"הגוף הוא כמו מנעול, והחוקרים הם אלו שמחזיקים במפתח"

קאריופארם פיתחה תרופה חדשנית לחולי סרטן הדם. "אם המטופל מאמין בנו ואנחנו מאמינים ביכולתה של התרופה לרפא - נמשיך להילחם", סיפרה המייסדת והמדענית הראשית של החברה, ד"ר שרון שחם

נועה להב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שחם
שרון שחםצילום: הדס פרוש
נועה להב
תוכן מקודם

ד"ר שרון שחם, מייסדת והמדענית הראשית של חברת קאריופארם, סיפרה באירוע פרס האטלס על הנוסחה לפיתוח תרופה חדשה. "זה מתחיל בחלום או ברעיון טוב", סיפרה. "בהמשך את מוצאת מטרה חשובה שתניע אותך גם ברגעים הקשים. בשלב הבא את צריכה הרבה ביטחון עצמי, אומץ ועקשנות שיאפשרו לך להתמודד עם כל אתגרי הרגולציה לאורך שנים רבות של פיתוח, ואפילו מול העובדים. ולבסוף, כנראה שצריך להיות גם קצת משוגע".

בשיחה עמה סיפרה שחם על האתגרים שבתחום הביומד. "בתחום הזה קיים אתגר מובנה", סיפרה. "מצד אחד קיים הטבע היזמי — הרצון לשנות את העולם ואת חייהם של אנשים, ומצד שני קיים הצורך להתאזר בסבלנות רבה מול התהליכים הביורוקרטיים הארוכים מטבעם של אישור תרופה, שכוללים ניסויים, רגולציה ועוד, עד שיושג האישור, אם בכלל".

שרון שחםקרדיט: TheMarker Labels

בשנת 2019 קיבלה שחם מכתב מפורט ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), בו נכתב כי התרופה שפיתחו בחברת קאריופארם זכתה לאישור ותופץ לחולי סרטן הדם בארצות הברית, שם אחת מכל שש בדיקות מתגלה כחיובית. כשנשאלה על המוטיבציה שאפשרה לה להמשיך בפרויקט שנמשך במשך יותר מעשור סיפרה כי "בסופו של דבר, תמיד צריך לראות מול העיניים את אותו מטופל עתידי שיוכל להחלים מסרטן בזכות התרופה שלך. מסע כזה עד לאישור התרופה תמיד יהיה מוכוון מטופל", אמרה. "אני מדמה את הגוף למנעול אחד גדול. בידי החוקרים עשרות אלפי מפתחות, והיכולת לבדוק מה כל אחד מהם יפתח".

המפתח שמצאה שחם, במילים פשוטות, הוא שחזור היכולת של תאים לסנן את מה שנכנס ויוצא מהתא — כלומר מנגנון הסינון האחראי למנוע מתאים סרטניים לחדור לגרעין התא. "שלב הרעיון הוא החלק הפשוט. אחריו מגיעים הניסויים הקליניים, ואז מתחיל מסע סבוך בתוך מערכת הרגולציה המורכבת ביותר בעולם — מערכת הבריאות", אמרה שחם. "רשויות, בתי חולים, רגולטורים שונים — כולם מפקחים, מבקרים, ולעיתים רבות גם אומרים 'לא' בסופו של דבר".

ובכל זאת, חוזרת שחם אל נקודת המוצא: "אם המטופל מאמין בנו, ואנחנו מאמינים בעצמנו שהתרופה יכולה לרפא, נמשיך להילחם", אמרה. היא סיפרה על מטופלת בת 34, אם לשני ילדים קטנים, שאובחנה בסוג מסוים של סרטן דם. "היא היתה בכיסא גלגלים ועברה כמה סבבים של כימותרפיה עד שהגיעה אלינו. אנחנו החזרנו לה את היכולת ללכת".

פרס האטלס >> לסיקור המלא