אוגורי זכתה בפרס האטלס לסטארט־אפ המייצר ערך לציבור

החברה הישראלית פיתחה מוצר מבוסס בינה מלאכותית המאפשר לעקוב אחר פעילות מכונות במפעלים ולנטר את התפקוד שלהן. זוהי הפעם החמישית בה מוענק הפרס לסטארט-אפ פורץ דרך

שירה גיל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד לנגמס, גל שאול ואמיר בהלול מחברת אוגוריצילום: הדס פרוש
שירה גיל
תוכן מקודם

AUGURY
שנת הקמה: 2011
מייסדים: המנכ״ל סער יוסקוביץ׳ וסמנכ״ל הטכנולוגיות גל שאול
מנכ"ל: סער יוסקוביץ׳
סקטור: תעשייה — Industry 4.0
כמה הושקע בה: 106 מיליון דולר

חברת אוגורי הישראלית היא הזוכה בפרס האטלס לסטארט־אפ המייצר ערך לציבור. אוגורי פיתחה מוצר מבוסס בינה מלאכותית, המאפשר לעקוב אחר פעילותן של מכונות במפעלים לשם ניטור הבריאות והתפקוד שלהן. השנה נבחרה החברה למועדון החדשנות היוקרתי של הפורום הכלכלי העולמי.

הפיתוח של אוגורי כולל חיישנים שאוספים מידע מהמכונות, אשר עולה בהמשך לענן ומנותח באמצעות אלגוריתמיקה מתקדמת. המידע מאפשר לספק תובנות בנוגע לתפקוד המכונות באופן שמאפשר לקבל התראות על תקלות וכשלים צפויים שבועות לפני התרחשותם. אוגורי עובדת עם כמה מהלקוחות הגדולים בתעשייה העולמית, בהם קולגייט, פפסיקו, נסטלה וקרייר. בישראל עובדת החברה עם תאגידים גדולים כמו כיל, אסם, תנובה, חברת החשמל, מקורות ועוד.

זו הפעם החמישית שפרס האטלס מוענק ליזמים מבטיחים שמפתחים רעיונות וטכנולוגיות בעלי ערך יוצא דופן בישראל ובעולם. הפרויקט הוא תולדה של שיתוף פעולה בין מרכז איין ראנד ושותפים מובילים, ובהם TheMarker Labels, קרן פרומיתאוס, StartUp Nation Central, קבוצת דאו הקנדית וחברת קאריופארם. בשנים הקודמות התגלה כי לשופטי הפרס יש עין טובה לחברות, שמימשו כולן את הבטחתן — בממוצע, 7 מתוך 10 הפיינליסטיות של פרסי האטלס בעבר הונפקו או נרכשו, וגם השלוש הנותרות המשיכו לצמוח.

"כ–200 חברות תאמו השנה את הקריטריונים שהצבנו כדי להירשם לתחרות. זו כמות בלתי מבוטלת שהציבה אתגר משמעותי לוועדת השיפוט", סיפר גיל הוד, יו"ר ועדת השיפוט ונציג חבר השופטים ותומכי מרכז אטלס. "הנוסחה שהשתמשנו בה מבוססת על מאפיינים כמותניים ואיכותניים, כאשר לכל אחת מחמשת קטגוריות הפרס הותאמו המאפיינים הייחודיים שלה". חמש הקטגוריות לפיהן בחנו השופטים את החברות היו חינוך ומדיה, Industry4, פינטק, תחבורה ובריאות.

פרסים וסיוםקרדיט: TheMarker Labels

"השופטים בוועדה, שעשו את עבודתם בהתנדבות, נתנו ציונים לפי הקריטריונים שניתנו בכמה שלבי הערכה שונים, לרבות פגישה פרונטלית עם חלק מהחברות", סיפר הוד. "אני רוצה לציין את החברות הייחודיות — אלו שהגישו, אלו שניצחו ואלו שלא — שהראו כולן שהטכנולוגיה הישראלית היא חסרת גבולות מבחינת דמיון, פוטנציאל, חדשנות וביצועים".

OPTIBUS
שנת הקמה: 2014
מייסדים: עמוס חג'אג', איתן ינובסקי
מנכ"ל: עמוס חג'אג'
סקטור: תחבורה, תעופה וחלל — TAS
כמה הושקע בה: 160 מיליון דולר

מלבד לחברה הזוכה זכו בפרסים עוד ארבע חברות בקטגוריות שונות. בקטגוריית התחבורה, התעופה והחלל זכתה חברת אופטיבוס, שפיתחה פלטפורמת ענן מתקדמת לתכנון ולתפעול של תחבורה ציבורית. אופטיבס פועלת ב–500 ערים ב–24 מדינות, ואחראית לתכנון 2.5 מיליארד נסיעות בשנה — לרבות 40%  מהאוטובוסים בבריטניה ומפעילי האוטובוסים הגדולים בישראל. בזמן מגפת הקורונה גדלה הפעילות בפלטפורמה פי שלוש, בשל תמונת המצב המשתנה שדרשה מהמפעילים להתאים את עצמם במהירות. ב–2020 נבחרה החברה כחלוצה טכנולוגית ע"י הפורום הכלכלי העולמי. 

JOYTUNES
שנת הקמה: 2012
מייסדים: יובל קמינקא, יגאל קמינקא, ורועי איציקובסקי
מנכ"ל: יובל קמינקא
סקטור: חינוך ומדיה — EDMED
כמה הושקע בה: 100 מיליון דולר

בקטגוריית החינוך והמדיה זכתה חברת ג'וי טיונס, שפיתחה אפליקציות ללימוד נגינה המסתמכות על מנוע זיהוי צלילים מבוסס בינה מלאכותית, המאזין בעת הנגינה ונותן משוב אישי בזמן אמת. החברה הגיעה להישגים פורצי דרך בתחום הטכנולוגיה, המוצר, השיווק והשותפויות. השיעורים שמספקת החברה נבנים על ידי מוסיקאים ברמה עולמית ומאפשרים למיליונים ברחבי העולם ללמוד לנגן את השירים והמנגינות האהובות עליהם תוך זמן קצר. החברה עובדת בשיתוף עם חברות המדיה המובילות בעולם, בהן דיסני.

VIZ.AI
שנת הקמה: 2016
מייסדים: ד״ר דוד גולן וד״ר כריס מנסי
מנכ"ל: ד״ר כריס מנסי
סקטור: רפואה ומדעי החיים - HCLS 
כמה הושקע בה: 149.5 מיליון דולר

בקטגוריית הרפואה ומדעי החיים זכתה חברת ויז, שפיתחה מוצר רפואי מבוסס טכנולוגיית בינה מלאכותית פורצת דרך, המפענח סריקות ומזהה מקרי חירום רפואיים במהירות. ויז פרצה את הדרך לבינה מלאכותית ברפואה בעזרת אישור FDA תקדימי שקיבלה בפברואר 2018. מאז היא הציגה צמיחה חסרת תקדים בתחום ה–Digital Health — מ–0 ל–850 בתי חולים תוך שלוש שנים. 

TIPALTI
שנת הקמה:
2010
מייסדים: חן עמית ואורן זאב
מנכ"ל: חן עמית
סקטור: פיננסים — FINTECH 
כמה הושקע בה: 280 מיליון דולר

בקטגוריית הפיננסים זכתה חברת טיפלתי, אשר חוסכת לארגונים גדולים ובינוניים את כאב הראש של ניהול חשבוניות ספקים ומפנה את זמנם לאסטרטגיה, תקציב ובנייה פיננסית של הארגון. החברה מאפשרת לחברות לבצע העברות תשלומים מקומיים וגלובליים באופן אוטומטי, בעזרת טכנולוגיה אשר חותכת ב–80% בממוצע את עומס העבודה על מחלקות תשלומים בארגונים וכבונוס משפרת את הבקרה על הונאה ורגולציה. לחברה מעל 1,500 לקוחות מהחברות המובילות בעולם. בשנת 2021 גייסה החברה 100 עובדים חדשים, שמצטרפים ל–650 עובדי החברה בעולם.

פרס האטלס >> לסיקור המלא