תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתלבטים היכן להשקיע את הכסף ? הרשת החברתית של iintoo תמצא לכם השקעות נגישות ואטרקטיביות

בזמן שסביבת הריבית האפסית ושוק ההון הרווי מרוקנים את הפוטנציאל מתיקי ההשקעות של הציבור, הרשת החברתית להשקעות נדל"ן iintoo של דב קוטלר וערן רוט, מאפשרת למשקיעים שבמאגר שלה השתתפות במימון המונים של פרויקטי נדל"ן איכותיים עם תשואות שנתיות נאות

שנתיים בלבד עברו מאז הקמתה של הרשת החברתית להשקעות נדל"ן iintoo וכבר נראה שמדובר במהפכה של ממש. שם הרשת iintoo שנגזר מהצירוף invest together מספר הכל  - רשת חברתית ייחודית שמאפשרת למשקיעים פרטיים רגילים לחבור יחד להשקעות נדל"ן גדולות ואיכותיות בסיכון נמוך עם פוטנציאל לתשואה שנתית גבוהה, כאלה שהיו עד עתה נחלתן הבלעדית של גופים מוסדיים גדולים ומשקיעים "כבדים". בשבועות הספורים שהיא פועלת הצטרפו לרשת כבר אלפי משקיעים וגויס סכום יפה של למעלה מ-3 מיליון דולר בהון עצמי להשקעות בשווי נכסים של כ- 20 מיליון דולר.

דנה קופל

מדובר בפלטפורמה בינלאומית שמאפשרת לכל חבר ברשת החברתית להשקיע ולקחת חלק בהשקעות בכל העולם, גם בכאלה שמשתתפים בהן משקיעים אמריקאים לדוגמה. אחד היתרונות הגדולים ברשת החברתית של iintoo הוא היכולת של כל משקיע להתייעץ עם משקיעים אחרים ברשת, כמו גם לעקוב אחר משקיעים אחרים על מנת למקסם את ההשקעה שלו. בכך אפשר לנצל את חכמת ההמונים ולזהות בעוד מועד טרנדים וכיוונים שמתגבשים בקרב ציבור המשקיעים.

בניגוד לקרנות השקעה רגילות שבוחרות את ההשקעות ללקוחות שלהן, ב-iintoo הלקוח הוא זה שבוחר את ההשקעה הספציפית ואת המגזר בו הוא מעוניין להשקיע. המשקיע יכול לבחור או לדחות כל עסקה שנבחנת ע"י הרשת החברתית. ב-iintoo מצדם עומלים על איתור מיזמים ופרויקטים מסביב לעולם  - החל ממקבצי דיור ועד פרויקטים של יזום מסחרי ואפילו בתים פרטיים - המאופיינים בפוטנציאל תשואה גבוה וסיכון נמוך.

מעבר למודל הייחודי של iintoo הנשען על מימון המונים תוך שימוש ברשת חברתית דינמית הכוללת יתרונות רבים למשקיעים, נהנית החברה גם ממוניטין איכותי וניסיון רב של מייסדיה והעומדים בראשה. בראש iintoo, בתפקיד היו"ר, משמש דב קוטלר שכיהן לפני כן בשורה של תפקידים מרכזיים במגזר הפיננסי, ביניהם מנכ"ל ישראכרט, מנכ"ל בנק אגוד ומנכ"ל חברת ויזה כאל. מנכ"ל iintoo ומייסדה הוא ערן רוט, ששימש כשותף ומנכ"ל בקרן השקעות מצליחה. במסגרת תפקידו בקרן ניהל כ-4 מיליארד שקלים שכללו כ-100 השקעות שונות. רוט נבחר על ידי מגזין FORBES ומגזין G של גלובס כאחד מתוך 40 צעירים מבטיחים בישראל.

"הרשת החברתית של iintoo מהווה בשורה בהנגשה של השקעות גדולות למשקיעים קטנים וגיוון תיק ההשקעות באלטרנטיבה ראויה לסביבת הריבית אפס שקיימת היום, כמו גם לשוק ההון שהופך יותר ויותר קשה להשקעה. "האפשרות הזו של השקעות נדל"ן למשקיעים קטנים ופרטיים החל מ- 25,000 $ הוא דבר חשוב. הבשורה שאנחנו מביאים, זה שלוקחים את עולם ההשקעה של הנדל"ן ועוטפים אותו ברשת חברתית של מימון המונים. בכך אנחנו מאפשרים לקהלים רחבים להגיע ולהשקיע גם בעסקאות גדולות שלא פתוחות למשקיעים הפרטיים לא כספית וגם לא מבחינת בדיקות הנאותות הנדרשות", מסביר רוט.

כיצד זה עובד ?

יזמים פונים ל- iintoo עם הפרויקטים שלהם כשעקרונית אין סיווג של ההשקעות מבחינה טריטוריאלית והן יכולות להיות בארה"ב, אירופה וגם ישראל. עם זאת בפועל, רוב הפרויקטים הם בחו"ל. היזם מציג ל- iintoo את ההשקעה שבשבילה הוא רוצה לגייס את הסכום והיא עוברת לוועדת השקעות שבוחנת ובודקת אותה בדיקת נאותות קפדנית שכוללת בדיקה פיזית של הנכס ובדיקה פיננסית על ידי אנליסטים. לאחר שהיא אושרה, ב- iintoo פונים לגייס את ההון העצמי דרך המשקיעים שבמאגר. כל משקיע ברשת החברתית מתרשם מהפרויקטים ויש לו אפשרות להחליט אם להיכנס לעסקה או לא. אם כן, הוא הופך להיות בעלים בנכס ביחס לאחוז היחסי שהשקיע. כאן ראוי להוסיף כי היקף ההשקעה האפשרי ממשקיע ברשת החברתית הוא החל מ-25 אלף דולר, כאשר ישנה אפשרות להשקיע במספר פרויקטי השקעה שונים במקביל וע"י כך להקטין את הסיכון.

צפי תשואה גבוה

חשיבות עליונה נותנים ב- iintoo על פוטנציאל תשואה גבוה בפרויקטים שנבחרים על ידה לצד סיכון נמוך. כל פרויקט שמחליטים ב- iintoo להראות למשקיעים, יהיה בעל צפי תשואה נאה, כשמדובר בתשואה נטו לאחר הפחתת הוצאות שונות שנלוות לעסקה.

רוט: "אנחנו רוצים לתת אופציה של השקעה שהיא סולידית ועדיין יכולה להניב תשואות דו ספרתיות. לנוכח תנאי השוק היום, קשה למצוא פרויקטים שמניבים תשואות כאלה אבל זה עניין של ניסיון. אנחנו לא נכנסים לעסקה בלי לראות פיזית את הנכס, אלא נוסעים לשם ובודקים הכל בעיניים. בנוסף, אנחנו מנהלים משא ומתן משפטי מאוד קשוח מול היזמים שמאפשר לנו לגדר את הסיכון בהשקעה. יש מספר פרמטרים מרכזיים שמשפיעים על ההשקעה: הוצאות, הכנסות ומשך הזמן של ההשקעה. אנחנו לא מאפשרים ליזם לחרוג מההוצאות שנקבעו בתוכנית העסקית וגם לא לחרוג מהזמן שנקבע. אם הוא חורג אז חלוקת הרווחים בפרויקט משתנה לטובת המשקיעים, זה חשוב ומגדר את הסיכון. ככה אנחנו מצליחים לגרום לכך שהמשקיע יכנס להשקעה עם סבירות נמוכה לאבד כסף וסבירות גבוהה לתשואות דו ספרתיות".

אחת הדרכים של iintoo להקטין את הסיכון בפרויקטים שנבחרים משלל הצעות היזמים, הוא קביעה של משך השקעה קצר בטווח של 18-36 חודשים בלבד. זאת כדי לגדר את הסיכון ולמנוע חשיפה לתנודות בשוק ודברים בלתי צפויים שעלולים להתרחש. "רוב המשקיעים מעדיפים פרויקטים קצרי טווח. בארה"ב זה הרבה יותר מדויק לעומת בארץ שהרבה פעמים בירוקרטיה ואישורים מאריכים את משך הפרויקט. בכל מקרה, יש אפשרות ליציאה מההשקעה דרך היזם שקונה את חלקנו בהשקעה", מדגיש רוט.

מרוויחים רק כשאתם מרוויחים - ללא דמי ניהול

שוני מרכזי נוסף בין המודל העסקי לפיו פועלת הרשת החברתית להשקעות נדל"ן של iintoo לבין קרנות השקעה אחרות הוא נושא דמי הניהול. רוט: "אנחנו לא מנהלים כסף אלא אנחנו קוראים לכסף, ככה שאנחנו לא גובים דמי ניהול שוטפים, אלא גובים אחוז מסוים מהרווח כשיש רווח. האחוז עצמו נקבע ביחס להיקף ההשקעה. ככל שהיקף ההשקעה גדול יותר כך האחוז קטן. מקסימום שאנחנו גובים 20%. גובים רק לאחר שההון העצמי חוזר. אם זה נכס מניב כל עוד ההון העצמי לא חזור הביתה אנחנו לא גובים. יש עסקאות כמו של יזמות שאנחנו גובים רק כשהרווחים מחולקים".

בינתיים, למרות הזמן הקצר מאז הוקמה, מציינת iintoo שני פרויקטים מרשימים בארה"ב. השקעה אחת כוללת רכישה והשבחה של בניין מגורים בן 50 דירות במנהטן, ניו יורק. במסגרת הפרויקט צפוי שדרוג של חוזי השכרת הדירות בבניין עד למכירתו בתוך 36 חודשים. היקף ההון העצמי שגויס לפרויקט הזה ממשקיעי הרשת החברתית של iintoo עומד על 1.6 מיליון דולר, כאשר כלל הפרויקט מסתכם בהיקף השקעה של כ-15 מיליון דולר.

השקעה שנייה ב- iintoo כוללת רכישה השבחה ומימוש כעבור 30 חודשים של נכס מקרקעין בן 174 דירות הממוקם במרכז ארה"ב בעיר סנט לואיס, מיזורי. גם כאן עומד היקף ההון העצמי שמגויס ממשקיעי iintoo על 1.6 מיליון דולר, כאשר היקף הפרויקט הכולל מסתכם ב-5.5 מיליון דולר.

מימון המונים בנדל"ן: מיליארדי דולרים בשנה

מימון המונים בענף הנדל"ן נחשב לאחת הזירות הלוהטות בשוק האמריקאי שם הושקו מגוון פלטפורמות המתמחות בגיוס המונים בתחום הנדל"ן. המנוע העיקרי לכך הוא העברת חוק ה-Jumpstart Our Business Startups Act או בשמו המקוצר JOBS ACT , ב-2012 בארה"ב על ידי הנשיא אובמה. החוק שהועבר מקל דרמתית על הליך גיוס ההשקעות של חברות סטארט-אפ.

מאז כניסתו של החוק לתוקף, קצב הגיוסים להשקעות נדל"ן בארה"ב באמצעות מימון המונים מכפיל את עצמו מדי שנה. בשנת 2012 גויסו 2.7 מיליארד דולר בתחום הנדל"ן באמצעות מימון המונים, ב- 2013 הגיוסים קפצו ל- 5.1 מיליארד ובשנת 2014 היקף הגיוסים לנדל"ן באמצעות מימון המונים הגיע אל מעבר ל- 10 מיליארד דולר.

חמישה דברים על iintoo  - הרשת החברתית להשקעות נדל"ן :

■ הצטרפות להשקעות שברשת החברתית: החל מ- 25 אלף דולר
■ משך השקעה בפרויקטים: קצר 12-36 חודשים בלבד
■ עמלות ודמי ניהול: iintoo גובה עמלת הוצאות עסקה ועמלת הצלחה, הנגזרת מרווחי הפרויקט, כאשר התשואה השנתית הצפויה בכל השקעה הינה תשואה נטו לפני מס.
■ גידור סיכונים: ההסכם מול היזם כולל מנגנונים שתפקידם להגן ולשמור על התשואה הצפויה באמצעות גידור מערך הסיכונים בעסקה הכוללים את הוצאות העסקה ומשך העסקה.
■ חכמת המונים: כל משקיע יכול להתייעץ עם משקיעים אחרים ולעקוב אחרי השקעות שלהם, במטרה למקסם את הפוטנציאל ולזהות מבעוד מועד טרנדים ומגמות בתחום.

רוצים לקבל עדכונים על השקעות ללא תשלום וללא התחייבות? היכנסו >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#