תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם ניתן להשיג תשואות גבוהות בבורסה במסחר תוך יומי, בצורה עקבית וכשיטה מובנית?

השגת תשואות גבוהות ועקביות שנה אחר שנה, במסחר תוך יומי, היא בלתי אפשרית לסוחרים אנושיים, אך בהחלט ניתנת לביצוע במסחר אלגוריתמי מדויק, מהיר, מחושב ונטול לחצים פסיכולוגיים הנעשה בידי רובוטים מתוחכמים.

האם ניתן להשיג במסחר תוך יומי בשוק ההון תשואות מספקות ואף מרשימות בצורה עקבית כשיטה בנויה וסדורה היטב? משקיעים בעלי ניסיון יודעים שלמרות כל הידע ושיטות ההשקעה הקיימות, לא באמת ניתן להשיג במסחר רגיל המבוצע על ידי סוחרים בשר ודם, תשואות גבוהות בצורה עקבית וסדורה שנה אחר שנה.

גם אם זה קורה פה ושם, זה יותר מזל ורגע מוצלח מאשר שיטה. זה לא אומר שלא ניתן להרוויח בבורסה בצורה עקבית תשואות צנועות יותר של אחוזים בודדים ואולי אף יותר בשנה, אלא שהשגת תשואות גבוהות יותר זו זירה אחרת לגמרי שלא מיועדת לאנשים, אולם היא בהחלט עשויה להיות אפשרית במסחר אלגוריתמי על ידי מכונות רובוטיות מתוחכמות, מהירות וקרות מחשבה.

באופן כללי, מסחר במינוף יכול להיות מפתח להשגת תשואות גבוהות. מינוף הוא האפשרות שנותנים ברוקרים לסוחרים לבצע עסקאות ולסחור בהיקף גדול יותר מהכסף המזומן שעומד לרשותם. רמת מינוף גבוהה מאפשרת לסוחרים לסחור בהיקפים של פי כמה וכמה מהסכום שיש ברשותם. מצד אחד, מינוף גבוה מאפשר להרוויח סכומי עתק בהשקעה של סכומי כסף נמוכים יחסית ובכך לרשום תשואות חריגות של עשרות ומאות אחוזים, אך מצד שני אם לרגע מסוים, אפילו קצר ביותר, השוק הולך בכיוון נגדי ממה שהסוחר מצפה, הוא עלול למחוק ברגע אחד את כל סכום הכסף שברשותו תוך אילוץ לסגור את העסקה מבלי שנותר בה כלום.

ברגע שממנפים, ניתן להשיג תשואות לא סבירות אם צודקים בכיוון הנלקח ובעיתוי של הכניסה והיציאה לעסקה. אלא שאצל בני אדם, מינוף גבוה הוא גם שם נרדף ללקיחת סיכון יתר ולביצוע עסקאות מסוכנות.

רבים מהסוחרים באפיקים כגון  אופציות,מניות ומט"ח ואופציות בינאריות מפסידים הון רק בשל מינוף מוגזם שלקחו על עצמם. לפעמים מתברר בדיעבד כי בסיכום הכללי הם דווקא די צדקו בכיוון המסחר שלקחו, אך זה מאוחר מדי, היות והמינוף הגבוה והלחץ לעמוד בביטחונות הקיימים, לא השאירו להם מרווח זמן ונשימה, מה שאילץ אותם לסגור את העסקה בהפסד צורב.

יתרה מזאת, הקושי הנפשי להתמודד עם הפסדים כבדים, מוביל סוחרים ומשקיעים לצאת מעסקאות מוקדם מדי מבלי להמתין לרגע המדויק אליו ייחלו. מקצוענים ככל שנהיה, קשה לנו מאוד לראות הפסדים גדולים שמתרחשים על הנייר, להבליג ולהמשיך לפעול כפי שתכננו. הפסיכולוגיה משחקת כאן תפקיד גדול.

לעומת זאת, מסחר אלגוריתמי הוא סיפור אחר לגמרי. מצד אחד, רובוטי מסחר מדויקים יותר ברגע הכניסה שלהם לעסקה, מה שמגדיל את הסיכוי ומאפשר לצמצם את מרווח הטעות שנחשפים אליו במהלך עסקה סטנדרטית. מצד שני, רובוטי מסחר הם קרי רגש, נטולי השפעות פסיכולוגיות ולחצים נפשיים, מה שמאפשר להם לנהל את הפוזיציה במדויק ללא השפעות חיצוניות ובלתי ענייניות. בשונה מסוחרים בשר ודם, העובדה שבינתיים הצטברו בפוזיציה הפסדים, לא משפיעה על השיקול והבחירה של רגע היציאה מהעסקה. לרובוט יש גם מספר מקרים ותגובות שמובנים באסטרטגיה אותה הוא נוקט כך שגם אם עסקה מופסדת ישנן מספר דרכים להתמודד איתה ללא לחץ נפשי.

"ברגע שיש רובוט עם יכולות על אנושיות ונטרול כל הפסיכולוגיה, זה יכול להגיע גם לתשואה תיאורטית של מאות אחוזים. בדרך כזו, מקבלים מכונה שמאוד מתאימה לעבוד בשיטות אגרסיביות, צריך רק למצוא את האסטרטגיה הנכונה ואת השוק שמתאים לזה ואת אלו כבר מצאנו. השוק הכי מתאים לזה הוא שוק המט"ח וה cfd's, גם את האסטרטגיות הנכונות יש לנו", אומר גיא שחר, יו"ר איגוד האלגוטריידינג ומנכ"ל חברת הטכנולוגיה Algoways הישראלית המתמחה בפיתוח אלגוריתמים למסחר אוטומטי בשוק ההון.

על אף שבשל הדיוק הרב, רובוט כזה יכול להתאים למסחר בסיכון גבוה במיוחד של אפילו 100% מהתיק, ב- Algoways מעדיפים לנהוג אחרת: "אנחנו לא משתמשים ברובוטים עם מינוף גבוה בסכומים גבוהים אלא לוקחים 3%-4% מהתיק ושמים באפיק כזה, ככה שהוא יכול לייצר ערך מוסף לשאר התיק ולהניב הרבה גם אם הושקע שם כסף קטן", מסביר שחר, במקרה זה המקסימום שהוא יפסיד יהווה אחוזים הרבה יותר קטנים מהתיק.

Algoways עוסקת באמצעות הרובוט המתואר בהשקעה בדרכים שונות. מובהר כי כל חלופת השקעה שתבחר תתבצע בהתאם ובכפוף להוראות הדין הרלוונטית אליה אשר תוסברנה לצדדים בטרם ההתקשרות עימם.

- השקעה באמצעות הרובוט יכולה להיחשב להשקעה ברמת סיכון גבוהה היכולה לגרום לרווחים או להפסדים משמעותיים של כספי ההשקעה. לאור האמור, מוצע לשקול בכובד ראש האם ההשקעה מתאימה לצרכיו של כל אדם וליכולותיו.

- אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ השקעות בנוגע לכדאיות של השקעה מסוימת המותאם לצרכיו האישיים של אדם. מוצע לקרוא את נספח גילוי הסיכון המלא של לפני כל התקשרות. אין בכתבה זאת כדי להוות הצעה לציבור ובסמוך לפני כל התקשרות יתקיים הליך שבו יקבעו תנאי ההתקשרות.

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#