שומר לילה: הפיתוח הישראלי לבעיית הנחירות

לפני יותר מעשור פיתח טכנאי השיניים יוסי ספוז'ניק התקן דנטלי זעיר מותאם אישית, שנועד לטפל בבעיות הנחירות ודום נשימה בשינה: "עייפות וחוסר שינה פוגעים באיכות החיים של המשפחה כולה"

ניבה שור, בשיתוף לילה רגוע
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שומר לילה: הפיתוח הישראלי לבעיית הנחירותצילום: Shutterstock
ניבה שור, בשיתוף לילה רגוע
תוכן מקודם

ההתמודדות המורכבת עם נחירות אינה רק מטרד של ממש. מעבר לרעשים הטורדניים, הבעיה עלולה להוות סיכון בריאותי, בפרט כאשר היא מובילה לפגיעה משמעותית באיכות השינה, ולעתים אף מעידה על תסמונת דום נשימה במהלכה. הבעיה נפוצה מאוד, ועל פי ההערכות יותר ממחצית הגברים סובלים ממנה, כאשר ככל שעולים בגיל עולה שיעור הסובלים מנחירות בקרב שני המינים.

כדי לנסות ולמצוא פתרון לבעיה המוכרת, לפני 14 שנה חבר יוסי ספוז'ניק, טכנאי שיניים במקצועו עם ניסיון של עשרות שנים, לכמה רופאי שיניים מומחים. יחד הם הצליחו לייצר סד דנטלי חדשני, קל ונוח לשימוש – הגרסה הראשונית של התקן "לילה רגוע". מאז הוא עבר שינויים ושדרוגים עד לגרסתו הסופית המשווקת כיום: התקן דנטלי זעיר, המורכב על השיניים במהלך הלילה, כמו גשר. ההתקן שמורכב בשיניים העליונות דוחף את התחתונות ובכך מותח את הרקמות של דרכי הנשימה ומאפשר מעבר טוב יותר של אוויר.

הכל מתחיל בלסת

ספוז'ניק מכיר היטב ולעומק את בעיית הנחירות ואת הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בה. "דום נשימה חסימתי גורם לשינה לא רציפה, עייפות כרונית ואף עלול לגרום לסכנת חיים. הוא מוביל לירידה ברמת ריווי החמצן בדם ולעלייה בדופק. כאשר האדם מתעורר במצב של חנק, הנשימה חוזרת למצב רגיל. אבל כאשר הוא חוזר לישון התופעה מתרחשת שוב ושוב, עשרות סבבים בלילה. הקפיצות ברמת החמצן בדם עלולות לגרום נזק כבד לעורקים ואף להוביל לדום לב ולשבץ מוחי", הוא מסביר, "בנוסף, העייפות הנגרמת עקב חוסר שינה קבוע מעלה את הסיכון למעורבות בתאונות, חוסר ריכוז, עצבנות וירידה משמעותית באיכות החיים של האדם ומשפחתו".

יוסי ספוז'ניקצילום: PANDA צלמים

לא לכל מי שסובל מבעיית נחירות חריפה ישנם פתרונות. גם לא במישור הרפואי. "אבחון של דום נשימה בשינה מבוצע על ידי רופא אף-אוזן-גרון שמפנה את המטופל לבדיקה במעבדת שינה, כדי לקבוע מהי איכות השינה והאם הנבדק סובל מהפסקות נשימה בשינה ובאיזו תדירות", מציין ספוז'ניק, "אבל הפתרונות המוצעים הם מסורבלים הן למי שנוחר והן למי שישן לצדו. ברוב המקרים כדי לעצור את התופעה צריך רק למנוע את נפילת הלסת בלילה, דבר שאותו ניתן ליישם בעזרת סד לילה קל ופשוט לשימוש".

לדבריו, ההתקן הדנטלי שפיתח ומיוצר ב"ניב מעבדות שיניים" בנהריה עשוי להוות פתרון פשוט ויעיל לנחירות ולדום נשימה בשינה. מדובר בסד זעיר ונשלף, המיוצר בהתאמה אישית לכל מטופל לפי מידות מדויקות ואינו מורגש כלל במהלך השינה. "ההתקן עצמו הוא מאוד קטן, ומאפשר מעבר פתוח של נתיב האוויר על ידי מניעת צניחה של הלסת התחתונה. למעשה, הוא מאפשר ליישר את הלשון, ולכן ניתן להסתגל אליו כבר מהשימוש הראשון", אומר ספוז'ניק, ומדגיש כי תהליך התאמת ההתקן מלווה בבדיקות ואישורים של רופא אף-אוזן-גרון ושל רופא שיניים. לאחר ייצור ההתקן נערך מעקב קפדני של הרופא אחר כל שינוי, במטרה לקדם את מנח הלסת התחתונה ולהרחיב עוד יותר את נתיב האוויר עד ליצירת מצב אופטימלי. "אנחנו חייבים לפתוח את נתיב האוויר על ידי קידום מינימלי של הלסת התחתונה ובכך לקדם גם את בסיס הלשון. אנו מבצעים זאת בהדרגה. בכל ביקור הנערך במסגרת המעקב שלנו, הרופא מבצע שינוי במילימטר נוסף בקידום הלסת התחתונה על מנת להרחיב עוד יותר את נתיב האוויר, עד שמגיעים לתוצאה", הוא מוסיף.

סד זעיר ונשלף, המיוצר בהתאמה אישית

בדיקות ההתאמה על ידי הרופאים מבוצעות בסניפי "לילה רגוע" בתל אביב, בכפר סבא ובמפרץ חיפה. "הצוות שלנו הוא מיומן וכולל את רופא השיניים ד"ר ז'וליין יעקובוב ורופאי שיניים עצמאיים נוספים המתמחים בתחום", אומר ספוז'ניק, "למועמדים שנמצאים מתאימים מעבדת השיניים שלנו מייצרת התקן ייחודי ומותאם".

חוזרים למיטה

מאז שההתקן פותח לפני יותר מעשור נעשו בו לא מעט שינויים בהתאם להתפתחות הטכנולוגית בתחום הייצור והציוד הרפואי. "לאורך השנים נכנסו לשימוש טכנולוגיות חדשות כמו עיצוב דיגיטלי ממוחשב של ההתקן והכנתו באמצעות מדפסת תלת–ממד. הטכנולוגיות האלו מאפשרות לנו לייצר דגמים משופרים, עדינים וקלים יותר שמנצלים את חלל הפה באופן אופטימלי וכמעט שאינם מורגשים בו. עם זאת, ההתקנים שלנו נמצאים בפיתוח מתמיד. אנחנו ממשיכים לחפש דרכים להפוך אותם לעוד יותר יעילים. לומדים מכל מקרה אישי של כל לקוח ומגיבים מיידית בשיפור ההתקן", מסביר ספוז'ניק.

לדבריו, הייצור המדויק עשוי לספק מענה ליותר ממחצית מאלה שמתמודדים עם דום נשימה בשינה ועם נחירות. אלא שההתקן מיוצר רק לאחר סדרת בדיקות המצביעות על התאמה לטיפול באמצעותו. לדבריו, הודות לבדיקות המקיפות ולהתאמה המרבית, יותר מ-90% מלקוחותיו מדווחים על הסתגלות להתקן כבר מהלילה הראשון ועל הטבה משמעותית בנחירות ובאיכות השינה. "זאת הסיבה שאנחנו מלווים לא מעט לקוחות במשך שנים. במקרים רבים לאותם לקוחות חל שינוי במבנה השיניים והפה בעקבות טיפולים שונים שהם עוברים, כמו גשר וכדומה. ולכן המעבדה מבצעת התאמות של ההתקן במסגרת האחריות הניתנת לכל מטופל ללא צורך בהתקן חדש", הוא מסכם. "בכלל, במפגש עם מטופלינו נוצר משהו מיוחד, כי אנחנו לא נפרדים לאחר ייצור ההתקן. להיפך, אז מתחיל תהליך מעקב עד לתוצאה האישית האופטימלית, ואנחנו רואים כיצד אנשים מתחילים להתנהל בערנות, מרוכזים יותר ולא פעם חוזרים למיטה הזוגית בלי להוות מטרד סביבתי".

בשיתוף לילה רגוע

תאום אבחון ללא עלות בטלפון: 054-9711020