תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטלטלה בשווקים מציבה את שוק הסחורות בפוקוס של המשקיעים

על רקע חוסר ודאות מתמשך בשווקים, משקיעים וסוחרים מגלים עניין בשוק הסחורות, אך נאלצים למצוא אותו לא נגיש להשקעה. כעת, רובוט ראשון מסוגו בעולם שפיתחה חברת Algoways הישראלית, יאפשר גם למשקיעים מהשורה לסחור בפשטות בשוק הסחורות

הטלטלה האחרונה בשווקי המניות בעולם, על רקע חובותיה של יוון, מציבה את שוק הסחורות בפוקוס של המשקיעים, כמקום להשיג בו תשואה גם בתקופה חלשה. סחורות על שלל סוגיהם מזהב ונפט ועד תירס ופולי קפה, מאופיינות בקורלציה נמוכה לשוק המניות והאג"ח ובחלק מהסחורות הקורלציה היא אף שלילית, מה שהופך אותן לחוף מבטחים של המשקיעים בזמנים של אי ודאות. משמעות של קורלציה נמוכה בין השווקים היא ששוק הסחורות מתנהג באופן שונה משוק המניות. כך שגם כאשר שוק המניות נופל בחדות, שוק הסחורות יכול לעלות ולרשום תשואות יפות. סחורות נתפסות בעיני משקיעים כדבר הבסיסי והבטוח ביותר, כאשר גם בעתות משבר, העולם באשר הוא ימשיך להזדקק לסחורות וחומרי גלם ולצרוך אותם בהתאם. 

גם בזמנים רגילים, כאשר השווקים הפיננסים רגועים ושוק המניות עולה, נכון וחיוני לגוון את תיק ההשקעות באמצעות השקעה בסחורות. מחקרים רבים הראו שתיק השקעות המורכב משילוב של נכסי השקעה עם קורלציה נמוכה זה לזה, עשוי להקטין את הסיכון הכולל בתיק ובמקרים מסוימים אף להגדיל את התשואה המושגת בו. 

שוק הסחורות מהווה גם הגנה טובה ונכונה מפני אינפלציה, זאת בשל קורלציה חיובית בין שוק הסחורות לרמת האינפלציה. בדיקה על פני שנים לאחור מלמדת שבשנים שבהן המשק העולמי נקלע לאינפלציה, שוק הסחורות הציג את הביצועים הטובים ביותר ביחס לשווקים אחרים. הצורך להתגונן מפני אינפלציה הוא מעבר להשפעתה השלילית של האינפלציה על כל אחד ואחד מאתנו - שחיקה אינפלציונית מאיימת גם על התשואות מהשקעות במניות של חברות שחשופות לעליות מחירים. כאלה הן לדוגמא חברות תעופה שעלייה במחירי הנפט פוגעת ברווחיהן ואף עלולה להעביר אותן להפסדים. 

הבעיה העיקרית שעומדת כל הזמן בפני משקיעים שמבקשים להשקיע בסחורות, היא חוסר הזמינות של שוק הסחורות אליהם כנכס להשקעה. אף משקיע לא אוגר חביות נפט בחצר ביתו וגם לא מטילי זהב במרתף שלו, מחירי סחורות נקבעים בעיקר באמצעות מסחר בחוזים עתידיים שמתקיים בבורסות שמיועדות לכך בלונדון, הונג קונג ושיקגו. אלא שעבור משקיעים מהשורה ומנהלי השקעות שמתמחים באג"ח ובמניות, שוק החוזים העתידיים אינו אופציה זמינה להשקעה. 

"זהו אפיק מסחר חשוב שלא מקבל את הערכה והכבוד הראויים לו. זה קורה רק בגלל חוסר הבנה של הסוחרים וחוסר נגישות שלהם לשוק הזה. אין להם מושג איך לפעול בו. שוק הסחורות הוא לא כל כך נגיש כמו שוק המניות", אומר גיא שחר, יו"ר איגוד האלגו-טרידיניג בישראל ומנכ"ל חברת Algoways הישראלית שמתמחה בפיתוח רובוטים למסחר אלגוריתמי.

כעת, טכנולוגיה חדשה ומתקדמת שפותחה בחברת Algoways עתידה לפתור את בעיית חוסר הנגישות של ציבור הסוחרים והמשקיעים לשוק הסחורות. ב-Algoways פיתחו לאחרונה רובוט ראשוני מסוגו שמתמחה במסחר בסחורות ומשווקים את הטכנולוגיה הזו לשימושם של קרנות גידור, חברות ניהול תיקים וברוקרים. המסחר האלגוריתמי מתבצע באמצעות מסחר ב- CFD'S על סחורות.

 "למיטב ידיעתי, עד היום לא היה רובוט שסוחר על סחורות. היו רובוטים או על שוק המט"ח או על שווקי המניות", מוסיף שחר, ומדגיש כי הטכנולוגיה החדשה שפותחה זמינה לא רק למשקיעים המקצועיים כמו קרנות גידור ברוקרים, ומשקיעים מוסדיים אלא כל אחד מהציבור יכול לבקש אותה ולקבל אפשרות להשקיע במספר דרכים שונות של השקעה אשר תוסברנה למתעניינים וזאת בתנאים ובמחירים כפי שיוגדרו וייקבעו בין הצדדים.

שוק הסחורות מתחלק לחמש קבוצות מרכזיות, בכולן ניתן לסחור באמצעות חוזים עתידיים: הקבוצה הראשונה כוללת מתכות יקרות כמו זהב, כסף  ופלטינה. בקבוצה השנייה נמצאות מתכות תעשייתיות כמו נחושת, אלומיניום, פלדה, אבץ, עופרת ובדיל. הקבוצה השלישית כוללת סחורות שמשמשים כמקורות אנרגיה כמו נפט, גז טבעי, פחם, בנזין, שמן לחימום ואורניום. בקבוצה הרביעית נכללות סחורות חקלאיות, חלקן משמשות לשוק המזון וחלקן לשווקים אחרים כמו תעשיית הטקסטיל ותעשיות נוספות. בין הסחורות החקלאיות ניתן להזכיר תירס, חיטה, קקאו, פולי סויה, פולי קפה, שמנים לסוגיהם השונים, גומי, צמר וכותנה. קבוצת הסחורות החמישית כוללת סחורות מן החי כמו בשר חזיר, בקר ועופות. לדברי שחר, הרובוט שפיתחה חברת Algoways יכול לסחור על כל שלל סוגי הסחורות כשבברירת מחדל הוא מתמקד בזהב, כסף וחוזי נפט שונים.

שחר מציין טכניקה מעניינת שנהוגה במסחר בשוק הסחורות ויכולה להיות בשימוש של הרובוט שפותח: "מעבר למסחר בסחורות עצמן, הרובוט יכול להשתמש גם בקורלציה בין מניות של חברות מסוימות לבין סחורות שהן חשופות להן. למשל, בין מניות של חברות כרייה לסחורה עצמה, כאשר אם מחיר הסחורה עולה או יורד זה משפיע על המנייה של חברת הסחורה. צמד כזה לדוגמא הוא חברת נובל אנרג'י ונפט". 

Algoways עוסקת באמצעות הרובוט המתואר בהשקעה בדרכים שונות. מובהר כי כל חלופת השקעה שתבחר תתבצע בהתאם ובכפוף להוראות הדין הרלוונטית אליה אשר תוסברנה לצדדים בטרם ההתקשרות עימם.

- השקעה באמצעות הרובוט יכולה להיחשב להשקעה ברמת סיכון גבוהה היכולה לגרום לרווחים או להפסדים משמעותיים של כספי ההשקעה. לאור האמור, מוצע לשקול בכובד ראש האם ההשקעה מתאימה לצרכיו של כל אדם וליכולותיו.

- אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ השקעות בנוגע לכדאיות של השקעה מסוימת המותאם לצרכיו האישיים של אדם. מוצע לקרוא את נספח גילוי הסיכון המלא של לפני כל התקשרות. אין בכתבה זאת כדי להוות הצעה לציבור ובסמוך לפני כל התקשרות יתקיים הליך שבו יקבעו תנאי ההתקשרות.

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#