תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הכירו את החברה שהופכת את ההשקעה בנדל"ן אמריקאי לשקופה

שוק הנדל"ן בישראל רותח, המחירים עולים כל הזמן ואיתם גם אי הוודאות שגדלה מיום ליום. למי שמחפש אפיק השקעה בנדל"ן ומעוניין להשקיע בבתים בארצות הברית, כדאי לדעת כמה דברים חשובים הנוגעים לשקיפות העסקה

בית למכירה
Dreamstime

שמונה שנים חלפו מאז המשבר הכלכלי הגלובלי של 2008, והשלכותיו ניכרות עד היום כמעט בכל מקום. כך למשל, הריביות הנמוכות בעולם המערבי הביאו לכך שגם בישראל הריבית על חיסכון היא אפסית וישראלים מוציאים את כספם מהבנק ומחפשים אפיקי השקעה חלופיים. אחד האנשים שמציעים פתרון אפשרי לבעיה הוא שלום אפרימיאן מחברת Red Negev פעם רב סרן בחיל האוויר, אשר מתוך ניסיונו האישי החל לסייע לישראלים ברכישת נדל"ן בארצות הברית.

אפרימיאן, שהחזיק בבעלות על דירה ביבנה, החליט יום אחד למכור אותה ולהשקיע את הכסף שקיבל תמורתה בנדל"ן בארצות הברית. "ניגשתי לחברה שהופיעה ראשונה בגוגל", הוא משחזר. "הם הציעו לי חבילת השקעה נוצצת, אבל הייתה לי תחושה שיש שם יותר מידי פרמטרים בטוחים, והיה לי ברור שאני צריך לחקור בעצמי".

וכדי לערוך את המחקר היסודי ביותר שאפשר, אפרימיאן עלה על מטוס. "גרתי בבסיס של חיל האוויר, והחלטתי לקנות כרטיס למיאמי", הוא מספר. "בארצות הברית נפגשתי עם אנשים ולמדתי המון על הענף בארצות הברית, בעיקר עד כמה לא ידעתי הרבה, וכמה חשוב להבין לעומק בביצוע עסקאות נדל"ן. במקביל, הבנתי שאני רוצה לעזור לישראלים להשקיע בנדל"ן, ולספק להם את הכלים המתאימים ביותר לעשות זאת, תוך שמירה על שקיפות מלאה, בעיקר כי ראיתי את המתעניינים כשביקרתי בכנס משקיעים של אחת החברות בישראל פנסיונרים, אנשים שאלו חסכונותיהם, צעירים עם חלומות ורציתי לתת להם מוצר טוב יותר".

בתים בפלורידה
Dreamstime

לפרטים אודות השקעה בנדל"ן בארה"ב - אתר Red negev>>

המחקר של אפרימיאן גילה מספר תופעות מעניינות, אשר רלוונטיות להשקעה בארצות הברית. כך למשל, ידוע שאחת הסיבות למשבר של 2008 היא העובדה שכמעט כל אמריקאי יכול היה לקבל משכנתא, ואף יותר מאחת, בשיעור של 100% מערך הנכס שרצה לקנות בלי שהבנק בדק כלל אם הוא יכול להחזיר את ההלוואה. כיום, בעקבות המשבר, אמריקאים רבים כבר לא יכולים להרשות לעצמם לקנות נכס אבל יש להם משפחה וילדים, והם זקוקים לבית ברמה גבוהה, שאפשר לגור בו ברווחה. הפתרון שרובם מוצאים הוא מגורים בשכירות, ולכן, אף שיש חברות שמציעות למשקיעים ישראלים לרכוש דירות קטנות, חברת Red Negev דווקא מעדיפה להתמקד בבתים מרווחים שיניבו תשואה לאורך זמן.

מכיר כל בית במחוז

וכאן בדיוק נכנסת Red Negev לתמונה. לדברי אפרימיאן, "אנחנו מחפשים בתים להשקעה במחוז ספציפי, שאנחנו מכירים כל רחוב בו, ואת כל הגורמים הרלוונטיים עבורו, עד לרמה של פרטים יומיומיים שניתן למנף או להיזהר מהם בקניית נכס (לדוגמה הכרזה על הקמת בית ספר). כשאנחנו מאתרים בית מתאים, אנחנו משפצים ומשדרגים אותו, ומוסיפים חדרי שינה וחדרי שירותים כדי שאפשר יהיה להשכיר אותו ברווח גבוה. ללקוחות שמגיעים אלי אני מציע לקנות את הבית המוגמר לרוב, כולל שוכר. מכאן ואילך, כל הרווחים הם של הלקוח, גם בתשואה החודשית, וגם במידה ויחליט בשלב מסוים למכור את הנכס 100% מהרווח הוא של המשקיע".

מדוע ללכת כל כך רחוק כדי להשקיע? האם חסרות הזדמנויות להשקעה בנדל"ן בישראל?

אפרימיאן: "על בית במרכז הארץ תקבלו תשואה של 4% - ובארה"ב, אפשר לקבל תשואה של 10%; ובמחיר של דירה במרכז הארץ, תקנו ארבעה בתים בארה"ב. בנוסף, שוק הנדל"ן האמריקאי שקוף הרבה יותר מהישראלי. תראו למשל את המלחמה שהכריז שר האוצר משה כחלון על המשקיעים כל שני וחמישי מדברים על מס חדש או תקנה חדשה בתחום, ואפשר לראות שהווקטור המרכזי הוא סביב הכסף של המשקיע. המשקיעים מצדם מגלגלים את זה לשוכרים. זו סיטואציה שאני רוצה להרחיק את הלקוחות שלי ממנה. בארצות הברית, נתוני המיסוי המדויקים על בית זמינים בכל עת, כמו גם הערכות שווי מדויקות. אפשר לקבל את כל המידע על בתי הספר באזור, על המצב הסוציו-אקונומי של השכנים והפשיעה בעיר.

פלורידה
Dreamstime

לדברי אפרימיאן, "המטרה שלנו היא לא סתם למכור הבטחות לתשואה נאה. אנחנו פונים למי שעושה את המחקר שלו, שאוהב לבדוק נתונים בעצמו ומחפש מידע, ובצורה בוגרת מאוד - את היתרונות וגם את החסרונות בכל דבר. אנחנו נותנים לו את הכלים והידע על השוק האמריקאי שעוזרים לו לקבל בעצמו החלטה מושכלת, למצוא את הנכס שהכי מתאים ליכולת הכלכלית ולצרכים שלו ולהשכיר אותו במחיר המרבי. למי שרוצה, אנחנו גם מספקים שירותי ניהול של הנכס, אולם כמובן שאין חובה לשכור את שירותינו".

לסיכום הוא מציין כי "כשאנחנו מוכרים ללקוח בית, אנחנו מלמדים אותו על כל הכלים הזמינים שיאפשרו לו לבדוק את העסקה ואת התנאים שלה, שהם כאמור שקופים לחלוטין. אני מעדיף מישהו שיאתגר אותי, שיבוא ויגיד לי שחקר ובדק את התחום, מישהו שרואה בנדל"ן ביזנס אמיתי ויודע לשאול את השאלות הנכונות, ולקבל החלטות בהתאם לצרכים שלו". 

לפרטים אודות השקעה בנדל"ן בארה"ב - אתר Red negev>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#