תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"76% מהמנהלים צופים כי הדואר האלקטרוני יוחלף בכלים דיגיטליים מתוחכמים יותר"

המהפכה שחוללו הרשתות החברתיות בתקשורת האנושית גרעה מהרלוונטיות של חלק ניכר מאמצעי התקשורת הארגונית - מהטלפון ועד לדואר האלקטרוני. קהילות עובדים - פלטפורמות פנים ארגוניות להחלפה פתוחה של ידע מקצועי - עשויות להיות התשובה.

טאצ'

רשתות חברתיות וקהילות עובדים הפכו לאחרונה לנושא חם בארגונים. הצורך עלה מהמגמות בשטח - עובדים ומנהלים כאחד התרגלו להתייעץ ולשתף מחייהם הפרטיים ברשתות החברתיות. הדבר בולט במיוחד בקרב העובדים הצעירים, שגדלו בעולם חדש של תקשורת מקוונת ודיגיטלית ומתקשים להתמודד עם תקשורת מסורתית. העובדים מצפים שהתקשורת במקום העבודה תספק להם את החיבור, הנגישות והנוחות אליהם הורגלו בחוץ, אך מרבית הארגונים לא נענים לצורך, ומאלצים את העובדים להסתרבל בין מערכות שונות, לבזבז זמן יקר בחיפוש מידע ולסבול ממבול של דואר אלקטרוני.

עידו נמיר, מוביל פרקטיקת ניהול הידע ב-Deloitte
יח"צ

תקשורת באמצעות דואר אלקטרוני יוצרת עומס, תסכול וחוסר סדר בקרב העובדים. העובדים מבזבזים זמן יקר בחיפוש הודעות רלוונטיות בתיבת הדואר האלקטרוני ובשרשורים המוניים וארוכים. במקביל, התכתבויות ענייניות וחשובות הולכות לאיבוד (ולעיתים כלל לא מגיעות לקהל היעד שלהן) עקב מגבלות המדיום, שמאלץ את השולח לזהות מראש את כל הנמענים הרלוונטיים.

התחושות בשטח מגובות מחקרית: לפי מחקר של Deloitte, רק 14% מהמנהלים מרוצים מהתקשורת ושיתוף הפעולה בין העובדים. התחושה היא שהכלים הקיימים לא מאפשרים לעובדים לתקשר דיגיטלית בישירות ובקלות אליה התרגלו בחייהם הפרטיים. מחקר של Deloitte מצא כי 76% מהמנהלים מצפים להחלפת הדואר האלקטרוני בכלים דיגיטליים מתוחכמים יותר.

האם הארגון שלכם ערוך לפעילות בסביבה עסקית דיגיטלית? >>>

יותר ויותר ארגונים מבינים בשנים האחרונות את הצורך בחיבור העובדים לארגון, ומשקיעים במערכות תקשורת פנים ארגונית ובניהול קהילות עובדים - הדבר החם הבא. קהילות עובדים מספקות חוויית תקשורת פנים ארגונית שמותאמת לצרכי ורצונות העובדים בעולם הדיגיטלי ומראה תוצאות מוכחות בשטח.

אם רק לפני עשר שנים נדיר היה למצוא קהילות עובדים, הרי שהיום אלו קיימות בלמעלה מ- 60% מהארגונים. על הנייר מדובר בהתקדמות, אך בפועל, רוב הקהילות עוד לא הבשילו מעבר לשלבי התארגנות ראשוניים ומתמקדות, לעת עתה, רק במטרות מאד כלליות ולא במתן מענה לדילמות מקצועיות וצרכים עסקיים.

אריק רייזר, מוביל תחום רשתות פנימיות ב- Deloitte
יח"צ

הקהילות הבוסריות הללו נולדו מניהול לא נכון של תהליך הקמת קהילות הידע. אפיון תהליכי העבודה, בניית עולמות התוכן והטמעת רשתות הידע הארגוניות דורשים חשיבה והיערכות מראש - לא "שגר ושכח" אחיד, אלא מערך מורכב של טכנולוגיות ותהליכים שחייבים להתאים במדויק ל-DNA  הארגוני.

להביא את הטכנולוגיה הנכונה לארגון זה החלק הקל. האתגר הוא להפוך את קהילת העובדים לאיבר מרכזי ושימושי בארגון - ליצור מקום בו מתנהלות שיחות תוססות בהן כולם לוקחים חלק פעיל ומרגישים בנוח לשאול שאלות ולשתף ידע, לעזור לעמיתים ולשמר מודעות וערנות למה שמתרחש בארגון. ליווי מתודולוגי נכון הוא גורם קריטי בביסוס קהילות חזקות שיזניקו את הארגון למעלה.

"כמו הפקס ותזכירי הנייר הפנימיים, גם הדואר האלקטרוני ייעלם ויפנה מקומו בארגון לכלים מתקדמים של סביבת עבודה דיגיטלית כיוון שהוא מתקשה לתת מענה הולם לצורך לשתף ולהתייעץ", אומר עידו נמיר, מוביל פרקטיקת ניהול ידע ב-Deloitte. "הצעד האבולוציוני המתבקש הוא רשת ידע חברתית ארגונית, שתאפשר שיחה משמעותית בין מאות ואלפי עובדים ותזקק את חכמת ההמון"

האם הארגון שלכם ערוך לפעילות בסביבה עסקית דיגיטלית? >>>

קהילת עובדים חזקה תורמת לארגון במספר רבדים: היא מאפשרת לחבריה למצוא בקלות את הידע שהם צריכים, לאתר במהירות מומחים וקולגות רלוונטיים, לשאול שאלות ולחלוק ידע וניסיון מקצועי. המעורבות האקטיבית של העובדים בקהילה גורמת לעובדים להרגיש שייכות למרקם הרחב יותר של הארגון ומעלה משמעותית את מעורבותם.

סיוון אברהמי, יועצת ניהול ידע ב-Deloitte
יח"צ

בנוסף, קהילת עובדים שמתנהלת נכון מנגישה את ההנהלה לעובדים ומאפשרת תקשורת דו כיוונית. המנהלים יכולים לשתף ממחשבותיהם ולקבל פידבק, והעובדים חשים שיש להם קול והשפעה כלשהי אפילו מול הדרגים הבכירים ביותר. מנהלים שמשכילים לרתום את קהילות העובדים לתקשורת ישירה ודו כיוונית מול העובדים יוצרים אווירה של אמון, שקיפות והשראה.

"כדי לעודד שיתוף ידע בארגון, על העובדים לטפח קשרי חברות זה עם זה ולהשתתף קבוע לפחות בקהילה אחת בארגון", אומר  סטאן גארפילד, אחד ממייסדי קהילות הידע ב-Deloitte. מחקרים מגבים את גארפילד, ומראים כי ארגונים שהטמיעו קהילות עובדים בהצלחה מדווחים על עלייה של כ-48% במעורבות העובדים בארגון.

קהילות עובדים חזקות מעניקות לעובדים את הדבר שהכי חשוב להם - תחושת ערך. דור העובדים הנוכחי זקוק יותר מתמיד לתחושת ערך במקום העבודה. העובדים שואלים את עצמם שאלות כגון "מדוע הארגון הזה קיים?", "מה עומד מאחוריו?", וכמובן - "מדוע אני כאן?".

הגדולה האמיתית של קהילות העובדים אינה הידע שהן מייצרות, הכסף שהן חוסכות או האופן בו הן מחברות את העובדים לארגון, אלא תחושת הערך שהן מעניקות לחברים בהן. תחושת ערך מושכת עוד ועוד חברים לקהילה ומאפשרת לה להזין את עצמה ולהתפתח בצורה טבעית באמצעות ייצור ידע. כך, למעשה, הקהילה לא רק קוצרת את פירות שיתוף הפעולה הארגוני, אלא טומנת את הזרעים לקיומו.

כתבות שאולי פיספסתם

*#