגונים, מחייבת אותם להתייעל, לשפר את ביצועיהם התפעוליים ולשנות כמעט כל מרכיב בדרך הפעולה הקיימת. החשש הלא מוצהר שמתחיל לרחף באוויר, בכל מקום, הוא החשש מפני מוות של אותו ארגון שאינו מתאים את עצמו, במהירות, לשינויים שמביאה הטכנולוגיה. דוגמאות כמו IBM, בלוק-באסטר וקודאק, שאיחרו או לא זיהו כלל את השינוי בשוק, צרובות בזיכרון העסקי הקולקטיבי.

מהירות השינוי הינה כה גבוהה, האימוץ המהיר שחוצה דורות וקהילות של טכנולוגיה על סוגיה השונים, מביאים למודעות גוברת ברמות הנהלה לצורך בהתאמה ארגונית. הטכנולוגיה חודרת ומחייבת טרנספורמציה ארגונית כוללת, שתביא להתאמה של הארגון לסביבה הקיימת.

השפעות על ארגון מתרחשות במספר ממדים:

1. טכנולוגיה: הטכנולוגיה מאפשרת לארגונים מה שלא אפשרה בעבר, ומאפשרת לצרכנים מה שלא חלמו עליו בעבר. הטכנולוגיה מחליפה ומייתרת תפקידים שלמים, אבל לא רק. היא מחליפה תהליכים, מודלים עסקיים ותפיסות עולם. תפקידים נעלמים: פקידי אשנב בבנק, קופאיות בסופר, סוכני נסיעות, סוכני ביטוח ואחרים - נעלמו או נמצאים בתהליך היעלמות, ואלו שתופסים את השינוי בזמן מנסים להמציא את עצמם מחדש.

קריקטורה פופ אפ סגולה

2. הרגלי צריכה: הצרכנים מגלים שאפשר לעשות את אותו דבר אחרת, אבל הם גם מגלים שאפשר אחרת לחלוטין. רוצים לראות סרט? כבר שניםרבות אנחנו יכולים לשכור סרט ולראות אותו בבית, אבל בשנים האחרונות אנחנו רואים סרטים בכל מקום ובכל זמן, מכל מכשיר- וכל סרט זמין עבורנו. רוצים לרכוש מוצר מסוים? גם כאן מזה זמן איננו חייבים לצאת ולשוטט בין חנויות תחת זאת אנו יכולים להזמין כל מוצר, או שירות כמעט דרך אתר האינטרנט המתאים.

לאחרונה גם חוויית הקניה משתנה. חנויות דיגיטליות מאפשרות חוויית קניה איכותית, בחלק מהמקרים תוך שימוש בטכנולוגיית virtual reality לדמות קנייה פיזית. לצד אלו מתפתחות חנויות פיזיות המאפשרות לנו חוויה רב-חושית איכותית ובסיומה, כשהשלמנו את הקניה, התשלום יבוצע אוטומטית באמצעות החשבון הדיגיטלי שלנו.

אנחנו הופכים לצרכנים רב-ערוציים ומפתחים צרכים חדשים להם חשובה מהירות, מידיות ובצדן ציפייה לחוויה מרגשת יותר, חכמה יותר ומרוכזת יותר.

3. רגולציה: זו תמיד מאחרת, אך לאחרונה מהירותה עולה אף היא, והיא מלווה בתופעות דומות לתופעות התנהגות הצרכנים – ראייה כוללת, העמקה ויסודיות, מוחלפות במהירות וסיפוק צרכים מקומי.

תופעות אלו מסמנות, בדרך כלל, תיקון בשלב מאוחר יותר, אם כי השינוי העכשווי הינו כה עמוק שקשה לדעת האם תיקון כזה יגיע או שעוצמת השינוי היא כה גדולה,שנחווה יותר ויותר חוקים והנחיות שישפיעו על חיינו- ולא בהכרח לטובה.

אלו הן רק מספר דוגמאות מהסביבות המשפיעות על ארגון ומחייבות שינוי עמוק.

כל ארגון, בין עם הוא עסקי, ציבורי, ממשלתי, בטחוני, או אחר, חייב לאמץ לעצמו את שבעת עקרונות הפעולה הבאים:

רמי יאלוס

1. ניהול השינוי כשגרה – גמישות אירגונית (Agile): העיסוק בניהול שינוי הוא רב שנים, יחד עם זאת מעטים הארגונים, אם בכלל, שאימצו את ניהול השינוי כמנגנון ארגוני פנימי. קצב השינויים בשנים עברו אינו דומה לקצב השינויים הקיים ובוודאי לא לצונאמי השינויים המתקרב. הזמן להתחיל לחשוב על השינוי, עבר כבר מזמן. עכשיו הזמן להיות ערוכים לניהול שינוי כחלק מניהול הארגון- ותרבותו

2. חיפוש מתמיד אחר דרכים חדשות לביצוע משימות או לייתר אותן: אם יש משהו שעובד לנו טוב סימן שהוא כבר לא רלוונטי. אם לא בחנו ושינינו אופן ביצוע של תפקיד, משימה או תהליך, סימן שכבר יש מישהו שעושה את זה טוב בהרבה ואולי נפגוש אותו בתחרות. הטבע האנושי והארגוני הוא "אם זה עובד טוב, אל תיגע, לא מתקנים מה שלא מקולקל". אז זהו, זה כבר לא מתאים ולא רלוונטי. אם זה עובד טוב ,אולי זה בכלל עוד מעט מיותר, כי אם זה עובד טוב מישהו כבר יוצא עם פתרון שהופך את הקודם למיותר.

3. אימוץ חשיבה טכנולוגית-אסטרטגית: המודל הארגוני, ההיסטורי, חילק את הטיפול בסוגיות ארגוניות לפונקציות. בין השאר הוטלה החשיבה האסטרטגית על יחידה אחת - יחידת האסטרטגיה שאמונה על זיהוי מגמות וחיפוש כיווני פעולה קדימה. יחידת הטכנולוגיה שברוב הארגונים עדיין מטפלת רק בטכנולוגיות הארגוניות ובתשתית של מערכות המידע בארגון.

התפתחות הטכנולוגיה בעולם וחדירת הטכנולוגיה לעולמות העסקיים המסורתיים, מרחיבה את אחריות פונקציית מערכות המידע להיות פונקציה של טכנולוגיות עסקיות. במקביל היא מחייבת את יחידות האסטרטגיה להפוך טכנולוגיות יותר.

האם מודל החלוקה המסורתי יכול להמשיך לשמש בארגונים, או אולי נדרשת חשיבה שונה? אולי אין יותר שתי יחידות ונדרשת חלופה שלישית שתאגד את החשיבה האסטרטגית, הפיתוח העסקי והטכנולוגיות העסקיות?

4. עידוד ופיתוח יכולות חדשנות פנימית וחיצונית: ההרגל לעשות אותו דבר שוב ושוב ללא שינוי, מסוכן ומייצר חוסר יעילות וחוסר התאמה בעולם שהשינויים בו מהירים מאד. בנוסף, הרעיונות הטובים לפעמים צומחים אצל המחסנאי, אצל הש.ג. והארגון כלל אינו מודע להם. מה המנגנון הארגוני המאפשר חשיבה חדשנית ויצירתית ומתעל חשיבה כזו לכיוונים פרגמטיים?

5. פירוק מתמיד של פעילויות ותפקידים – הסטה לטכנולוגיה וקונסולידציה: בכל אחד מהתפקידים הקיימים היום מתקיימים אלמנטים שניתן להסיטם לטכנולוגיה ו/או לרכזם לפעילות מתמחה. השאלה כמובן היא שאלת הנחיצות והכדאיות. אלו משתנים לאורך זמן ולכן הכרחי לבחון כל הזמן את התפקידים השונים, לפרקם ולהרכיבם מחדש תוך הפחתה של העלות הארגונית.

6. חיפוש מתמיד אחר פעילויות הניתנות להסטה לשרות עצמי: מהלכי הסטה לטכנולוגיה כוללים גם פעולות שניתן להנגיש ללקוח, לשירות עצמי. היתרון בהנגשה לשירות עצמי הוא ביכולת להפוך פעולה לכזו המעודדת צריכה ומעורבות של הלקוח. לקוחות מעדיפים, יותר ויותר, את האפשרות לגשת בעצמם, להחליט ולפעול כאשר ירצו.

אנשים בקופת הסופר

7. פירוק מתמיד של תכנים ומידע לכאלה שניתן להנגיש וכאלה שעליהם יש להגן: אחת השאלות המרכזיות העולות עם החשיפה הגוברת של תהליכי הארגון ללקוחות היא: כיצד מגנים על הידע הארגוני?

לפני עיסוק בשאלת ההגנה על הידע הארגוני, צריך כל ארגון לשאול את עצמו, מה הוא בכלל הידע הארגוני, לעומת ידע שהוא נחלת הכלל- ומתוכו על מה כדאי להגן ומה אולי כדאי לחשוף? הגדרה כזו תאפשר לארגון לנוע ביתר קלות במעבר לטכנולוגיה, תוך כדי הנגשה יזומה של אותם נתונים שיכולים לעודד את הלקוחות לרכוש את שירותי, או מוצרי הארגון.

מעל לכל עומדת שאלת ניהול הטרנספורמציה - וזו מחזירה אותנו לנושא ניהול השינוי כמנגנון ארגוני קבוע המחובר לכיווני ההתפתחות של הארגון- ולשינויים אותם הוא עובר. התאמה מתמדת לשינויים חיצוניים, התייעלות והגמשת מערכים מהווים הכרח קיומי. ארגון שלא יתאים את עצמו, מקטין מאד את סיכויי השרידות שלו אפילו בכניסה לעשור הבא.

רמי יאולוס, מנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מומחה באסטרטגיה רב-ערוצית. מוביל בימים אלה בארץ ובעולם תהליכים חוצי ארגון של מעבר מחברה מסורתית לרב-ערוצית בחברות מקומיות וגלובליות. לשאלות בנושא טרנספורמציה ארגונית או בכל נושא אחר, ניתן לפנות למייל: info@nggconsult.com

או לבקר באתר קבוצת נירם גיתן NGG 

עוד באותו נושא:

"בשנה, שנתיים הקרובות יעברו רוב הארגונים להשתמש בשרותים אוטומטיים"

המהפכה הטכנולוגית: משרות ותפקידים מסורתיים נעלמים או משתנים

העולם מתקדם, תפקידים שונים נעלמים