תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה אתם יודעים על השותף שלכם?

לפני שאתם חותמים על עסקה בינלאומית סייקיוריטי יכולה לעזור לכם לגלות את כל מה שהשותפים העסקיים שלכם מסתירים

בעלים של אחת מהחברות הגדולות ברוסיה, קבוצה של שכירי חרב שמנסים להשתלט על מפעל, ואשתו לשעבר של הבעלים ששילמה לרוצחים שכירים כדי לחסל אותו – זאת לא התחלה של סרט מתח חדש אלא עוד יום עבודה רגיל בסייקיוריטי, שמספקת שירותי מחקר ומידע לחברות בכל הקשור לניהול עסקים בחו"ל.

אבירם הלוי / מנהל שותף בחברת סייקיוריטי

"מנהלים רבים סבורים שרק השוק הביטחוני חשוף לסיכונים ושותפים בעייתיים", אומר אבירם הלוי, מנהל שותף בחברת סייקיוריטי. "אבל גם בתחומים אחרים כמו פיננסים, נדל"ן, תעשיה אזרחית, מסחר, מזון, פארמה וכל תחום אפשרי אנחנו מצליחים להפתיע את הלקוחות שלנו עם מידע שהם אפילו לא דמיינו שקיים", הוא מספר. לגבי הסיפור בתחילת הכתבה הוא כמובן לא יכול לפרט יותר מדי, רק מסביר כי כל חקירה כוללת כריית מידע מהרשת במגוון שפות, הצלבה של מידע בדרכים שונות ולא פעם מגינה על הלקוחות מפני קשרים עם גורמים בעייתיים. "היו לא מעט מקרים בהם לקוח של סייקיוריטי נמנע מלבצע עסקה לאור המידע שקבל מאתנו".

עם התרחבות המסחר הגלובלי והקשחת הדרישות הרגולטוריות של מדינות ברחבי העולם, חברות עסקיות לא יכולות להרשות לעצמן לפעול "בשטח אפור" או להיקלע למצב של עסקאות עם גורמים בעייתיים. במקרה הטוב זה יכול להיגמר בכישלון עסקה, ובהפסד כספי ניכר, במקרה הגרוע יותר יכולה המעורבות העסקית להיגמר בהליכים משפטיים ופליליים, ובנזק משמעותי למוניטין החברה ועסקיה.  

הלוי מסביר כי חברות רבות מודעות לצורך במידע איכותי על הסיכונים העסקיים במדינות שונות, אך פעמים רבות מסתפקות בחוות הדעת של פירמות רואי חשבון או משרד עורכי דין. "לחברות האלו שיש להן מומחיות גדולה בתחום העיסוק העיקרי שלהן, אין את היכולות לאסוף, לעקוב ולנתח מידע באופן שוטף כמו שאנחנו עושים בסייקיוריטי", הוא מסביר. כל עובדי המחקר של סייקיוריטי מגיעים מיחידות העילית של המודיעין הישראלי. "אנחנו לא מתפשרים בתחום הזה, והתוצאות מוכיחות את עצמן", מוסיף הלוי.

הלוי מציג לדוגמא מצב שבו חברת נדל"ן רוצה להוביל פרויקט תשתית ענק במדינה זרה. העבודה בפרויקט כוללת שותפות עם קבלן מקומי שבתורו מנהל עשרות ספקים שונים. חלק מהספקים הללו יכול להיות שהיו מעורבים בבעיות של הלבנת הון, שחיתות, או נמצאים ברשימות מעקב במדינות שונות. ספק כזה יכול להוות סיכון לפרויקט כולו, ולסכן את שמה של החברה הקבלנית המובילה. בזכות מאגרי המידע ויכולות הניתוח והחקירה של סייקיוריטי, הבדיקה של עשרות ספקים כאלו יכולה להסתיים תוך זמן קצר, והחברה יכולה להחליט עם מי מהספקים היא ממשיכה את הפרויקט.

בדקו את הספקים שלכם עכשיו >>>

משרד

לעקוב אחרי הכסף

אחד היתרונות של סייקיוריטי על פני חברות אחרות בתחום הוא מעקב שוטף אחרי עולם הפיננסים והבנקאות. הכלכלה הדיגיטלית מאפשרת היום להעביר סכומי כסף גדולים ברחבי העולם, ומצד שני רוב המדינות בעולם  מגבירות את הפיקוח על העברת הון כחלק ממאבק גלובאלי בשוחד, בשחיתות ובהלבנת הון. במטרה להמשיך ולהישאר "מתחת לרדאר", אנשי עסקים רבים נודדים בין מקלטי המס השונים ברחבי העולם.

נדב זאבי, סמנכ"ל מחקר וניתוח בסייקיוריטי מסביר שהמעקב אחר מקלטי המס והבנקים חשוב לצורך הצבעה על שותפים עסקיים שעלולים להתגלות כבעייתיים עבור לקוחות סייקיוריטי. לדבריו גם מקלטי מס ידועים כמו איי קיימן ופנמה זוכים כיום לתשומת לב מוגברת של הרשויות, ובנוסף חקירות שמתנהלות נגד בנקים אירופאים כמו UBS ודויטשה בנק, גורמים לבנקים אלה להיחשב שלא בטוחים בעיני אנשי עסקים המעוניינים בסודיות בניהול הונם. הדבר גורם לאנשי עסקים לחפש בהתמדה מדינות ובנקים שבהם מוטל פיקוח מופחת על העברות הון, ויהיה ניתן להעביר אליהם כספים ממקורות לא כשרים ולכן ניתן לאפיין את התקופה הנוכחית כתקופה תנועתית. 

יכולות הניטור והמידע השוטף של סייקיוריטי עוקבות אחר השינויים בעולם הבנקאות והפיננסים במטרה לסייע ללקוחות החברה. חקירה שמתבצעת עבור לקוח ומגלה שותף עסקי שמנהל את הכספים שלו במדינות הבלטיות או בקפריסין יכולה להדליק נורה אדומה. בשנים האחרונות הפכה קפריסין, ולא רק היא, לגן עדן לכספי אוליגרכים, וזאת למרות צעדים שונים שלכאורה נקטה בכדי להגביר את הפיקוח על העברות כספים בשטחה. היכולת לדעת בדיוק מה רמת הפיקוח של בנקים בכל מדינה ומדינה, מאפשרת לסייקיוריטי לדווח ללקוחותיה על רמת הבעייתיות של לקוח, השותף או ספק פוטנציאלי.

זאבי מדגיש את היכולות של סייקיוריטי בכך שמגוון הלקוחות של החברה מאפשר להגיע למידע בתחומים שונים, וכך כל הלקוחות נהנים מהידע הרב שנצבר בחברה. הוא מספר על עו"ד ומנכ"ל של חברה מקסיקנית שעוסקת במתן שירותי בטחון ומעקב, שהיה מועמד לשמש כמקדם למוצרי תעשייה ביטחונית ישראלית במקסיקו.

צוותי המחקר של סייקיוריטי גילו מספר פרשיות בעייתיות בהן היה מעורב אותו מנכ"ל. בין היתר התברר כי בעת שמילא תפקיד בכיר קודם נחשד בקשרים עם קרטל סמים מקומי ובנוסף התברר כי החברה שלו סיפקה שירותי אבטחה ושמירה למתחם אחסנה שהתגלו בו משלוחי סמים וכלי נשק ששימשו במקרי רצח. המתחם היה בבעלותו של ראש עיר מושחת שלימים הואשם במספר מעשי רצח, ואותו מנכ"ל שימש כעורך הדין של ראש העיר. כל הפרשיות הללו לא היו ידועות ללקוח של סייקיוריטי, ובעקבות קבלת המידע החליטה כמובן החברה שלא להתקשר עם המועמד לשיווק מוצריה.

"הניסיון שלי מראה שאף פעם אתה לא יכול לדעת מי עומד מולך בעזרת מאגרי המידע העסקיים הרגילים שאנשי עסקים משתמשים בהם", אומר זאבי. "רק הגעה  למידע בשפות שונות, על ידי מומחים בעלי ידע ובאמצעות שיטות מודיעיניות מתוחכמות, מאפשרת לאתר את מה שהשותפים שלך מנסים להסתיר", הוא מסכם.

גלו מה השותפים שלכם מסתירים מכם >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#