עו"ד ניר תורג'מן: "אסור לוותר על הזכויות. לכל נפגע עבודה מגיע פיצוי"

מתי תאונת דרכים מוכרת ככזו שאירעה במסגרת העבודה, כיצד מתנהל הליך קבלת ההכרה מהביטוח הלאומי ואיך מתכוננים להופעה בוועדה הרפואית? עו"ד ניר תורג'מן, המתמחה בייצוג נפגעי תאונות עבודה, מסביר מה חשוב לדעת לפני הגשת תביעה

אבי יופה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד ניר תורג'מן: מתמחה בתחום הנזיקין וייצוג תובעים בתאונות עבודהצילום: shutterstock
אבי יופה
תוכן מקודם

נושא תאונות העבודה נשמע עבור רבים פשוט: פיצוי כספי כלשהו כנגד הוכחת נזק בעקבות פגיעה במהלך העבודה, בדרך אליה או בדרך חזרה הביתה. אלא שמי שאכן נפגע, מגלה כי ישנם פרטים רבים בחוק שחובה להכיר ולהתמצא בהם. כך, למשל, מי שנפגע בתאונה שאינה מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי ככזו שאירעה במסגרת העבודה, נאלץ לתבוע נכות כללית. זאת, כאשר הפער בפיצוי בין ענף נכות כללית לענף נפגעי עבודה הוא משמעותי. בנקודה הזו בדיוק על התובע להילחם, שכן המשמעות של ההכרה בתאונה כתאונת עבודה תאפשר קבלת דמי פגיעה בסך 75 אחוז משכר הברוטו למשך 91 יום, ובהמשך קבלת קצבת נכות חד פעמית או קצבה חודשית לכל החיים.

"מי שעובד, למשל, בעבודה שמכניסה לו שכר של כ-20 אלף שקלים בחודש ונפגע בתאונת עבודה שלא הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי, גם אם הנכות שנגרמה לו באירוע תאונתי היא בשיעור של 100 אחוזים, הפיצוי החודשי שיקבל בענף נכות כללית הוא זעום, שבוודאי לא יספיק על מנת לקיים את עצמו ולתחזק כלכלית את משפחתו בתקופה שבה לא יעבוד", מסביר עו"ד ניר תורג'מן, שמכיר את התחום היטב ולעומק.

הכנה מקיפה לקראת הוועדה הרפואית

עו"ד תורג'מן, העומד בראש המשרד שייסד "תורג'מן ושות' משרד עורכי דין", מתמחה, בין היתר, בייצוג תובעים בנושא של תאונות עבודה ותחום הנזיקין, כולל תביעות ביטוח. "לעבודה שאנו עושים יש משמעות גדולה עבור קהל הלקוחות", הוא אומר, "רק לאחרונה המוסד לביטוח לאומי דחה תיק שלנו, שבו מרשי חזר בשעה מאוחרת מהעבודה ונפל במבואה לביתו. נגרמה לו פציעה קשה עקב הנפילה והמוסד לביטוח לאומי טען שלא מדובר בתאונת עבודה מכיוון שהוא נפל בשטח ביתו. הגשנו ערעור בבית הדין האזורי לעבודה, נלחמנו על מנת להוכיח שהכניסה היא משותפת לדיירים נוספים בשטח. רק אחרי דרך ארוכה ניצחנו בתביעה ובית הדין לענייני עבודה אילץ את המוסד לביטוח לאומי להכיר במרשי כנפגע תאונת עבודה. התוצאה שהשגנו לו: פיצוי של מאות אלפי שקלים".

"עם הבחירה בנו, הלקוח מקבל משרד שמתמחה ספציפית בתחום". עו"ד ניר תורג'מןצילום: לירון אברהם

מה מקבל לקוח שבוחר בייצוג של המשרד שלכם?
"עם הבחירה בנו, הלקוח מקבל משרד שמתמחה ספציפית בתחום, כולל ליווי לוועדות עד להגעה ליעד שהוגדר כהצלחה ולאחוזי הנכות. במידה שמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, במקרה שאירעה בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו הביתה במסלול הרגיל, אותם אחוזי נכות שייקבעו בוועדה של המוסד לביטוח הלאומי, יחייבו גם את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. לכן, על חברת הביטוח לשלם את הנזק לפי אותם אחוזי נכות בדיוק".

עו"ד תורג'מן מבהיר כי שיעור הנכות הוא המדד המרכזי לגובה הפיצוי בתיק. לכן ישנה חשיבות רבה לייצוג מול הביטוח הלאומי, בפרט בוועדות הרפואיות הקובעות את שיעור אחוזי הנכות. הוא מוסיף כי לפני ההופעה בוועדות הרפואיות, המשרד מפנה את הלקוח לרופא בתחום הרלוונטי כדי לקבל הערכה מקצועית וניטרלית על היקף הפגיעה ושיעור הנכות לפי תקנות הביטוח הלאומי, שאותה הוא מציג לרופאים שבוועדה הרפואית.

ומה קורה אחר כך?
"אחרי שמתקבלת תוצאה מהמוסד לביטוח הלאומי ולנפגע העבודה נקבעים אחוזי נכות. עבור שיעור נכות שבין תשעה עד 19 אחוז יתקבל מענק חד פעמי בשווי של עשרות אלפי שקלים (בהתאם לשכר של נפגע תאונת העבודה). משיעור נכות של 19 אחוז ומעלה מקבל הנפגע בתאונת העבודה קצבה לכל החיים שאינה תלויה בגובה ההכנסה. אנו ניקח את ההישג ונשתמש בו לתביעה נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה, ומחויבת לשלם בהתאם לחישוב אחוז הנכות שנקבעו במוסד לביטוח הלאומי. לפי זה נקבע גובה הפיצוי בתיק".

יחס אישי

עו"ד ניר תורג'מן החל את הקריירה המקצועית שלו אצל אחד מעורכי הדין המוכרים בתחום נזקי הרכוש ותאונות הדרכים, עו"ד אבי פיינגולד. הוא מיד קפץ למים העמוקים והתמודד עם תיקים מורכבים בבית המשפט המחוזי, ואף הגיע לבית הדין הארצי.

לפני ההופעה בוועדות הרפואיות, המשרד מפנה את הלקוח לרופא בתחום הרלוונטי. עו"ד ניר תורג'מןצילום: לירון אברהם

כיום, לאחר ניסיון של יותר מ-15 שנה בתחום, מאחוריו קהל לקוחות נאמן שעבורו הצליח לגייס פיצויים הנעמדים, כך לדבריו, בסכום כולל של כעשרות מיליוני שקלים. באתר המשרד מופיעים עשרות דוגמאות מתוך תיקים בהם טיפל המשרד שהסתיימו בתוצאות טובות עבור הלקוחות.

"הרבה אנשים חושבים שמדובר בכאב ראש ומעדיפים לא להתעסק בכלל בנושא ולוותר על הזכויות שלהם", אומר עו"ד תורג'מן, "בפועל, מה שנדרש מלקוח זה להגיע למשרדנו באופן חד פעמי, לחתום על ייפוי כח ולהעביר מסמכים רלוונטיים. אנחנו מלווים אותו יד ביד, מגיעים למספר ועדות רפואיות וליעד שהוגדר מראש. ההמלצה שלי היא לא לוותר בשום אופן על הזכויות - לכל נפגע עבודה מגיע פיצוי".

מה השכר שאתה גובה מנפגעי עבודה עבור ייצוג מול ביטוח לאומי?
"הדבר היפה בנושא הוא שאין עו"ד יקר או זול. שכר הטרחה בנושאים האלה מעוגן בחוק ומפורסם באתר המוסד לביטוח לאומי. בתיקי ביטוח לאומי יש הגדרה ברורה כמה מותר לגבות, כך גם בתיקי תאונות דרכים".

הוא מוסיף כי מגוון הלקוחות שמגיעים למשרד הוא רחב, החל ממנקה שנפלה בעבודה בשכר של 5,000 שקל ברוטו, ועד למנכ"לים של חברות גדולות שמשתכרים בסכום של עשרות אלפי שקלים. "אנחנו רלוונטיים לכולם. כולם עובדים ונמצאים בשוק, מקטן עד גדול. משליח של וולט ועד לעובד חברה בורסאית", הוא מציין.

"אצלנו אנשים מקבלים יחס אישי, ליווי, הכוונה ותקשורת ישירה מולי ומול עובדי המשרד". עו"ד ניר תורג'מןצילום: לירון אברהם

גם הצוות שעובד במשרד הוא מגוון, הכולל את עו"ד אריאל לוין, עם רקע של 25 שנה בתחום הביטוח והנזיקין; עו"ד נאני ג'רסיה, עורכת דין חריפה ולוחמת צדק ואת מנכ"ל המשרד משה אברהם, בעל ניסיון של שנים בתחום הנזיקין והביטוח. הטלפון של כולם, בעיקר זה של עו"ד תורג'מן, כמעט ולא מפסיק לצלצל במהלך היום, בעקבות הגישה הבולטת במשרד, לפיה יש לתת יחס אישי לכל לקוח.

"גם הוואטסאפ שלי מופגז באופן קבוע, אבל זה היחס. כל לקוח נשמר אצלי בטלפון הנייד תחת שמו האישי, והכל כדי שהם לא יעברו כמו במשרדים אחרים מעובד אחד לשני במטרה לקבל תשובה לשאלה. אצלנו, הלקוחות אינם רק מספר או ניירת. אצלנו אנשים מקבלים יחס אישי, ליווי, הכוונה ותקשורת ישירה מולי ומול עובדי המשרד", הוא מסכם.

תורג'מן ושות' משרד עורכי דין
כתובת: מגדל ב.ס.ר 3, רחוב כנרת 5, בני ברק
טלפון: 03-6080130
למעבר לאתר המשרד >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>