"ישראל הפכה לארגז חול לנתונים. יש מידע רפואי כמעט על כל אזרח"

מנכ"ל אסטרה זנקה ישראל: "בשנים האחרונות מתרחש שינוי של ממש. ממשלות, חברות תרופות בינלאומיות, חוקרים ומשקיעים מבינים כולם שישראל היא מדינה אטרקטיבית ביותר בכל הקשור לשילוב בין חדשנות ובריאות"

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוהד גולדברגצילום: הדס פרוש
יובל גמליאל
תוכן מקודם

"בשנים האחרונות מתרחש בישראל שינוי של ממש בכל מה שקשור לחדשנות בבריאות. זו מהפכה שהתעכבה במשך שנים", כך אמר אוהד גולדברג, מנכ"ל אסטרה זנקה ישראל, באירוע פרס האטלס. "המהפכה הזו התעכבה במשך שנים בשל חסמים ארגוניים ורגולטוריים שפגעו בחברות הסטארט־אפ בתחום, והחלה בסופו של דבר לפני כ–7 שנים".

"בשנים האחרונות חברת אסטרה זנקה וגורמים אחרים, כמו ממשלות, חברות תרופות בינלאומיות, חוקרים ומשקיעים, מבינים שישראל היא מדינה אטרקטיבית ביותר בכל הקשור לשילוב בין חדשנות ובריאות", אמר גולדברג. "יש לכך מספר סיבות: ראשית, ישראל הפכה לארגז חול של נתונים, והמידע הרפואי מתועד וממוחשב וקיים כמעט על כל אזרח. שנית, בישראל קיים ניוד מצומצם של אזרחים בין קופות החולים — וכל הנתונים הללו מלידה עד פטירה, הם דבר ייחודי ביותר. כל מי שמתעסק בתחום יודע שישראל היא כמעט היחידה שיש לה את הנתונים ברמה הזאת".

אוהד גולדברגקרדיט: TheMarker Labels

"לבסוף יש בישראל תרבות חזקה של יזמות ורעב לחדשנות, שהביאה בצדק למיצוב של מה שנקרא אומת הסטארט־אפ", הוסיף. "כל אלה הופכים אותה למקום ייחודי בעולם מבחינת פוטנציאל החדשנות עבור תחום הבריאות, מקום שרלוונטי גם לחברות פארמה גדולות ובעצם לכל האקו סיסטם כולו".

למרות זאת, גולדברג הודה בדבריו כי עולם החדשנות הרפואית בישראל חווה גם קשיים לא מעטים, הנוגעים בין היתר לפערים בין האיכות המדעית הגבוהה והרוח היזמית בישראל ובין דרך החתחתים שסטארט־אפ מקומי צריך לעבור בדרך להצלחה. לדבריו, קשורה לכך גם נטיית הסטארט־אפים המצליחים יותר לעזוב לחו"ל.

גולדברג אמר כי אלו שני האתגרים שעמדו בדרכה של תוכנית שיזמה אסטרה זנקה לעידוד החדשנות הרפואית בישראל. "את שני האתגרים האלו אנו שואפים לפתור על ידי תוכנית הדגל שלנו, שהיא בעצם תוכנית של שיתופי פעולה בין סטארט־אפים ישראלים בתחום הבריאות הדיגיטלית", אמר. "מדובר על שותפות אסטרטגית עם מספר שחקני מפתח שיש להם יכולת לסייע יחד, לאתר חברות צעירות ולייצר ערך משמעותי שיגדיל את סיכוייהן להצליח".

לדבריו, התוכנית החדשה מאפשרת שיתוף פעולה בין אסטרה זנקה לבין הסטארט־אפים. "הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא שכל אחת מחברות הסטארט־אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית מקבלת ידע אינסופי מאסטרה זנקה, והחלק שלנו מתמקד במנטורינג עמוק בתחום הרפואי ובפריסה הגלובלית", הסביר.

"בנוסף, הקמנו גם "מעבדה לקידום פתרונות מבוססי בינה מלאכותית בפיתוח תרופות", הוסיף גולדברג. "המעבדה מתקיימת בשיתוף פעולה שלנו ושל המדינה, וכוללת מרכז לחדשנות שהוקם בהשקעה של 32 מיליון שקל. מטרת המעבדה היא לסייע בהקמה וקידום של חברות הזנק חדשות לגילוי פתרונות וטיפול אישי בחולים".

"הלכה למעשה, המעבדה לא רק תהווה כר לתמיכה בסטארט־אפים קיימים — אלא תאפשר גם הקמת חברות שבאמצעות מנטורינג יגיעו להצלחה משמעותית וייצרו פתרונות בריאותיים בעתיד", הוסיף.

פרס האטלס >> לסיקור המלא