תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התרחבות המסחר האוטומטי צפויה לנטרל את האויבים המרכזיים של המשקיעים בבורסה: משמעת עצמית לקויה והטיה פסיכולוגית

משמעת עצמית לקויה והטיה פסיכולוגית, שנחשבים לגורמים המרכזיים שפוגעים בתשואה המשקיעים בבורסה, צפויים להעלם עם המעבר למסחר אוטומטי. בחברות המסחר האוטומטי מדווחים על תשואות מרשימות של עשרות אחוזים בשנה.

התרחבות המסחר האלגוריתמי בבורסה, זה המבוצע אוטונומית באמצעות תוכנות מחשב מתוחכמות, צפויה לנטרל את הגורמים הבעייתיים העיקריים איתם מתמודדים היום משקיעים וסוחרים – משמעת עצמית לקויה והטיה פסיכולוגית לכיוון קבלת החלטות לא רציונאלית. הסרת שני המכשולים הללו מאפשרת שיפור דרמתי בתשואות הפוטנציאליות אשר חברות  אלגו-טריידינג מנסות להשיג באמצעות רובוטים שלא חשופים לחולשות האנושיות.

יותר ויותר מחקרים מראים שהגורמים המרכזיים שמשפיעים לרעה על פעילות בשוק ההון הם משמעת עצמית לקויה והטיות פסיכולוגיות. הללו מהווים את נקודות התורפה המרכזית של הפעילים בשוק ההון מכל סוג שהוא, גם המתוחכמים והזריזים שבהם. הם מובילים משקיעים וסוחרים להפסדים חוזרים ונשנים בכך שגורמים להם לחרוג מתוכניות קפדנית שגיבשו בתחילת ההשקעה או ה"טרייד". אפילו מנהלי תיקים מנוסים וסוחרים ותיקים לא נמלטים מהכשלים הללו. שוב ושוב קורה שהשקעות שהתחילו במומנטום חיובי ובאווירת ניצחון מסתיימות במפח נפש.

משמעת עצמית לקויה, היא החריגה של המשקיע מהקו והכללים שהציב לעצמו מראש טרם הכניסה להשקעה או המסחר. דוגמא לכללים נפוצים: מכירת מניה במידה והיא מגיעה להפסד מסוים שהוגדר מראש, מימוש השקעה מצליחה בתשואה שהוגדרה, פעולה מסודרת רק על פי מתווה מדויק שהוכן, ביצוע מספר פעולות מוגדר של קניה ומכירה, התרחקות מהשקעות עם אופי מסוים, כניסה להשקעה במחיר מוגדר שחושב. בפועל, משקיעים רבים בשלב כזה או אחר ימצאו את עצמם פועלים על פי דחפים מזדמנים והשפעות חיצוניות, בניגוד לכללי הברזל שגיבשו בהתחלה. הזיג זג הזה, אחראי להסתבכויות של השקעות רבות ולכך שדברים שתוכננו בקפידה נגמרים בתוהו ובוהו.

הטיה פסיכולוגית, היא תופעה שנחקרה רבות על ידי זוכי פרס נובל לכלכלה פרופסור דניאל כהנמן ועמוס טברסקי לפיה, החלטות כלכליות רבות שאנשים מקבלים, נגועות בחוסר רציונאליות ברורה. משקיעים רבים, מתוחכמים וותיקים ככל שיהיו, חשופים לכך בפרט כשמדובר בקבלת החלטות מהירה וזריזה כפי שנפוץ בפעילות בשוק ההון.

למרות שתופעת ההטיה הפסיכולוגית חזקה יותר בקבלת החלטות בהשקעות שאנחנו מעורבים בהם רגשית כאלה שמתקבלות על כסף שלנו – היא גם קיימת אצל מנהלי תיקים שמנהלים כסף לאנשים אחרים. גם אצלם ישנה מעורבות רגשית שנובעת מגורמים שונים: חשש מפגיעה במוניטין שלהם כמנהלים מצליחים, לחץ של הממונים והבוסים להציג תשואות יפות, בונוסים מותנים ודחף טבעי להצליח. לפעמים ההשפעות האפשריות הן חיצוניות וקשורות במצב רוחו הכללי של מנהל ההשקעות והסביבה בה הוא נמצא. למרות הרצון, אנחנו בני אדם ולא תמיד ניתן לנטרל השפעות כאלה. ישנם מחקרים שנעשו והראו קורלציה ברורה בין מצב הרוח הלאומי והאישי לתוצאות השקעות שנעשו באותו זמן.

שני הגורמים הבעייתיים הללו נעלמים במסחר אלגוריתמי אוטומטי, בו מי שעומד מאחורי הפעולות ומקבל את ההחלטות הוא רובוט ולא בן אדם אנושי החשוף לחולשות ומניפולציות פסיכולוגיות. בשונה מבעבר, כיום חברות אלגוטריידינג ישראליות נגישות יותר מבעבר ללקוח ומציעות מסחר אוטומטי  באמצעות רובוט מהיר, מדויק, קר ומתוחכם הפועל בהתאם למודלים מתמטיים מורכבים ואינו חשוף לטעויות ומגבלות בשר ודם. האפשרות הזו פותחת עידן חדש של השקעות בשוק ההון, השקעות נקיות מהשפעות מעכבות ועם פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר ממה שהתרגלנו אליו בעבר. בחברות האלגו-טריידינג מדווחים על תשואות מרשימות של עשרות אחוזים בשנה  שהושגו על חשבונותיהם.. זאת ביחס, לתשואות ממוצעות נמוכות משמעותית אותם השיגו המדדים המובילים.

"אנחנו פיתחנו רובוט שמנהל סיכונים בצורה קרה בלי השפעות פסיכולוגיות. זה יתרון משמעותי על מנהל השקעות רגיל  או סוחר עצמאי", אומר גיא שחר, יו"ר איגוד האלגוטריידינג ומנכ"ל חברת הטכנולוגיה Algoways הישראלית שפועלת בתחום ומשווקת את הטכנולוגיה שלה לקרנות גידור, חברות לניהול תיקים וזירות מסחר. ניהול הסיכונים כאן נעשה בהתאם להגדרות הסיכון הספציפית שנקבעו מראש. "יש אסטרטגיות אגרסיביות ויש אסטרטגיות שמרניות והחשבונות שלנו מערבים  את האסטרטגיות בהתאם להעדפותנו. באופן כללי, אנחנו חותרים להקטין את רמת הסיכון בתיק  מבלי לפגוע בתשואה הגבוהה הפוטנציאלית", מוסיף שחר.

ב-Algoways  פיתחנו מנהל סיכונים רובוטי שאחראי על ניהול הסיכונים בחשבונותינו. כך שבפועל מדובר ברובוט שסוחר-קונה, מוכר ומנהל את המסחר. מעליו ישנו מפקח ומנהל סיכונים שגם הוא רובוט ושניהם אמונים על ניהול המסחר האוטומטי.

רובוט מנהל סיכונים, זהו רובוט אחד מסדרה של רובוטים שפיתחו ב- Algoways ועומדים יחד בבסיס פעילות המסחר האוטומטי בחברה. רובוטים אחרים הם: רובוט שסורק אתרי חדשות והודעות בורסה בחיפוש אחר הודעות כלכליות, כדי לתרגם זאת להנחות במסחר בדרך לביצוע עסקה. רובוט שמבצע ניתוח מתמטי של המצב והתרחישים לקראת השקעה או יציאה מהשקעה, רובוט שסוחר באפיקים קורלטיביים ולא תלוי בשוק ורובוט שסוחר על פריצות ופריצות שווא.

Algoways עוסקת באמצעות הרובוט המתואר בהשקעה בדרכים שונות. מובהר כי כל חלופת השקעה שתבחר תתבצע בהתאם ובכפוף להוראות הדין הרלוונטית אליה אשר תוסברנה לצדדים בטרם ההתקשרות עימם.

- השקעה באמצעות הרובוט יכולה להיחשב להשקעה ברמת סיכון גבוהה היכולה לגרום לרווחים או להפסדים משמעותיים של כספי ההשקעה. לאור האמור, מוצע לשקול בכובד ראש האם ההשקעה מתאימה לצרכיו של כל אדם וליכולותיו.

- אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ השקעות בנוגע לכדאיות של השקעה מסוימת המותאם לצרכיו האישיים של אדם. מוצע לקרוא את נספח גילוי הסיכון המלא של לפני כל התקשרות. אין בכתבה זאת כדי להוות הצעה לציבור ובסמוך לפני כל התקשרות יתקיים הליך שבו יקבעו תנאי ההתקשרות.

חזרה למדור סודות האלגוטריידינג>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#