תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קנדה ישראל מבססת אחיזה בתחום ההשקעה בקרקעות

INVEST
Shutterstock

שוק הנדל"ן המקומי הפך לשוק משוכלל המציע לקהל המתעניינים חלופות מעניינות להשקעה ובסכומים נמוכים מאי פעם. בעבר הלא רחוק הייתה שמורה ההשקעה בענף לאוכלוסייה אמידה ולרוב היה מדובר בקניית דירת מגורים חדשה או בכזו מיד שנייה. הניסיונות לתמרץ את השווקים הפיננסיים הובילו את מקבלי ההחלטות לשמר סביבת ריבית נמוכה במשך שנים ארוכות, עובדה שחיסלה כמעט לחלוטין את אפיקי ההשקעה הסולידיים ויצרה ביקוש אדיר לנכסי נדל"ן מכל סוג. היזמים המקומיים הרימו את הכפפה וכיום ניתן למצוא מגוון מרשים של אפיקי השקעה דוגמת קבוצות רכישה, השקעה בנדל"ן מעבר לים וקניית קרקעות חקלאיות.

מי מפחד מקרקע

אחד המסלולים הזוכים לפופולריות גבוהה היא קניית קרקע. רף הכניסה הנמוך, המסתכם בסכומים העלולים להתחיל בהשקעה ראשונית של מאות אלפי שקלים, מכניס לתמונה ציבור רחב הנעדר ניסיון ממשי בהשקעות מסוג זה. קרקעות אלו, כנגזר משמם, אינן מיועדות בשלב זה לבנייה למגורים וכל אלו המתעניינים ברכישתם אמורים להביא בחשבון כי ייתכן ויחלפו שנים ארוכות עד לרגע בו יוכלו לממש את השקעתם. קרקעות חקלאיות נקנות לרוב ע"י משקיעים החושבים לטווח ארוך ולא מהוות אפיק השקעה מתאים לאלו המחפשים אקזיט מהיר. על הנייר מדובר בעסקה המגלמת פוטנציאל רווח גבוה מאוד אך טרם היציאה לדרך יש לבדוק היטב מספר סוגיות בסיסיות על מנת לנסות ולהימנע מקנייה ספקולטיבית העלולה להעמיד את כספי ההשקעה בסכנה.

איש מכניס ראש לאדמה
Shutterstock

חברת קנדה ישראל, אחת מן החברות הוותיקות והמוערכות בשוק הנדל"ן המקומי, מרחיבה בימים אלו את פעילותה וממשיכה לקיים פעילות ענפה בתחומי היזמות לנדל"ן למגורים ולמסחר ובשיווק קרקעות חקלאיות. "יתרונותיה של ההשקעה בנדל"ן במצב השוק הנוכחי ברורים לכל", מסביר עופר פלדמן, מנכ"ל  הקבוצה, "השוק דינמי מאוד, הן ברמת המחיר והן ברמת הגיוון המוצעת ללקוחות המעוניינים לעבות את תיק ההשקעות שלהם. הדרישה למסלולי השקעה שונים בתחום מגיעה מן השטח ואנו ממשיכים לייצר לקהל הלקוחות שלנו היצע רחב ככל האפשר. הידע, הניסיון והמוניטין הרבים שקיימים בקבוצה מסייעים לנו לקיים פעילות ענפה במספר חזיתות בענף"

שרטוט של בית על רקע דשא
Shutterstock

לפרטים ותיאום פגישה עם יועץ השקעות בנדל"ן>>

מהן, אם כן, הנקודות המרכזיות עליהן יש לתת את הדעת לפניי קנייה של קרקע חקלאית?

  • במקום עצמו ביקרתם? אין טוב ממראה עיניים. קחו עצמכם וסעו לראות את הקרקע המדוברת. בדקו עד כמה היא רחוקה ממקום יישוב כלשהו ומה קורה בשטח כרגע. ככל שהקרקע עצמה נמצאת בסמיכות לאזור מגורים קיים, עולה הסבירות כי הפשרת הקרקע תתקיים תוך פרק זמן קצר יותר מאשר במקום מרוחק ולא מיושב.
  • מהו ייעוד הקרקע? מיהי העיר או המועצה האזורית אשר בשטחה נמצא השטח בו אתם מתעניינים?  האם מתקיימת בה תנופת פיתוח העלולה להעיד כי הפשרת הקרקע למגורים אכן קרובה כמצופה? בירור קצר במשרדי העירייה או הרשות תעניק לכם תמונה בהירה אודות ייעוד הקרקע ועל פרק הזמן המיועד לפיתוחה.
  • האם קיימת תכנית ברורה בנוגע לעתיד הקרקע? במידה וקיבלנו אישור הנוגע לייעוד הקרקע, יש להמשיך ולברר האם קיימת בשלב זה תכנית סדורה וברורה בנוגע לעניין. מידע מסוג זה ניתן למצוא בוועדות התכנון והבנייה ברשויות המקומיות האמונות על הליכי פיתוח הקרקעות שבשטחן. מידע מסוג זה פתוח לציבור הרחב ובירור קצרצר יכול לחשוף בפניכם את התכנית הקיימת, במידה ואכן קיימת אחת כזו?
  • והשטח, נטו או ברוטו? משקיעים רבים אינם מודעים לעובדה כי השטח אותו רכשו אינו יעמוד בכללותו לרשותם. עם הינתן אישור ההפשרה לבנייה יתבצע הליך תכנוני בו יופקע חלק מן הקרקע שרכשתם לטובת שטחים ציבוריים. זכרו כי בשלב ראשוני זה אתם רוכשים נכס בפוטנציה ולא אחד הנמצא בשכונת מגורים קיימת. תהליך האיחוד והחלוקה של הקרקע משרטט באזור המדובר כבישים, כיכרות ומבני ציבור שכרגע אינם נמצאים כלל על הפרק.
  • מיסים ועלויות פיתוח - יש לברר היטב מהם שיעורי המיסוי (מס הכנסה ומס שבח). הביאו בחשבון כי באלו תלויה לא מעט כדאיות העסקה. בנוסף, התשלום בגין העסקה אינו מסתיים עם התשלום הראשון, שלאחריו עליכם לשאת גם בעלויות הבנייה. אגב, נקודה זו היא הזדמנות מצוינת לבחון מהי רמת ההתמחות של החברה מולה בחרתם להתנהל...
  • היכן מופקד הכסף? האם הסכום הראשוני אותו שילמתם מופקד ישירות לחשבונה של החברה המשווקת או שמא הוקם חשבון נאמנות לטובת העניין על ידי עורך הדין המלווה? כמובן שהאופציה השנייה היא זו הבטוחה והעדיפה מבין השתיים. במידה ולא כך הדבר ראוי שתידלק אצלכם נורת אזהרה בנוגע לעסקה הנרקמת.
  • מול מי עובדים? מספר החברות המשווקות קרקעות חקלאיות בישראל נמצא בסימן עלייה מתמיד. בדקו היטב מיהי החברה ומהו הרקורד שלה בעסקאות מסוג זה ובכלל. בחרו בחברה אמינה בעלת אמינות מוכחת ואיתנות פיננסית שמאחוריה רקורד עשיר של עשייה נדל"נית בזירה המקומית ולאו דווקא בתחום הקרקעות החקלאיות. אל תתביישו לשוחח עם לקוחות עבר של החברה על מנת לקבל חוות דעת רצינית ועניינית על התנהלותה לאחר שלב המכירה. דוגמאות להתנהלות לקויה בתחום זה אינה דבר חדש ולקוחות רבים נותרו עומדים מול שוקת שבורה.

"קניית קרקע חקלאית אינה נחשבת עסקה פשוטה לביצוע. עצם העובדה כי מדובר בקרקע שאינה מיועדת לבנייה למגורים בשלב זה משנה לחלוטין את תמהיל העסקה ומחייבת הבנה מעמיקה בכל אחד משלביה", מסכם פלדמן, "אנחנו מאתרים את הזדמנויות ההשקעה המתאימות ללקוח תוך הקפדה מתמדת על התנהלות מקצועית וסדורה, כזו שבנתה את שמה של קנדה ישראל במרוצת השנים".

מטבעות באדמה
Shutterstock

לסיכום, לקניית קרקע חקלאית  פוטנציאל אדיר להשאת רווח יוצא דופן בטווח הארוך. כאמור, עסקאות מסוג זה מיועדות למשקיעים המצוידים בסבלנות ומבינים כי מדובר בתהליך ארוך האמור לשאת פרי בעתיד. במקביל, חובה על המעוניינים בעסקאות מסוג זה להכין שיעורי בית ולהבין היטב מהי מהות העסקה ומהם השלבים הכרוכים בהוצאתה אל הפועל. 

לפרטים ותיאום פגישה עם יועץ השקעות בנדל"ן>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#