תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מסלול ההמראה של הסטארט-אפ שלכם לעיר חכמה בסין

יש לכם פתרון לעיר חכמה ואתם רוצים לבחון אותו על מיליוני תושבים? אתם צריכים להגיע רק עד לפתח תקווה

40 מיליארד דולרים – זה הסכום שצפוי לגלגל בשנה ברחבי בעולם תחום ה"עיר החכמה". עיריות גדולות וקטנות מחפשות פתרונות טכנולוגיים למגוון בעיות, כאשר סטרטאפים זעירים וחברות ענק כבר מציעים שלל פתרונות בתחומים שונים. על פי חברת המחקרים Navigant Research, עד 2026 צפוי התחום להכפיל את עצמו ולגלגל 98 מיליארד דולרים ברחבי העולם, כך שההזדמנות ליזמים היא אדירה.

מילגן 3
Shutterstock

את ההזדמנות הזאת זיהו במילגם, חברת השירותים העירוניים המוניציפליים הוותיקה היושבת בפתח-תקווה, וחתמו הסכם שיתוף פעולה עם וונזו (Wenzhou), עיר נמל סינית עם 9 מיליון תושבים, שמהווה כר פורה ליזמות בתחומים שונים. ההסכם יאפשר ליזמים ישראליים את ההזדמנות לבחון את הפתרון שלהם בסדר גודל משמעותי, לקבל חשיפה לשוק הסיני ולהיות בעמדת זינוק טובה יותר לשוק הגלובלי.

טומי דויטש, מנהל תחום ערים חכמות במילגם, אומר כי יותר ויותר ערים בארץ ובעולם מעוניינות בפתרונות עיר חכמה. דויטש: "אם בעבר פתרונות עיר חכמה נתפסו כפתרונות יקרים או כאלו ששייכים לעתיד הרחוק, הרי שבעיריות מבינים היום שפתרונות עיר חכמה מאפשרים לשפר את השירות לתושב ביחד עם חסכון בשורת העלויות והתפעול השוטף".

בשונה מתהליכי הפיתוח שמוכרים לעולם האינטרנט, פתרונות עירוניים לא יכולים לעבוד בקצב של פיתוח אפליקציות. אם משתמשים נתקלים בשגיאה באפליקציה ולא יכולים לשלוח סטטוס זה נסלח. אבל עירייה לא יכולה להרשות לעצמה תקלות באספקת המים, בניהול בקרת התנועה או בחיובי התושבים בארנונה. לכן פעמים רבות נתקלים סטרטאפים בקושי ממשי להציג יכולות מוכחות של הפתרון שלהם. ערים מעוניינות לאמץ פתרונות שכבר נוסו בשטח, אך מצד שני היזמים לא מצליחים להגיע להזדמנות לבחון את הפתרונות שלהם "על רטוב".

ליזמים הישראליים הבעיה קשה עוד יותר. למרות ההערכה לטכנולוגיה הישראלית, סדרי הגודל העירוניים כאן קטנים משמעותית מהעולם. מה שבישראל נחשב לעיר בינונית או גדולה, יכול להיות בקושי שכונת מגורים בערים במדינות משמעותיות בעולם, שם נמצא השוק העיקרי.

את השוק המוניציפאלי מילגם מכירה היטב. היא החברה המובילה בישראל לפתרונות שירותים מוניציפליים ופעילה ב-180 רשויות ותאגידי מים בישראל. כבר יותר מ-30 שנה שהחברה מפתחת ומפעילה שירותים שונים בתחומים של ניהול הכנסות, אחזקה וניטור של רשתות מים וביוב, תכנון וניהול שטחי חניה וביצוע פרויקטים לוגיסטיים עירוניים. החברה מחזיקה גם במספר חברות בנות ביניהן אפשר למצוא את פנגו, אפליקציית החניה המוכרת או את מאירי טכנולוגיות המשתמשת ברובוטים לאיתור תקלות בצנרת עירונית.

מילגם 2
Shutterstock

וונזו, נעים להכיר

אז למה דווקא וונזו? העיר שפחות מוכרת לקהל הישראלי היא אחת הערים המעניינות לעסקים כיום בסין. המיקום של וונזו בחלק הדרום מזרחי של המדינה (3 שעות נסיעה משנחאי) על הים המזרחי של סין, הביאו לפיתוח של כלכלה מגוונת שנשענת על יכולות יצור מפותחות אבל גם על הייטק ועסקי נדל"ן. לפני מספר שנים נבחרה העיר על ידי השלטון המרכזי לשמש כפיילוט של רגולציה פיננסית חדשה מה שהוביל לפיתוח משמעותי בתחום.

הרוח היזמית הזאת לא פסחה גם על השלטון המקומי בעיר שמחפש דרכים להתמודד עם הגידול באוכלוסייה, מתן שירותים ציבוריים איכותיים והמשך הפיתוח העסקי של העיר. "לא מפתיע שוונזו היא מובילה בטכנולוגיות של עיר חכמה", אומר טומי דויטש, מנהל תחום ערים חכמות במילגם. "לעיר יש הסכם שיתוף פעולה עיסקי וטכנולוגי עם שנחאי, מה שאומר שפתרונות שנבחנים בוונזו יכולים להגיע גם לשנחאי על 24 מיליון תושבים והחשיבות הגלובלית שלה", מוסיף דויטש.

לחברות בתחום המעוניינות בשיתוף פעולה עם עיר מהמתקדמות בסין לחצו כאן לשליחת פרטים

מילגם - מסלול ההמראה
Shutterstock

כתבות שאולי פיספסתם

*#