תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

על מוסדות פיננסים, פינטק ומה שביניהם

איך מיישבים גמישות של סטארט אפ עם חובת הציות של בנק לדרישות רגולטוריות מחמירות? יחסי הגומלין הרגישים והשוני התרבותי והארגוני בין מוסדות פיננסיים מסורתיים ומעונבים לתעשיית החדשנות הטכנולוגית הבועטת והרעבה יעמדו במוקד אירועי ה-Fintech, שיערכו במסגרת שבוע DisruptiX של פירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte - שבוע של כנסים, מפגשים והרצאות ברחבי הארץ בנושא חדשנות במגזר הפיננסי הגלובלי, בהשתתפות 70 בכירים מ- Deloitte המגיעים מלמעלה מ-15 מדינות ומשרתים את המוסדות הפיננסיים המובילים בעולם בתחומי הסייבר, דיגיטל, חדשנות, אנליטיקס, ניהול סיכונים ועוד

חברות Fintech צפויות להרוויח מאות מיליארדי דולרים בשנים הקרובות בפעילות מול המוסדות הפיננסיים הוותיקים, שמזרימים הון להשקעות בטכנולוגיות חדשות על מנת להתמודד עם השינויים העמוקים שמאיימים לשבש את המודלים העסקיים הקיימים. המוסדות הפיננסיים תולים את תקוותיהם בגמישות ובזריזות שמבטיחים פתרונות Fintech, ומאמינים כי אלו ישמשו לפיתוח מוצרים פיננסיים חדשניים שיעזרו לאנשים לנהל את הכספים שלהם בדרכים חדשות.

"ארגונים פיננסיים רבים מחפשים באופן אקטיבי ואגרסיבי דרכים להשתמש בטכנולוגיות Fintech בתוך המערכות הארגוניות שלהם" אומר רו"ח רן פלדבוי, ראש המגזר הפיננסי ב-Deloitte. "ניתן לראות יותר ויותר ארגונים פיננסיים שמאמצים טקטיקות של יזמי הון סיכון, משקיעים באפיון ואבחון פנים ארגוני כדי לזהות במדויק את הבעיות שטכנולוגיות חדשות יכולות לפתור או חוברים לבעלי עניין אחרים בתחום כדי לחקור את האפשרויות העסקיות הגלומות באותן טכנולוגיות. Deloitte ישראל היא השער של רבות מהחברות המובילות בעולם לטכנולוגיה ישראלית, ובשנים האחרונות אנו מסייעים ליותר ויותר מוסדות פיננסיים גלובליים לייצר שיתופי פעולה פוריים מול אקוסיסטם החדשנות המקומי". רן מדגיש כי "המוסדות הפיננסיים בישראל מבינים שחברות ה-Fintech מכוונות לחו"ל ובמקביל פועלות בישראל כביטא סייט לכן הם משקיעים בבניית יחידות חדשנות שיאפשרו להם חיבור טוב יותר עם עולם הסטארט-אפים".

רו"ח רן פלדבוי, ראש המגזר הפיננסי ב-Deloitte
אלמוג סוגבקר

למידע נוסף על אירועי שבוע DisruptiX>>

אולם ככל שהקשר בין מוסדות פיננסיים לתעשיית ה-Fintech מתחזק, כך מתבהרים גם הפערים בין התעשיות והקושי לגשר עליהם. מכך עולים שלושה אתגרים:

  1. שוני בתרבות הארגונית - בעוד שתעשיית ה-Fintech מבינה שחדשנות היא פעולה מתמשכת שלעולם לא נגמרת, תעשיית השירותים הפיננסיים ברובה עדיין מתייחסת לפיתוחים הטכנולוגיים כשלב מעבר בודד, מאמץ הטמעה אחד שיפתור את כל הבעיות (או לפחות את חלקן) לעתיד הנראה לעין.
    עם זאת, לאט לאט שוקעת ההבנה כי חדשנות היא מרתון, לא ספרינט. בכירי המוסדות הפיננסיים, שאימצו את הטכנולוגיות החדשות בהתלהבות, מתחילים להבין שאחרי שאבק ההייפ שוקע, הטכנולוגיות לא מציעות פתרונות קסם סופיים אלא עבודת חדשנות מתמשכת בשדה של שיבושים בלתי פוסקים.
  2. שינויים צפויים ברגולציה - על מנת לאפשר אימוץ של פתרונות טכנולוגיים חדשניים בארגונים הפיננסיים, על חברות ה-Fintech להכיר ולהתמודד עם הדרישות הרגולטוריות. ניתן לראות שינוי בתפיסת הרגולטור עצמו לגבי פתרונות Fintech  - להיות חלק מהשיבוש ולא להגיב לשיבוש, אך אימוץ הפתרונות והשינוי התפיסתי לא תמיד עומדים בקצב ההאצה הטכנולוגית.
  3. פער בארכיטקטורה הטכנולוגית - היישום של טכנולוגיות Fintech מלהיבות מביא עמו אתגרים תפעוליים חדשים. מוסדות פיננסים מסורתיים מגלים, לאכזבתם, כי הפתרונות הטכנולוגיים - אף שיעילים להפליא לבעיות מסוימות - אינם תמיד פשוטים להטמעה או אינם מקיפים מספיק לארכיטקטורה הטכנולוגית הסבוכה של עולם השירותים הפיננסיים.
    המוסדות הפיננסיים צריכים לשאול את עצמם 3 שאלות מרכזיות:

(1) האם החדשנות אמורה להחליף את הארכיטקטורה הקיימת או להתקיים במקביל אליה?

(2) האם הטכנולוגיה הקיימת משפרת מוצרים קיימים או מוסיפה חדשים?

(3) האם בחינת הכדאיות של יישום פתרונות ה-Fintech לקחה בחשבון את הארכיטקטורה הטכנולוגית ואת היעדים העסקיים של הארגון הפיננסי?

יחסי הגומלין הרגישים והשוני התרבותי והארגוני בין שתי התעשיות יעמדו במוקד אירועי ה-Fintech שיערכו במסגרת שבוע DisruptiX של Deloitte. אלו יעסקו, בין השאר, במציאות שמאחורי ההייפ: האתגרים בהטמעת חדשנות, ההשלכות העסקיות של חדשנות משבשת, הדרכים להתמודדות וניהול ציפיות מול מוסדות פיננסיים - עשה ואל תעשה.

במרכז האירועים יתקיים כנס התחזיות השנתי, שיעסוק השנה, בין היתר, גם במגמות ובטכנולוגיות שצפויות לשבש את תעשיית השירותים הפיננסיים. במסגרת הכנס ירצו המומחים הנבחרים של Deloitte, סטיוארט דנקן, דירקטור מחקר ב-Deloitte ומחבר דו"ח התחזיות השנתי, מומחה ברמה עולמית לחיזוי מגמות צרכניות ותאגידיות בעולמות הטכנולוגיה, המדיה והטלקום. בנוסף ירצה ג'ו גוסטלה, מוביל תחום היעוץ במגזר הפיננסי הגלובלי של Deloitte ומומחה Fintech, שיציע תובנות על האפקט המשבש של טכנולוגיות שונות על מוסדות פיננסיים בארץ ובעולם.

למידע נוסף על אירועי שבוע DisruptiX>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#