תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רובוט ייחודי שהשיג למשקיעים בהפרשי שער ביחס לשוק המניות האמריקאי את הבלתי אפשרי – תשואה גבוהה ושקט נפשי בחבילה אחת

בקרב המוחות שמתנהל בימים אלו בין רובוטי המסחר בשוק המניות האמריקאי, בולט רובוט ישראלי שפיתחה חברת הטכנולוגיה Algoways. ד"ר שי סולן, מנהל המחקר של החברה והמנכ"ל גיא שחר, מסבירים על האתגרים בדרך לפיתוח הרובוט והפתרונות הייחודיים שהובילו להצלחה.

ככל שחולף הזמן, רובוטים ומחשבים דוחקים את בני האדם מעוד ועוד תפקידים וזירות פעילות. אחד המקומות בו פורחת בשנים האחרונות המהפכה הרובוטית, הוא בורסת המניות האמריקאית בניו יורק. על פי פרסומים, כ-70% מהיקף המסחר בבורסה האמריקאית נעשה באמצעות מכונות מתוכנתות מה שמכונה מסחר אלגוריתמי או בסלנג המקובל: "אלגו-טריידינג". עוד אומרים כי רק כ-30% מפעילות המסחר נעשית בצורה המסורתית בידי סוחרים ומנהלי השקעות בשר ודם. עדיפות הרובוט על  מנהלי השקעות בני האדם ידועה וברורה. יחסית לאדם, רובוט הוא מהיר יותר, מדויק יותר, יעיל יותר, נטול רגשות, קר ונקי מהשפעות פסיכולוגיות. במצב כזה, האתגר הגדול הקיים למשקיעים הוא להיות אלו שיחזיקו ברובוט המנצח, כזה שיהיה יותר מתוחכם ועדיף על הרובוטים האחרים.

האתגרים בפיתוח רובוט כזה, גדולים ומגוונים והחברות הפעילות בתחום שוברות את הראש כדי להשיג יתרון שיתורגם לרווחים גדולים ועקביים. אחת החברות שנראה כי הצליחה בכך היא חברת הטכנולוגיה Algoways הישראלית המספקת את הטכנולוגיה אותה פיתחה לקרנות גידור, חברות לניהול תיקים וזירות המסחר השונות.

 

ד"ר שי סולן, מנהל המחקר של Algoways, משווה את האתגר הגדול לתחרות שחמט בין תוכנות מחשב שונות: "בעולם השחמט היה את המחשב "כחול עמוק" שב-1996 ניצח בפעם ראשונה את אלוף העולם דאז גארי קספרוב, מאז הוסכם שמחשב יותר טוב מבן אדם. אולם מה יקרה כשיש אליפות עולם בין מחשבים, ברור שמחשב אחד יהיה יותר טוב מהשאר. כך גם כאן, במצב ש-70% מהפעילות בשוק ההון מבוצעת בידי רובוטים ברור שחלק מרוויחים וחלק מפסידים. השאלה היא מי בונה את הרובוט עם האלגוריתם היותר נכון ולשמחתנו הרובוט שלנו הוא עם אלגוריתם שבינתיים נראה כמנצח".

הרובוט שפיתחו בחברה, לא מבצע את העסקאות ישירות על המניות עצמן, אלא בעקיפין באמצעות מסחר בחוזי CFD (הפרשי שער) על כל מניה ומניה. בדרך זו, במקום לקנות את המניה בפועל, מתבצעת עסקה שאם המניה תעלה או תרד משער מסוים לשער אחר, ירוויחו את ההפרש ובנוסף לכך ניתן למנף את הכסף תוך ניהול סיכונים רובוטי.

 מה העדיפות של רובוט כזה על רובוט שסוחר ישירות במניות ?

ד"ר סולן: "יש מספר יתרונות למסחר מניות CFD'S, בהתאם לביטחונות ניתן למנף את ההשקעה לכמויות יותר גדולות בסכומים יותר קטנים. ב- CFD'S אין בעיה של נזילות כי מהצד השני של העסקה ישנו ספק. זה שונה ממניות שכדי לבצע עסקה צריך לחפש מניות זמינות בשוק, כאן יש חברה שבאופן כללי מתחייבת לבצע כל עסקה. תחשוב על מצב שאתה בתוך עסקה, פתאום התפרסמו חדשות רעות ואתה רוצה לצאת ממנה ולמכור, במניות צריך למצוא מישהו שירצה לקנות, אחרת אתה תקוע. לעומת זאת, ב- CFD'S ברגע שנפתחה עסקה, החברה שמהצד השני חייבת לקנות ממך ולכן תמיד ניתן לצאת מהעסקה, כלומר נזילות כמעט בלתי מוגבלת". יתרון נוסף שסולן מזכיר הוא היכולת לבצע "שורט" ולמכור בחסר ללא בעיה, זאת לעומת מסחר ישיר במניות, שאם לברוקר אין מניות להשאיל לסוחר אז לא ניתן לעשות עסקת שורט.

פיתוח רובוט ייעודי למסחר בשערי שוק המניות האמריקאי, אינו פשוט בכלל. שוק המניות האמריקאי מכיל עשרות אלפי מניות, אותן צריך הרובוט לסרוק ולברור כדי לבחור את המניות עם פוטנציאל ההשקעה הגדול ביותר ברגע נתון. זאת ביחס לשווקים אחרים שמאופיינים במספר נכסים מועט. לדוגמא, שוק המט"ח עם עשרות צמדי מט"ח שנסחרים ותחום מדדי המניות עם מדדים בודדים שניתן להשקיע בהם. "מעבר לסריקה וסינון של כמות המניות העצומה, הרובוט נדרש להגדיר לכל מניה שהוא בוחר סטופלוס (נקודת יציאה) ובו זמנית לנהל את הסיכון של התיק כולו", מסביר סולן.

לדבריו, הרובוט של Algoways לא מתעסק עם שוק המניות הישראלי וזה לא במקרה: "שוק המניות בארץ אינו משוכלל ולכן נתון יותר למניפולציות. בשוק בארץ יש פחות "סחורה" צפה בשוק ולכן בעלי עניין יכולים יותר להשפיע על המסחר ולגרום לתזוזות. כך למשל, בשוק האמריקאי אם מישהו נכנס עם מיליון דולר זה לא משפיע, לעומת בארץ שבכניסה עם מיליון דולר המניה "תטוס". סיבה נוספת שאנחנו לא סוחרים בשוק בישראל, היא העובדה שחלק מפקודות המסחר שניתן לנהל בשוק האמריקאי קשה לנהל בשוק המניות בארץ, למשל פקודת שורט".

בשוק המניות האמריקאי פועלים המון רובוטים, איך אתם משיגים יתרון בסביבה כזו?

ד"ר סולן: "זה מתחיל מרעיון שבעזרתו ניתן להשיג יתרון ולנצח. קודם כל יש רעיון שזה הלב והסוד המסחרי של כל רובוט. על הרעיון הזה בונים כל מיני תוספות שעוזרים לשפר אותו כמו מסננים לסנן עסקאות שלא רוצים, ניהול סיכונים ואיך כדאי לממש רווחים. כל אחד מהפרמטרים האלו הוא אלגוריתם בפני עצמו שמנסה להגיע לאופטימיזציה. אחרי כל זה, בודקים את הכל על זמן נתוני העבר, כלומר איך הרובוט היה פועל בתקופות שונות בעבר, איך הוא היה מגיב במצבי קיצון שונים. לדוגמא אותו רגע ב-2010 שוול סטריט נפלה בחדות ברגע אחד בשל תקלה של איזה סוחר. אנחנו רואים איך הרובוט היה מגיב במצבים כאלה ומוודאים שהוא היה פועל נכון".

ספר על האתגרים לתכנון רובוט ייחודי לשוק מניות ומניות CFD'S

ד"ר סולן: "כמות גדולה של מניות לסרוק זה קושי ואתגר טכנולוגי. הרובוט סורק ומחליט איזה מניות מעניינות אותו ליום מסוים, הרובוט מגדיר את זה לא אנחנו וזה משתנה מיום ליום וגם במהלך היום. הבורסה מתנהלת שונה בזמנים שונים במהלך יום המסחר, יש את החלק של פתיחה המסחר הרציף, יש את זמן הצהריים שהכל מדשדש ואז יש את הנעילה. כל זמן כזה מאופיין בצורת מסחר שונה וזה צריך לבוא לידי ביטוי אצל הרובוט. לדוגמא, בצהרים שהשוק מדשדש, אנחנו רוצים שהרובוט ידע שאם פתאום מישהו קטן עשה עסקה והזיז את המניה, אז זה לא משהו רציני".

אחד האתגרים הגדולים מגיעים מכך שב- Algoways החליטו שהרובוט יסגור את כל העסקאות שפתח לפני סיום יום המסחר, כך שלא ילך לישון עם עסקאות פתוחות בחשבון.

ד"ר סולן: "אנחנו לא רוצים להיות חשופים במהלך הלילה לכל מיני התרחשויות שעלולות לצוץ. החשש לקום בבוקר ופתאום הבורסה תהיה במקום אחר לגמרי, זה דבר שמפחיד הרבה מאוד סוחרים ומשקיעים. לדוגמא כשיתפרסמו חדשות שליליות על המניה שמחזיקים בה ובבוקר היא תפתח בפער גדול מאוד של עשרות אחוזים. האלגוריתם שפיתחנו לרובוט הוא כזה שלקראת כל סוף יום הוא סוגר את הכל בין אם ברווח ובין אם בהפסד. זה מאתגר כי בדרך כלל שאתה קונה מניה גם אם אתה צופה שמשהו יתרחש בה, אתה לא יודע מתי בדיוק זה יקרה ומחכה כמה ימים כדי לתפוס את ההתרחשות, כאן אי אפשר לחכות רק עד סוף היום וזה אתגר, ובמקביל ישנו אתגר נוסף והוא לזהות מתי דווקא לא תרצה לסגור עסקה, אלא להישאר איתה לזמן ארוך".

גיא שחר, יו"ר איגוד האלגוטריידינג הישראלי ומנכ"ל Algoways, מרחיב על האתגר שעמד כאן והפתרון שנמצא לו: "יש חשש שאם הרובוט נשאר עם העסקה ללילה אז השוק יפתח בפער (גאפ) ואז לא נוכל לצאת מהעסקה כפי שתוכנן. יש כאן בעיה כי מבחינת הרובוט הוא צריך לדעת תמיד מתי הוא נכנס לעסקה ומתי הוא יוצא ממנה, זה צריך להיות מאוד מתמטי וקר. הפתרון שמצאנו כרגע הוא שבסוף כל יום כמה דקות לפני סיום המסחר בארה"ב, הרובוט סוגר את כל העסקאות. גאוותנו היא שלמרות שחלק מהעסקאות באמת נמצאות בהפסד ברגע הסגירה, בסך הכל על פי כל הבדיקות ההיסטוריות אנחנו אמורים להרוויח. הידיעהשבכל יום אנו נזילים לגמרי וזה יתרון ברור".

הרובוט שפיתחו ב- Algoways לא ממהר לפתוח סתם עסקאות ולבצע פעולות מיותרות ששוחקות  את הרווח. ממוצע העסקאות היומי שלו עומד על 2-3 עסקאות כשיש ימים שהוא מחליט לא להיכנס בכלל לעסקה. "כדי שהרובוט יפתח עסקה צריך שכל התנאים שהוגדרו יתקיימו. לפעמים התנאים לא קשורים למניות אלא לבורסה עצמה כמו יום שהשוק דליל ואין בו תנועות חדות, למשל כשהמשקיעים מחכים להודעות חשובות", אומר ד"ר סולן.

Algoways עוסקת באמצעות הרובוט המתואר בהשקעה בדרכים שונות. מובהר כי כל חלופת השקעה שתבחר תתבצע בהתאם ובכפוף להוראות הדין הרלוונטית אליה אשר תוסברנה לצדדים בטרם ההתקשרות עימם.

- השקעה באמצעות הרובוט יכולה להיחשב להשקעה ברמת סיכון גבוהה היכולה לגרום לרווחים או להפסדים משמעותיים של כספי ההשקעה. לאור האמור, מוצע לשקול בכובד ראש האם ההשקעה מתאימה לצרכיו של כל אדם וליכולותיו.

- אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ השקעות בנוגע לכדאיות של השקעה מסוימת המותאם לצרכיו האישיים של אדם. מוצע לקרוא את נספח גילוי הסיכון המלא של לפני כל התקשרות. אין בכתבה זאת כדי להוות הצעה לציבור ובסמוך לפני כל התקשרות יתקיים הליך שבו יקבעו תנאי ההתקשרות.

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#