תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המסחר ב-CFD'S תופס תאוצה בעולם והינו אפיק המסחר המועדף ע"י חברות האלגו-טריידינג המצליחות, העושות שימוש נרחב ברובוטי המסחר שלהן באפיק זה.

יתרונות המסחר ב-CFD'S הפכו אותו לזירת פעולה מועדפת אצל רובוטי המסחר האוטומטי.

גיא שחר, יו"ר איגוד האלגו-טרידיניג בישראל ומנכ"ל חברת Algoways: "מסחר ב-CFD'S על מניות, סחורות ומדדים,  באמצעות סוחרים אנושיים כמוהו כנסיעה על קורקינט במסלול מרוצים. לעומת זאת, מכונת מסחר (האלגו-טריידינג), הינה מכונית מרוץ הנמצאת בדיוק במקום הנכון לה במסלול המרוצים הקרוי מסחר ב-CFD'S"

בשנים האחרונות פורח בעולם ובישראל טרנד המסחר בחוזי הפרשים צמודי מניות, סחורות ומדדים מה שנקרא בעגה המקצועית "contracts for difference" -  CFD's. סוחרים רבים משתמשים בכלי הפיננסי הזה כדי להגדיל את רווחיהם בשוק ההון, אבל מי שמצליח באמת למצות את מלוא הפוטנציאל ממנו זהו תחום האלגו-טריידינג - המסחר האוטומטי הנעשה באמצעות רובוטים קרי מחשבה, מתוחכמים ומהירים.

מדובר בכלי פיננסי שהומצא באנגליה של שנות ה-90 כדי לאפשר לסוחרים לסחור במניות באמצעות ביטחונות חלקיים וגם להימנע מתשלום עמלות מסחר לבורסה. CFD'S על מניות עוקב במדויק אחר מחיר מניה נתונה בכל רגע, ומאפשר לסוחרים בו להרוויח מחיזוי נכון של כיוון המניה, עלייה או ירידה, מבלי שתהיה להם בעלות והחזקה בפועל על המניה אחריה עוקב ה-CFD. במילים אחרות, זהו חוזה בין מוכר ה-CFD לקונה אותו על תשלום ההפרש בין מחירה הנוכחי של המניה למחירה בעתיד. במקרה שהמניה עלתה, מוכר ה-CFD ישלם את ההפרש לקונה ובמקרה שהמניה ירדה, קונה ה-CFD ישלם את ההפרש לזה שמכר לו.

בשונה מחוזים עתידיים, ל-CFD  אין תאריך פקיעה והיכולת להחזיק בו היא בהתאם להיקף הביטחונות שיש בחשבון. כיוון שמי שמחזיק ב-CFD אין בידיו בעלות על המניות אחריהן עוקב ה-CFD, הרי שאינו זכאי להשתתף באספות בעלי מניות. כאן חשוב לציין כי ישנה ריבית על אחזקת CFD מסוג לונג ולכן השימוש בכלי הזה מומלץ במסחר לטווחי זמן קצרים ולא כהשקעה לזמן ארוך.

הרעיון הוא שבמקום לקנות מניה במחירה המלא, ניתן להיחשף אליה במינוף תמורת השקעה של סכום כסף משמעותית קטן יותר, עד 1/20  משוויה. לדוגמא, אם מחירה של מניה מסוימת שאותה אנחנו רוצים לקנות הוא 100 דולר, דרך מסחר CFD נוכל להיחשף אליה 100% בהשקעה של 5 דולר בלבד שישמשו לקניית חוזה CFD,  שאר הכסף, 95 דולר, יוותר לנו פנוי בחשבון. כעת, אם המניה עלתה ב-10% למחיר של 110 דולר ובידינו חוזה לונג בו מרוויחים מעליית המניה, הרי שנקבל כרווח את הפרש המחירים המלא, 10 דולר, זאת למרות שהשקענו רק 5% מערך המניה. ככה באמצעות CFD הרווחנו 10 דולר על השקעה של 5 דולר, כלומר תשואה של 200% על ההשקעה – פי 20 מהתשואה בפועל של המניה. לחלופין, בהשקעה של מלוא מחיר המניה, 100 דולר נוכל להיחשף למניה עד פי 20, כלומר חשיפה בהיקף של 2000 דולר. 

מלבד היכולת למינוף גבוה שמאפשר השגת רווחים גבוהים על השקעה (וסיכון) של סכומים נמוכים, מסחר ב-CFD'S טומן בחובו יתרונות רבים על פני מסחר ישיר במניות.

אחד היתרונות הבולטים הוא עניין הנזילות הגבוהה. בשונה ממניות שכדי לבצע עסקה צריך לחפש מניות זמינות בשוק, מה שגורם לפעמים לבעיות נזילות, ב- CFD'S אין בעיה של נזילות היות ומהצד השני של העסקה ישנו ספק, חברה שמתחייבת לסגור כל עסקה שנפתחה. כך לדוגמא אם מחזיקים CFD על מניה ופתאום התפרסמו חדשות רעות לגביה, לא תהיה בעיה לצאת כמעט מידית מהעסקה, לעומת זאת אם מחזיקים מניה, נצטרך לחפש מישהו, צד שני לעסקה, שיסכים לקנות מאתנו את המניה.

יתרון גדול נוסף ל-CFD, הוא היכולת לבצע עסקת שורט ולמכור בחסר ללא בעיה, זאת לעומת מסחר ישיר במניות, שאם לברוקר אין מניות להשאיל לסוחר אז לא ניתן לעשות עסקת שורט. כך ניתן להרוויח מכל מצבי השוק ולא רק מתקופות של עליות במניה. בנוסף, מסחר דרך CFD במניות שנסחרות במטבע זר, מקטין את החשיפה לשינוי שער החליפין והפגיעה בהשקעה עקב כך, זאת היות ולא רוכשים את המניה במחירה המלא.

"יש הרבה יתרונות ב- CFD'S, בשביל לנצל את כל היתרונות של המוצר חשוב להשתמש ברובוטים כי לבן אדם יהיה קשה לנצל את זה. מסחר ב-CFD'S על מניות, סחורות ומדדים,  באמצעות סוחרים אנושיים כמוהו כנסיעה על קורקינט במסלול מרוצים. לעומת זאת, מכונת מסחר (האלגו-טריידינג), הינה מכונית מרוץ הנמצאת במקום הנכון לה במסלול המרוצים הקרוי מסחר ב-CFD'S" אומר גיא שחר, יו"ר איגוד האלגו-טרידיניג בישראל ומנכ"ל חברת Algoways הישראלית שמתמחה בפיתוח רובוטי מסחר ומנהלת קרן גידור בשיטות מסחר אלגוריתמי.

אחד היתרונות הגדולים שמונה שחר במסחר CFD המבוצע דרך אלגו-טריידינג, הוא היכולת לבצע כניסות ויציאות מדויקות יותר שתלויות פחות בקונים ומוכרים כמו במניה רגילה אלא שתלויות בספקי הנזילות למסחר ב- CFD'S.

"אלו גופים מאוד גדולים בעולם, לכן הביצועים יהיו טובים יותר ב- CFD'S מאשר בשוק המניות הרגיל כי הנזילות גדולה יותר. אמנם מסחר ב- CFD'S לא מתאפשר בכל המניות הקיימות אבל עבור Algoways זו לא בעיה כי בכל מקרה לא היינו נוגעים במניות שיש בהן פחות נזילות ואלו הן בדיוק המניות שאין בהן  מסחר  CFD'S". כאן כדאי לציין כי המסחר של Algoways  ב- CFD'S מתבצע דרך שלוש מערכות מסחר שונות כשלכל אחת אסטרטגית פעולה שונה, כשריבוי האסטרטגיות אמור לנצל היטב את פוטנציאל התשואה ומאפשר לנסות ולהגדיל את הרווחים. 

"חשוב להבדיל כאן בין מערכות המסחר ב-CFD'S, רוב המערכות הנפוצות הן פרימיטביות ולא מקצועיות ומתמקדות במסחר בפלטפורמת המט"ח mt4 אשר שם מספר מועט של מניות. האפשרויות הקיימות לפיתוח רובוט שיסחור במניות בפלטפורמה שמיועדת למט"ח הן מוגבלות ביותר והינן בעיקר חובבניות. יש מעט ברוקרים בעולם שאפשרים לסחור דרכם ב cfd's  בצורה מיקצועית לדוגמא Interactive Brokers או mb trading  שהינם  מהברוקר הגדולים בעולם, אשר מספקים לנו מערכות מקצועיות למסחר CFD'S", ו"אפשרויות הפיתוח במערכות אלו הן מדהימות", מדגיש שחר.

לדבריו, יתרון נוסף וקריטי לביצוע מסחר CFD'S דרך אלגו-טריידינג הוא כאמור המינוף שמתאפשר ב- CFD'S. "רמת הסיכון עולה עם המינוף הגבוה ולכן חשוב שרובוט יעשה את זה מאשר בן אדם. ב-Algoways  אנחנו מוכנים לקחת סיכון גבוה יותר על מנת לנסות ולייצר תשואה גבוהה באמצעות הכלים שיש לנו ".

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#