משקאות קלים: כמה זה באמת עולה לנו?

הנזק הבריאותי של כמויות הסוכר או הממתיקים המלאכותיים הנמצאים בכל כוס משקה קל הוא גבוה. וגם הנזק לארנק מצטבר במהלך החודש בלי שבאמת נרגיש. חשבתם פעם כמה באמת עולה לכם כוס קולה? ובכן, 2,912 שקל בשנה, אם צמתם ביום כיפור. בואו לחשב כמה סוכר ותחליפיו אתם צורכים וכמה כסף זה עולה לכם בחודש

נועה לוי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה לוי
תוכן מקודם

170 גרם ביום. זה ממוצע צריכת הסוכר לנפש בישראל. זה כ-42 כפיות סוכר ביום. כן, ביום. הסוכר הוא בכל מקום, מדגני הבוקר דרך הלחם והממרחים ועד הרוטב של הפסטה בארוחת הערב. וכמובן, הקינוחים, הנשנושנים, הקפה-אחד-סוכר במשך היום והמשקאות הקלים שבין לבין.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לגברים לצרוך עד שמונה כפיות סוכר שהם 32 גרם ביום, ולנשים עד שש כפיות, שהן 24 גרם סוכר ביום. שזה 146 גרם פחות מהצריכה הממוצעת בישראל כיום.

סוכר גורם להשמנה, לכולסטרול גבוה ולסכרת – שהיא, כידוע, הגורם והמלווה של עשרות סוגי מחלות, סיבוכים ותופעות.

רוצים לדעת כמה סוכר או תחליפי סוכר אתם צורכים בחודש וכמה זה עולה לכם? השתמשו במחשבון

עלותו של בר מים תמי4 שווה לכ-8 בקבוקי משקה אישיים בחודש. על פי סקר של מכון "הגל החדש" מחודש מאי 2017, הרוב המוחלט של המשפחות (80%) מעידות כי מאז שהותקן בביתן בר מים, כל המשפחה שותה יותר. 66% מהן מעידות כי הילדים שותים יותר מים ופחות משקאות מתוקים – וזאת כבר בשורה של ממש. 

הפסיקו עם המשקאות הקלים, שתו בריא וגם חיסכו כסף>>

ממתיקים מלאכותיים על קצה המזלג

רבים הבינו כבר מזמן את התוצאות ההרסניות של צריכת סוכר מוגברת ועברו לשתות משקאות דיאט, שעד לא מזמן נחשבו בטוחים לחלוטין. מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מטילים ספק בהיבטים הבריאותיים של הממתיקים המלאכותיים, המחקר האחרון שהיכה גלים פורסם בתחילת אפריל 2017 ומצא כי אנשים שצורכים משקאות דיאט נמצאים בסיכון גבוה יותר לעבור שבץ מוחי או לחלות בדמנציה.

עורכי המחקר, שהתקיים באוניברסיטת בוסטון, ממליצים בפה מלא להימנע מצריכת משקאות מתוקים או ממותקים ולשתות מים. מחקר נוסף מן השנים האחרונות שנעשה על עכברים מצא קשר בין צריכת תחליפי סוכר לגידולים במוח. אגב, לפני כשנתיים, בעקבות לחץ ציבורי, הוציאה פפסי את האספרטיים ממשקאות הדיאט שלה.

צילום: Shutterstock

כרטיס טיסה במקום קולה

ואחרי כל זה, בואו נדבר רגע על הכסף. שליש מהאוכלוסיה בישראל שותה משקה ממותק בכל יום ואם בקבוק משקה קל עולה בממוצע 7 שקלים, ההוצאה החודשית מגיעה לכ-200 שקל בחודש, שהם 2,400 בשנה, שהם סופ"ש בצימר סופר מפנק כולל ארוחת בוקר. שליש מזה עולה בר מים מסוננים וטעימים לשנה שלמה. לא חבל?

רוצים שגם הילדים שלכם ישתו יותר מים? התקדמו לברי המים תמי4