טכנולוגיות נסתרות מהעין: כך מטפלים בתשתיות

חברת מי אביבים גייסה מגוון פיתוחים ומוצרים חדשניים כדי לשפר את תשתיות המים והביוב בתל אביב-יפו תוך הקפדה על מינימום הפרעה לתושבים

עינב בן יהודה, בשיתוף מי אביבים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות תשתית בתל אביב
עינב בן יהודה, בשיתוף מי אביבים
תוכן שיווקי

איך משפרים תשתיות מים וביוב בעיר שמצויה בתהליכי בנייה בלתי פוסקים? ואיך, במציאות כזו, מאתרים תקלות במערכת המים, עוד לפני שהן מופיעות מעל פני השטח ומפריעות לתושבים? עם האתגרים האלו ועוד רבים מתמודדת בשנים האחרונות חברת מי אביבים, תאגיד המים של תל אביב-יפו, המשרתת את 450 אלף תושבי העיר ואת מיליון המבקרים שמגיעים אליה מדי יום. החברה הוקמה בשנת 2010 במטרה לשפר ולייעל את תשתיות המים והביוב של העיר ולספק לכלל האוכלוסייה שירות איכותי ומתקדם. כדי להבין את היקף עבודתה של החברה יש לציין שבעיר תל אביב יש כ-923 ק"מ של צנרת מים ו-576 ק"מ של צנרת ביוב. מדי שנה החברה מחדשת כ-20 ק"מ צנרת, ומאז שהוקמה השקיעה כ-833 מיליון שקל בפיתוח תשתיות.

שרון קרן, מנכ"ל החברה, מזכיר כי מדובר באחת מהערים העמוסות והצפופות ביותר בישראל. "בנוסף, חלק מהתשתיות בעיר ישנות מאוד - מימי הטורקים והאנגלים", הוא מציין. "בשנתיים-שלוש האחרונות אנחנו מתמודדים עם קושי גדול בביצוע עבודות הנדסיות בעיר, הנובע מתנופת פיתוח חסרת תקדים בשל עבודות הרכבת הקלה, לצד אינספור פרויקטים של בינוי ציבורי והתחדשות עירונית. לכן אנחנו כל הזמן מחפשים טכנולוגיות שיסייעו לנו להמשיך ולספק שירות איכותי לתושבים - לצד המגבלות", הוא אומר.

עיניים מתחת לאדמה

קרן ורוסקה ניקולאיב, סמנכ"לית ההנדסה והתפעול של החברה, מצביעים על מספר אתגרים עמם מתמודדת מי אביבים: הבטחת ביטחון מים - לדאוג לכך שאיכות המים תהיה טובה ולמנוע התקפות סייבר במסגרתן גורמים עוינים ינסו לזהם את המים; התמודדות עם גידול האוכלוסייה - כמות האוכלוסייה בעיר צפויה להכפיל עצמה ב-30 השנים הקרובות ויהיה צורך לספק לכולה תשתיות מים וביוב; שינוי האקלים - תל אביב היא עיר הקרובה לים ומשמשת כמוצא ניקוז לכל גוש דן ויש לכך היבטים רבים בעיקר בעידן של שינויי אקלים, זאת לצד ההכרח שבהיערכות לשעת חירום (התמודדות עם צונאמי ותופעות טבע נוספות העלולות לפגוע בעיר).

על מנת להתמודד עם שלל האתגרים האלו אימצה מי אביבים בשנים האחרונות מספר טכנולוגיות מתקדמות. "כדי להגדיל את כושר אספקת המים לעיר אנחנו משתמשים בטכנולוגיות של טיהור מי התהום", מציינת ניקולאיב, "אנחנו עושים שימוש במגוון של טכנולוגיות כימיות וביוטכנולוגיות, לפי סוג המזהם, ורוצים להגיע למצב שבו כ-10% מאספקת המים לעיר תהיה ממקורות מקומיים".

שרון קרן, מנכ"ל מי אביבים

כדי לצמצם בזבוז מים, הנובע ממערכות ישנות ולא מטופלות, משתמשת מי אביבים בטכנולוגיה של חברת אקווריוס ספקטרום, הכוללת מאות חיישניים שמותקנים על גבי רשת המים ועל ברזי כיבוי לאורך רשת המים ברחבי העיר. החיישנים מנטרים באופן רציף את המתרחש בצנרת ומספקים התרעות אוטומטיות על מיקומים שבהם יש חשד לנזילות או לכל תקלה אחרת. "הטכנולוגיה הזו מאפשרת לנו לטפל בתקלות עוד לפני שהן מורגשות בשטח". מציין קרן.

רוסקה ניקולאיב, סמנכ"לית הנדסה ותפעול במי אביבים

כמו כן, במסגרת פיילוט שתתחיל ליישם בקרוב, בוחנת החברה טכנולוגיה נוספת, של חברת IxDen, שמקבלת לוגים ממערכות תפעוליות שונות כגון משאבות, מגופים מפוקחים ולוחות חשמל, ומנתחת אותם כדי לזהות אינדיקציה על חריגות מנורמות תפעוליות שמהן ניתן לאתר בעיות בטרם הן פוגעות בתפקוד המערכות. טכנולוגיה נוספת אותה מי אביבים בוחנת ושתיישם בחברה נקראת I-pipe והיא מעין צוללת שנוסעת בצנרת התת–קרקעית ומספקת נתונים אונליין על מצבה ועל נזילות ותקלות. טכנולוגיה נוספת שהחברה מיישמת היא מערכת שמטרתה לגלות חיבורים צולבים בין מערכות ביוב וניקוז. המערכת עובדת בשיטה של הזרמת עשן למערכת הביוב ולפי הנקודות מהן יוצא עשן ניתן לזהות את הכשלים השונים ולתקן. "הטכנולוגיות האלו הן למעשה העיניים שלנו מתחת לאדמה. הן מאפשרות לנו לקבל החלטות הנדסיות מושכלות", אומרת ניקולאיב.

עלייה חדה בשביעות הרצון

כדי להבטיח כי איכות המים של תושבי העיר תהיה ברמה טובה, אימצה בשנים האחרונות מי אביבים מספר טכנולוגיות חדישות. אחת מהן היא של חברת אפקון הישראלית, הכוללת חיישנים המנטרים on line את איכות המים ואת מפלסי הביוב והתיעול. בעזרתה ניתן לקצר משמעותית את זמן התגובה במקרה של חריגה באיכות מי השתייה. טכנולוגיה נוספת, הנבדקת כעת במי אביבים מטפלת בבעיה של ריח ממערכות הביוב, באמצעות הזרמת חיידקים ידידותיים למערכת ביוב, המסייעים בפירוק השומנים ובכך מונעים ריחות לא רצויים ממערכת הביוב. הטכנולוגיות האלו הן פרי שיתוף פעולה מתמשך עם האקדמיה הישראלית וגופים שונים בתעשייה. קרן מציין כי עובדים רבים במי אביבים מעורבים בתהליכי האיתור ובדיקת הטכנולוגיות השונות. לדבריו, בשנה הקרובה שמה לעצמה החברה מטרה להתמקד באיתור ובדיקת טכנולוגיות שונות שיסייעו להתמודד עם איומי סייבר.

מי אביבים רואה חשיבות רבה במיקסום השירות לתושבי העיר תוך מינימום הפרעה למרחב הציבורי באמצעות יישום טכנולוגיות שיקום ושדרוג תשתיות חדשניות ללא חפירה, והתוצאות מדברות בעד עצמן - בשנה החולפת בוצעו 50% מהעבודות התשתית של מי אביבים בעיר ללא חפירה, ובמקומות רבים נעשו עבודות בצנרת מבלי לפגוע באספקת המים לתושבים. "אנחנו רואים עלייה חדה בשביעות הרצון מתחום התפעול וההנדסה שלנו", אומר קרן, "מ-60% ל-85%, בין היתר בזכות הצעדים האלו", הוא מציין.

מעבר לאתר

בשיתוף מי אביבים