תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלקוחות משלמים בשוטף פלוס נצח ואתם צריכים את הכסף עכשיו? 5 דברים שחשוב לדעת לפני שאתם פונים לחברת ניכיון צ'קים

משך הזמן הרב שעסקים נאלצים לחכות עד שהם מקבלים את התשלום עבור עבודתם יוצר בעיה תזרימית קשה, ובמקרים רבים אף מביא לקריסה כלכלית. הרגולטור פועל להסדרת הפעילות בענף ניכיון הצ'קים, והעסקים הקטנים והבינוניים מרוויחים מכך כאשר הם מקבלים פתרון אמין וכסף באופן מידי

43 אלף – זהו מספר העסקים שנסגרו בישראל בשנת 2016. אם גם אתם בעלי עסק, בוודאי כבר הכרתם מקרוב את הבעיה הגדולה שמעיקה על רוב בעלי העסקים בישראל, בעיקר הקטנים והבינוניים: תשלומים דחויים.

צוות PLT
האתר הרשמי של PLT

בעלי העסקים משלמים מדי חודש בחודשו דמי שכירות עבור המשרד, החנות או המפעל, משכורות לעובדים, תשלומים כמו מים וחשמל וכמובן עבור חומרי הגלם והסחורה. אף שאת כל אלו צריך לשלם במועד, הרי שבישראל השתרש לו מנהג לא ידידותי בכלל, במסגרתו, הלקוחות משלמים רק חודשיים, שלושה ואפילו ארבעה לאחר סיום העבודה – אותו "שוטף פלוס" הידוע לשמצה.

משך הזמן הרב שעסקים נאלצים לחכות עד שהם מקבלים את התשלום עבור עבודתם יוצר בעיה תזרימית קשה, ובמקרים רבים אף מביא לקריסה כלכלית. עסקים קטנים רבים מנסים לפתור את הבעיה בגיוס אשראי – ואולם הבנקים, ככלל, אינם ידידותיים לעסקים שכאלה, ודורשים בטחונות רבים וריבית גבוהה. לאור זאת, יותר ויותר עסקים פונים לאפשרות נוספת – ומשתמשים בשירותיהן של חברות לניכיון צ'קים.

חברות ניכיון צ'קים הפכו לפופולריות במיוחד בתקופה האחרונה, בין היתר הודות לרגולציה אשר פועלת להסדרת הפעילות בענף. כך, בעלי עסקים זוכים לפתרון מהיר ואמין ששם סוף לבעיות תזרימיות בחברה, כאשר הכל יכול להתבצע אך ורק על ידי חברות מבוססות, בעלות הון ואישורים המחויבים בחוק.

מספר חברות הפועלות בתחום אף נהפכו לבורסאיות – כלומר, הן נסחרות בבורסה ושומרות על שקיפות מלאה – ומציגות צמיחה מתמשכת. למהפך תדמיתי זה סייע משרד האוצר, שביקש להגביר את התחרות בבנקים ולכן אפשר לחברות אשראי חוץ-בנקאי להתפתח ולשגשג.

איך זה עובד?

חברות ניכיון צ'קים מקבלות מבעלי העסקים צ'קים שמסרו להם לקוחות (צ'קים שאינם למוטב בלבד), ומעבירות להם את התמורה באופן מידי – בניכוי עמלה. נציין כי גם הבנקים מציעים שירותי ניכיון צ'קים – ואולם מעבר לסרבול הכרוך ביצירת קשר עם סניף הבנק ולמשך הזמן שיידרש לביצוע הפעולה, הרי שהכסף שמקבלים העסקים מהבנק תמורת הצ'קים נכלל במסגרת האשראי שלהם, ומכביד עוד יותר על מצבם הכלכלי, בעוד שבפנייה לחברת ניכיון צ'קים אין פגיעה באשראי הבנקאי. יתר על כן, על פי רוב הבנק אינו מעביר ללקוח את מלוא תמורת השיק, אלא מנכה ממנה אחוזים מסוימים כבטוחה

"בשוק יש דרישה חזקה מאוד לאשראי חוץ-בנקאי, כי הבנקים מפנים עורף לעסקים ולא ממהרים להעניק להם אשראי", מסביר שרון פלאצ'י, מנכ"ל החברה הבורסאית PLT Finance העוסקת בניכיון צ'קים. "רשות המסים התחילה לעשות סדר בענף, במטרה להסדיר את תחום ניכיון הצ'קים ולהעניק תעודות ואישורים לעוסקים שיעמדו בדרישות הסף".

"החברות הללו, ואנחנו ביניהן, פועלות בתיאום עם הרגולטור, תוך הקפדה על שקיפות מלאה מול הלקוחות ושמירה על חוקי הלבנת הון", מוסיף פלאצ'י. "בטווח הארוך, אנחנו מעריכים ששליש מהחברות בענף לא יצליחו לעמוד ברגולציה, ולכן יסגרו – והחברות הגדולות הן אלו שישלטו בענף, מה שיקנה לעסקים ביטחון גדול יותר באשראי שהם מקבלים מחברות ניכיון הצ'קים שכבר כיום מספקות אשראי בהיקף של מיליארדי שקלים מדי שנה".

שרון פלאצ'י
רמי זרנגר

איך בוחרים חברת ניכיון צ'קים?

אף שהענף כולו פונה לכיוון של הסדרה, חשוב מאוד לבחון היטב את חברת ניכיון הצ'קים שאתם בוחרים. באדיבות חברת PLT ריכזנו חמישה טיפים חשובים:

1. העדיפו חברה בורסאית

בתחום ניכיון הצ'קים קיימות כמה חברות הנסחרות בבורסה – דבר המבטיח שקיפות מלאה למשקיעים וללקוחות, וכן דיווח שוטף על כל מהלך באתר הבורסה. "החברות הבורסאיות כפופות לרגולציה של רשות ני"ע ולחוקי הלבנת הון ומקפידות על חוקי הלבנת הון, מה שמבטיח פעילות חוקית ומוסדרת", מסביר פלאצ'י. "יתרון נוסף הוא שיש מידע רב על חברות כאלו – ניתן לבדוק את היציבות שלהן ואת ההון העצמי, כדי לבחור בחברה שיש לה אופק פעילות לטווח ארוך".

2. בקשו המלצות מחברים ומכרים

בדומה לנותני שירות בתחומים אחרים, גם בענף ניכיון הצ'קים עדיף לבחור בחברה שקיבלתם המלצות אמינות עליה. לדברי פלאצ'י, "כדאי לבדוק, בין היתר, כיצד החברה מתנהלת כשיש בעיה – למשל, אם צ'קים שניכיתם באמצעותה חוזרים. יש חברות שיפנו מיד לאיומים וצעדים משפטיים – בעוד אחרות יעדיפו להגיע להסדר תוך משא ומתן, וברוח טובה בשיתוף פעולה עם הלקוח".

3. סמכו על מראה עיניים

למרות צעדי ההסדרה בתחום, עדיין פועלות בו חברות מפוקפקות יותר – לצד החברות הגדולות והרציניות. לכן, כדאי להגיע למשרדי החברה באופן אישי, כדי להתרשם מעובדי החברה ומאופן הפעולה שלה, ולוודא שהיא מקפידה על חוקי הלבנת הון ועל פעילות מסודרת.

4. בדקו מי עומד בראש החברה

יש חשיבות רבה לזהות המנכ"ל העומד בראש החברה וכן לבעלים – ולכן, כדאי לבצע מחקר מעמיק ולבדוק את הניסיון והידע של בכירי החברה, וכן את המוניטין שצברו בשוק. ניתן לחפש כתבות ופרסומים אחרים על המנכ"ל והבעלים באינטרנט – וכדאי ללכת גם כמה שנים אחורה על מנת לוודא שמדובר באדם אמין ובעל עבר נקי.

5. ודאו את העמלה שתשלמו

כדי שלא תהיו מופתעים לאחר שתקבלו את הכסף תמורת הצ'ק לחשבון – כדאי לבדוק את כל העמלות שתדרוש חברת הניכיון. פרט לעמלת הניכיון עצמה, יש לקחת בחשבון עמלת פתיחת תיק, עמלת העברה בנקאית, ריבית חריגה ועוד. טווח המחירים הוא רחב – וההבדל בגובה העמלות הכולל עשוי להיות משמעותי.

לבחון ולהשוות

פלאצ'י מסכם ואומר כי כמו בכל תחום, גם פה יש משמעות גדולה לבחינה והשוואה של החברות בתחום. "לפני ההתקשרות הראשונית, כדאי לפנות לכמה חברות ניכיון צ'קים ולהשוות בין התנאים השונים, ובמסגרת זו גם לוודא שהחברה פועלת על פי החוק והכללים השונים ובאופן דיסקרטי. אלו יבטיחו שהכל מתבצע בהתאם לחוק ובצורה מסודרת, וימנע מצב של פגיעה נוספת בעסק", הוא אומר.

Document

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*שדה חובה
מקור של ליד

כתבות שאולי פיספסתם

*#