"אנחנו משתמשים בידע ממשחקי מחשב ומציאות רבודה כדי לעודד יצירתיות"

תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד, ראש מפא"ת, הסביר על החשיבות של שימוש בעובדים מדיסציפלינות שונות עבור האתגרים החדשים — כמו שימוש ברובוטיקה כדי לאפשר לצוות הרפואי לעבוד מרחוק במחלקות הקורונה

גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר דני גולדצילום: רמי שלוש
גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי

"המשימות המרכזיות שלנו הן מחקר ופיתוח ביטחוני שמציבים את ישראל בטופ הטכנולוגי, כולל תוכניות מורכבות דוגמת יירוט טיל גרעיני בחלל ומציאת מנהרות בעזה. אלו אתגרים עצומים שהאנשים שלנו מתמודדים איתם. אותם אתגרים דוחפים את העובדים ליטול סיכונים אדירים", הסביר תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד, ראש מפא"ת, מחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות, בכנס HRevolution של TheMarker המחלקה המסחרית.

לדבריו, המשימות המרכזיות העומדות כיום בפני הארגון הן הובלת תחום המחקר והפיתוח הביטחוני, ניהול תוכניות מורכבות משלב הרעיון ועד הביצוע, המשך יצירת והובלת שיתופי פעולה נרחבים בכל העולם והכשרת כוח אדם טכנולוגי.

"המשימות בראשן עמדנו — החל מכיפת ברזל, עד צוות הפיתוח של חץ 3 והמערכת שהצליחה לשגר טיל בטווח של יותר מ–1,000 ק"מ שמטרתו יירוט טילים שמגיעים מאיראן — התבססו על צוותים הטרוגניים של עובדים בגילי 18 עד 80, נשים וגברים, קצינים ואזרחים, כולם בעלי ניסיון רלוונטי. ניתן לדמות זאת לעבודה של 15 סטארט־אפים, המתקיימת בו־זמנית". גולד מסביר שכדי להצליח, שם הארגון דגש על אינטגרציה ושיטות ניהול שפיתח, במטרה לשמר את כוח האדם, ליצור מוטיבציה ולעודד את היצירתיות.

גולד הסביר כיצד ניתן לרתום עובדים מנוסים מדיסציפלינות שונות לאתגרים חדשים. דוגמה לכך היא השימוש בידע ובניסיון של עובדים בתחום המטוסים ללא טייס, שלקחו חלק בפיתוח מכונות הנשמה כדי לתת מענה לחולי קורונה. כך גם לגבי הניסיון ברובוטיקה קרקעית, שאפשר שימוש בטכנולוגיה במחלקות הקורונה, כדי לאפשר לצוות הרפואי לטפל בחולים ממרחק וכך לצמצם את סכנת ההדבקה. עוד נעשו אוטומציה ודיגיטציה של מערכות מידע, כדי להציג תמונה מלאה של מה שקורה בבתי החולים, מהפן הלוגיסטי עד רמת החולה הבודד.

גולד הציג את המגמות של המהפכה הנוכחית: אינטגרציה של ההון האנושי המגיע מהמערכת הצבאית והאזרחית. זאת בנוסף לאיתור וגיוס העובדים, וגיבוש צוותי כוח האדם החל מתלמידי תיכון ועד פיתוח תוכניות עלית לחיילים וסטודנטים. הוא אף הדגיש את חשיבות שיתופי הפעולה עם סטארט־אפים מהתחום האזרחי, ואת החשיבות של דיגיטציה, משאבים, חדשנות, יצירתיות ועידוד פיתוח של תעשיות חדשות. "אנחנו בוחנים מה קורה בעולם האזרחי ומשתמשים באלמנטים מתחומים שונים, כולל ממשחקי המחשב והרובוטיקה, מציאות רבודה ועוד, כדי לעשות היתוך מידע ויכולות, דבר שמונע בזבוז כסף ומעודד יצירתיות".