תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שישה רובוטים וחשבון מסחר אחד – כך מגדרים סיכון במסחר אלגוריתמי מבלי לוותר על אפשרות לתשואה גבוהה

שיתוף פעולה בין-רובוטי במסחר אוטומטי בחברת הטכנולוגיה Algoways הישראלית, מצעיד את המסחר האלגוריתמי אל עבר מחוזות חדשים של אפשרות לתשואה גבוהה בד בבד עם ניהול סיכונים מוקפד ומשוכלל.

אחד מכללי הברזל בניהול תיק השקעות, הוא פיזור של התיק במספר ניירות ערך שונים בעלי תוחלת חיובית וקורלציה שלילית ביניהם. כלומר, שכל השקעה תהיה מרוויחה כשלעצמה בממוצע אך עם זאת תתנהג במידת מה הפוך מהשקעות אחרות שבתיק. לדוגמא, זהב נחשב לבעל קורלציה הפוכה (שלילית) לשוק המניות. בזמן ששוק המניות יורד, יש נטייה של המשקיעים למצוא מפלט בנכסים בסיסיים ממשיים כמו זהב.

דוגמא נוספת לנכסים עם קורלציה שלילית ביניהם שלקוחה משוק המניות עצמו, היא מניה של חברת תעופה לעומת מניה של חברת נפט. בזמן שחברת הנפט תהנה מעלייה במחיר הנפט, חברת התעופה תסבול ממנו וההיפך יהיה נכון לזמנים של ירידה במחיר הנפט. מה שאומר שבמקרים מסוימים, מניות החברות הללו יגיבו לאותו מקרה בצורה הפוכה זו מזו.

בחברת הטכנולוגיה Algoways הישראלית, המתמחה במסחר אלגוריתמי (אלגו-טריידינג) מיישמים את עיקרון הברזל הזה גם בפיתוח רובוטי מסחר. המסחר האלגוריתמי אותו מבצעים ב- Algoways מבוצע לא על ידי רובוט יחיד, אלא על ידי קבוצה של רובוטים כשלכל אחד תפקיד וייעוד שונה. "העיקרון שמנחה אותנו זה ריבוי רובוטים שזה בעצם אומר ריבוי של אסטרטגיות. אתה לא יכול שלרובוט אחד יהיו כמה אסטרטגיות, אלא לכל רובוט יש אסטרטגיה אחת שהוא עובד איתה", אומר גיא שחר, יו"ר איגוד האלגוטריידינג הישראלי ומנכ"ל Algoways.

איך זה בא ליידי ביטוי בפועל?

שחר: "אנחנו מאמינים בלקחת  סכום כסף לחלק אותו ולפזר אותו לחמישה רובוטים שונים, שזה חמש אסטרטגיות, בחמישה חשבונות מסחר שונים. שיטה זועדיפה ונכונה יותר מאשר לתת לרובוט אחד לסחור התיק כולו. במבנה כזה אתה יכול להיות מוגן ממצבי קיצון של השוק, כאשר אסטרטגיות מנוגדות מגנות אחת על השנייה. לדוגמא, יש אסטרטגיות שיודעות להרוויח בשוק מדשדש, יש כאלה שיודעות להרוויח בשוק עולה ואחרות שטובות לשוק יורד. נקיטה באסטרטגיה אחת מסוימת, יכולה להסב נזק גדול כשהשוק מתברר כלא מתאים לאסטרטגיה. לעומת זאת, בריבוי של אסטרטגיות, הן מגדרות אחת את השנייה וכך מצד אחד ניתן להגן על התיק ומצד שני ניתן גם להרוויח". אנו משתדלים לשמור על יחס סיכון/תשואה של 1:3 הכוונה היא שעל כל שקל שאנו מסכנים אנו צופים להרוויח 3.

לדבריו, "רעיון ריבוי האסטרטגיות לא מיושם רק מבחינת מצבי השוק- שוק עולה, יורד ומדשדש- אלא גם על אפיקים שונים של השקעה. לדוגמא, רובוט אחד שסוחר בחוזי הפרשיםעל מניות בשוק האמריקאי, אחר שסוחר בשערי השוק האירופאי ורובוט נוסף שסוחר על שערי מטבעות או סחורות. כך כשיש מגוון של רובוטים אתה סוחר במגוון תחומים עם פוטנציאל להרוויח יותר ובה בעת גם מגודר יותר".

גידור אחד של השני, לא פוגע בפוטנציאל הרווחים?

שחר: "זה לא מקטין את פוטנציאל הרווחים כי לכל אחד יש בנפרד את ההיתכנות שלו לרווח. כל אחד בנפרד פותח במומחיות ונבדק שנים רבות אחורה תוך הוכחת רווחיות כשהוא נבדק על נתוני שוק היסטוריים. וכשמשלבים את כולם יחד נוצר מצב שהם מגדרים אחד את השני. אבל הגידור לא בא על חשבון תשואה. תחשוב שרובוט אחד עובד בשיטה מסוימת כשהבדיקה עצמה מוכיחה רווחיות לאותו רובוט כשלעצמו. רק שבסיטואציות מסוימות יש מצב של עסקאות פתוחות שנמצאות בהפסד, בזמן הזה הרובוט השני שמגדר אותו עובד באסטרטגיה שהפוכה ממנו ולכן מרוויח, ככה שבסך הכל ההפסדים עקב העסקאות של הרובוט הראשון מצטמצמים".

הרובוטים השונים מתקשרים בינם לבין עצמם?

שחר: "לכל רובוט יש את החשבון שלו בו הוא סוחר. הוא אננו מודע לרובוט האחר ולחשבון האחר שמתנהל על ידי רובוט אחר. מעל לכולם יש את רובוט העל שצופה ממעוף הציפור ודואג שהכל יעבוד יחד ונכון. אפשר לדמות את זה למעבד עם חמש ליבות כשלכל ליבה יש את האסטרטגיה שלה ומעל כולם יש את מעבד העל שמוודא שהכל עובד טוב.

כיוםב-  Algoways  המסחר מתבצע באמצעות מערך של בין שלושה לשישה רובוטים, כשכל רובוט מנהל בין 5-30% מהתיק ולכל אחד אסטרטגיית פעולה מוגדרת ושונה מהאחר, אפיק מסחר אחרורמות סיכון שונות.

אלו סוגי רובוטים יש לכם?

שחר: "ישנם שלושהרובוטים שסוחרים בצמדי מטבעות, כל אחד סוחר באסטרטגיה שונה על צמדי מטבעות שונים. רובוט אחד עובד על פריצות של השוק. הרובוט הזה יודע להתמודד גם עם פריצה אמיתית וגם עם פריצת שווא בה השוק נותן מהלך למטה או למעלה, אבל זה לא מהלך אמיתי כי זה לא נמשך ובסוף השוק חוזר למצבו הקודם שלו. הרובוט השני שסוחר במט"ח פועל לפי תיאוריית הכאוס והשלישי עובד על קורלציות בין נכסים שונים".

רובוט רביעי שיש ל-Algoways הוא רובוט של שערי סחורות שעובד בעיקר על הזהב והנפט.אלו שתי סחורות שהפכו למעניינות לסחור עליהם ואנחנו צופים בהם מהלכים גדולים", הוא מסביר.

במקביל פיתחו ב- Algoways רובוט חמישי שמתמחה במסחר בשערי מניות השוק האמריקאי ומבצע את המסחר דרך חוזי CFD על מניות. חוזים כאלה מאפשרים למשקיעים שלא לקנות את המניה עצמה במחירה המלא, אלא לבצע עסקה כזו שאם המניה תעלה או תרד משער מסוים לשער אחר, ירוויחו את ההפרש. זהו רובוט נדיר מסוגו שסוגר בכל יום את כל העסקאות שפתח על מנת לא להיות חשוף לגאפים למיניהם וסוחר על חבילת מניות שנבחרו בקפידה ונמצאו כמתאימות ביותר לאסטרטגיה.(חבילה זו מתעדכנת מידי חודש, כאשר מניות יוצאות ואחרות נכנסות).

הרובוט השישי הוא בעצם סוג של מנהל סיכונים ותפקידו לפקח מלמעלה על פעילות כל חמשת הרובוטים האחרים ולתאם ביניהם. היות והכסףמחולק בין כל הרובוטים, הרי שהרובוט המפקח שולט גם על רמת הסיכון בפועל של החשבון הכללי ובאחריותו לוודא שבסך הכל החשבון  נסחר ברמת הסיכון המדויקת שהוחלטה והוגדרה מראש.

איך דואגים שבסופו של דבר, רמת הסיכון של החשבון תהיה מוגדרת מראש?

שחר: "אנחנו עובדים בשני אופנים. באופן אחד כל הרובוטים עובדים באותה רמת סיכון וזו בעצם רמת הסיכון של התיק. באופן שני, חלק מהרובוטים אגרסיביים יותר, כך שחלק מהרובוטים עובדים ברמת סיכון מאוד גבוהה על נתחים קטנים של התיק ואילו על נתחים אחרים שלו עובדים רובוטים אחרים ברמת סיכון נמוכה יותר, כך שבממוצע נשמרת רמת הסיכון של התיק כפי שהוגדרה. מבחינת יחס סיכון/סיכוי, החוק שמנחה אותנו זה יחס סיכון/סיכוי של אחד לשלוש, כלומר כל רובוט צופה להרוויח פי שלוש ממה שמסכן. אם הוא מסכן 10% מהתיק אז הוא צופה להרוויח 30%". 

רובוטים שסוחרים במטבעות נחשבים ליותר אגרסיבים?

שחר: "אנחנו לא מחשיבים את תחום המט"ח יותר מסוכן מתחומים אחרים. מי שמסוכן הוא הבן אדם וזה לא משנה על מה הוא סוחר. הבעיה היא לא תחום המט"ח אלא האנשים והחברות שעודדו את הסוחרים לקחת סיכונים מיותרים. ברגע שיש לך רובוט, רמות הסיכון יותר ברורות והכל מחושב בצורה קרה וזה לא משנה על איזה נכס הוא עושה את זה. באופן כללי מט"ח נחשב ליותר מסוכן, בגלל רמות המינוף הגבוהות שלוקחים על עצמם סוחרים. אבל אם אתה בוחר לא להשתמש ברמות מינוף כאלה, אז מט"ח יכול להיות אפילו פחות מסוכן ממניות כי התזוזות שם הרבה יותר קטנות בדרך כלל".

"יתרה מזו, עבור רובוטים, מט"ח יכול להיות הרבה יותר אידיאלי ממניות, מסחר במט"ח  עובד 24 שעות והרובוט יכול לסחור ללא הפסקה, לעומת מניות שיש שעות מסחר מוגדרות ואז יש חשש מגאפים (פערי מחיר בין מחיר נעילה יום קודם למחיר פתיחה) בפתיחת המסחר, גם הנזילות בשוק המט"ח הרבה יותר גבוהה משווקים אחרים".

Algoways עוסקת באמצעות הרובוט המתואר בהשקעה בדרכים שונות. מובהר כי כל חלופת השקעה שתבחר תתבצע בהתאם ובכפוף להוראות הדין הרלוונטית אליה אשר תוסברנה לצדדים בטרם ההתקשרות עימם.

- השקעה באמצעות הרובוט יכולה להיחשב להשקעה ברמת סיכון גבוהה היכולה לגרום לרווחים או להפסדים משמעותיים של כספי ההשקעה. לאור האמור, מוצע לשקול בכובד ראש האם ההשקעה מתאימה לצרכיו של כל אדם וליכולותיו.

- אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ השקעות בנוגע לכדאיות של השקעה מסוימת המותאם לצרכיו האישיים של אדם. מוצע לקרוא את נספח גילוי הסיכון המלא של לפני כל התקשרות. אין בכתבה זאת כדי להוות הצעה לציבור ובסמוך לפני כל התקשרות יתקיים הליך שבו יקבעו תנאי ההתקשרות.

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#