תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נדל"ן, חיסכון בבנק או תיק השקעות: מה לעשות עם 3 מיליון שקלים?

בשנים האחרונות תנאי הרקע מציבים אתגרים רבים למשקיעים, ויש הצופים ירידת מחירים קרובה בשוק הנדל"ן. אווירה זו מגדילה את סימני השאלה בנוגע לניהול הכסף ואפיקי ההשקעה. יש לכם שלושה מיליון שקל פנויים להשקעה? מהו האפיק שהייתם בוחרים בעת הנוכחית? הנה כמה נקודות למחשבה

לחיצת ידיים
Shutterstock

כותרות העיתונים מדווחות על נהירה של ישראלים להשקעה בשוק ההון – שרק מתגברת בחודשים האחרונים, לצד סימנים להאטה בשוק הנדל"ן. גם מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל הצביע על ירידה קלה בסעיף הדיור.

עובדות אלו ממשיכות להציב אתגר לא פשוט בקרב משקיעים, ובעיקר אנשים שברשותם סכום כסף פנוי שנע בתחומי השלושה מיליון שקלים ומעלה. אלו ממשיכים לחפש את הדרך הטובה ביותר להשקיע אותו בתקופה של שינויים כלכליים תכופים ומיעוט אלטרנטיבות קורצות.

מניות
Shutterstock

בועה בסכנה

כדי לחפש את האלטרנטיבה הראויה, ראוי לחזור מעט אחורה בדפי ההיסטוריה. בעשור האחרון, היעד המועדף להשקעה בישראל היה שוק הנדל"ן – כשהמחירים המשיכו לעלות משנה ולשנה, ועלייה גדולה בהיצע לא נראתה באופק. אולם, דו"ח של משרד האוצר שפורסם באפריל מעיד על ירידה של 9% במספר העסקאות בשוק בפברואר השנה; ונדמה שהענף נקלע לחוסר ודאות בעקבות הכרזת המלחמה של שר האוצר, משה כחלון, ברוכשי הדירות להשקעה. במסגרת מאמציו, כחלון כבר הכריז על מיסוי לבעלי דירה שלישית ומעלה – עוד הוצאה, המצטרפת לשלל האחרות הכרוכות ברכישת דירה – תשלום לעו"ד, מס רכישה, לעיתים גם הוצאות שיפוץ ועוד.

כבר בראשית כהונתו כשר האוצר, ב-2015, סימן כחלון את משקיעי הנדל"ן, וביולי אותה שנה אף פנה אליהם ואמר כך: "תפנו את הדירות לזוגות הצעירים. שנתיים-שלוש תשקיעו במקומות אחרים - מי אמר שאתם צריכים לזלול את מלאי הדירות של מדינת ישראל? מה, כל אחד לעצמו?". ביוני אותה שנה הוא העלה משרד האוצר את מס הרכישה על נדל"ן על דירות להשקעה (קניית דירה שנייה ומעלה) ב-8% עד 10% בהתאם לשווי הדירה.

מאחר שענף הנדל"ן מאותת על האטה ואולי אף עצירה קרובה – ויש מי שחושש מהתפוצצות הבועה של המחירים –יש כאלו ששוקלים את אופציית החיסכון בבנק, אלא שהריבית המתקבלת על חסכונות ופיקדונות בנקאיים היא אפסית, והכסף עלול "לשכב" מבלי להניב תשואה. לפי נתוני אתר בנקרייט, הריבית הממוצעת על פיקדון שקלי לשנה אחת בבנקים נעה בין 0.03% ל- 0.47%, כלומר, רווח זעיר ביותר של מאות או אלפי שקלים בודדים, גם כשמדובר בסכומי כסף גבוהים מאוד.

הבחירה הקלאסית

במקרה כזה, רבים חוזרים אל הבחירה הקלאסית שמתאימה במיוחד עבור מי שצבר די כסף ומבקש להשקיע אותו בשוק ההון באמצעות תיק השקעות. סכום גדול יחסית להשקעה מאפשר לכם הרבה דרגות חופש  – גם בשאלה איפה לנהל אותו, וגם בשאלה כיצד להשקיע אותו ובאיזה אופן לפזר את הסכומים. 

אחד היתרונות הגדולים בסכום השקעה בסדר גודל כזה הוא שעל פי רוב הצורך בשימוש במרביתו לצרכים שוטפים נמוך כך שניתן להשקיע את הכסף לטווח ארוך. אמנם רבים מתבלבלים בין טווח השקעה לבין נזילות, אך עצם העובדה שקיים רצון לשמור על נזילות, קרי יכולת להיפגש עם הכסף במקרה לא מתוכנן, אינו אומר שכאשר היעד הוא השקעה לטווח ארוך, נאבד את הנזילות. לכן, כאשר אין מטרה ספציפית להשקעה וכל הסימנים מעידים שהכסף מיועד לכרית בטחון לטווח ארוך, ההיגיון אומר שכדאי להתנהל בצורה שתשפר את סיכוי הרווח לטווח הארוך. שוק ההון מספק כלים מתאימים למצב זה והדרך הפשוטה ביותר היא ניהול תיק השקעות ע"י מנהל השקעות מקצועי.

ניהול תיקי השקעות בליווי מקצועי ואישי, תוך הסתכלות ארוכת טווח באלטשולר שחם. היכנסו לפרטים

את תיק ההשקעות אפשר לנהל באמצעות בית השקעות או ע"י קבלת יעוץ השקעות מיועץ בבנק. אולם, יש הבדלים בין אופן הניהול של התיק בכל אחד מהם. בעוד שמנהל ההשקעות בבית השקעות יכול לבצע פעולות באופן מידי ולפי שיקול הדעת שלו (בהתאם להרשאת הלקוח), הרי שהיועץ בבנק מחויב לקבל את אישור הלקוח לכל פעולה. במילים אחרות, אפקט התגובה המהירה נעלם או מאבד זמן יקר, ששווה כסף.

מחשב עם דוחוצת
Shutterstock

בנוסף, מאחר שבניהול התיק באמצעות יעוץ השקעות ע"י יועץ השקעות בבנק, הלקוח הוא המחליט על כל פעולה – עליו להחזיק בידע ובהיגיון פיננסי, בעוד שבבית השקעות, הלקוח אינו נדרש לאשר כל פעולה ולכן הצלחת הניהול תהיה פחות תלויה ביכולתו לשקול את השיקולים המתאימים, בזמינותו, ולא פעם אף במצב רוחו.

הבונוס: מעמד של VIP

חשוב לציין כי לקוחות עם סכומי כסף גבוהים להשקעה לרוב יזכו למעמד של VIP בכל בית השקעות, אך לא בכל סניף בנק. בבתי ההשקעות מעמד זה עשוי להקנות להם שירות נרחב ומקיף – הכולל, למשל, הכוונה בענייני פרישה או במוצרי השקעה מתוחכמים

ועדיין, כאשר מדובר בכמה מיליוני שקלים, חשוב מאוד להישאר עם האצבע על הדופק; כדאי להקפיד על קשר רציף עם מנהל תיק ההשקעות. מאחר שהרבה יכול להשתנות לאורך השנים, יש לבצע התאמות בתיק במידת הצורך. גורם מקצועי אשר מלווה את המשקיע יוכל לסייע יותר בסוגיות שונות ככל שהוא והגוף בו הוא עובד מנוסים יותר ובעלי מוניטין רב. הלקוח במקרה כזה מרוויח פעמיים: הוא זוכה לניהול השקעות איכותי וגם לגורם מקצועי נוסף שאפשר להתייעץ איתו  בכל הקשור לניהול החסכונות החשובים כל כך.

ונקודה לסיום, עקב רצף העליות המתמשך של מחירי הדירות בשנים האחרונות, לעומת תנודתיות שוק ההון, התדמית שעדיין קיימת לגבי משקיעים רבים לגבי איזה אפיק עדיף, מסתירה עובדה חד משמעית – מניות הנדל"ן בבורסה עלו בשנים האחרונות לא פחות ממחירי הדירות. השונה בין שני האפיקים הוא שניתן בקלות יחסית לצמצם חשיפה למניות, אפילו באופן חלקי, מה שבדירה הרבה יותר קשה, פרקטית ואמוציונאלית. לכן, תיק השקעות, מאפשר ליהנות ממגמות כלכליות רבות הרבה יותר ממה שנדמה.

לפרטים אודות פתיחת תיק השקעות באלטשולר שחם הקליקו כאן

הערות משפטיות:          

■ האמור בכתבה הינו חומר מסייע בלבד המבוסס על מידע פומבי שדווח לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל ולכן אין לקבל על סמך האמור החלטות השקעה כלשהן ■ אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל משקיע ■  אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת כלשהי ■ אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים בכתבה ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בכתבה.

*הכתבה נכתבה בשיתוף אלטשולר שחם

כתבות שאולי פיספסתם

*#