"כל יזם צריך להבין מהו סט הערכים שלו, וללכת איתם עד הסוף"

קן מואליס, מנטור רוחני עם מעל 40 שנות ותק בתחום ההשקעות, סיפר באירוע הענקת פרס האטלס, שנערך בבורסה לניירות ערך כיצד ספרה של איין ראנד ליווה אותו בצמתים החשובים בחייו: "הבנתי שאני לא לבד"

נועה להב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו מואליסצילום: הדס פרוש
נועה להב
תוכן מקודם

במשך שנים מצא עצמו קן מואליס שב וחוזר לספרה של איין ראנד, "מרד הנפילים". מואליס, מייסד, יו"ר דירקטוריון ו-CEO של בנק Moelis&Co, סיפר בשיחה עמו באירוע פרס האטלס כיצד ליווה אותו הספר האיקוני בהחלטות חשובות שלקח. "בגיל 17 אחי הציע לי לקרוא את הספר", סיפר. "הייתי בתקופה שבה היה לי קשה להבין את העולם, שאלתי שאלות קשות. אחרי שקראתי את הספר הבנתי שאני לא לבד. הרגשתי חלק מקבוצה של אנשים שרואים את העולם בצורה דומה לשלי".

הבנק Moelis&Co. הוא בנק השקעות גלובלי חדשני, המספק פתרונות השקעה אסטרטגיים לקהל לקוחות מגוון - אנשים פרטיים בעלי הון עצמי גבוה, תאגידים, ממשלות ומשקיעים. מואליס החל את דרכו המקצועית כשכיר בבנק ההשקעות Drexel Burnham Lambert. שם, לדבריו, החל להכיר את עולם הטכנולוגיה והאופן שבו היא משנה את העולם. "ראיתי במו עיניי את העולם משתנה", סיפר. "הכרתי חברות שלקחו על עצמן אחריות לשנות את פני הטכנולוגיה ואת האופן שבו החיים שלנו נראים בכל עת. עבדנו אז מסביב לשעון, בלי הפסקה. ישנתי מתחת לשולחן במשך לילות רבים וכמעט ולא לקחתי ימי חופש".

קן מואליסקרדיט: TheMarker Labels

כ-15 שנה לאחר מכן, כשהיה בכיר בבנק השקעות מוביל, מצא עצמו מואליס מתמודד עם אתגר מורכב - תוכנית למיזוג שתי חברות ענק בשווי של כ-20 מיליארד דולר. זו היתה הזדמנות לגרוף עמלה משמעותית. הבנק שאמור היה לספק את ההשקעה שינה את תנאי העסקה ברגע האחרון, בזמן שמואליס שהה בחופשה בהוואי, והותיר אותו אל מול בחירה סבוכה. "הבנתי שכדי להשלים את העסקה אני צריך להלוות 100 מיליון דולר. זה סכום שלא היה לי בזמנו — הייתי אז עובד שכיר — אבל האמנתי בעסקה הזו ורציתי להוציא אותה לפועל בכל זאת. עוד באותה שיחת טלפון הסכמתי לשים את הכסף".

מה שהניע אותו בסופו של דבר להשקיע, לדבריו, היה פרק בספרה של ראנד, בו הגיבורה בונה לעצמה מסילת רכבת ובכך סוללת את דרכה שלה. "לקח לי 48 שנים להחליט לצאת לדרך עצמאית, לקחת את האמונה שלי בעצמי ולהתחיל להגשים. זו היתה החלטה משנת חיים, ההחלטה הכי טובה שעשיתי בחיי. אני מברך את כל היזמים שנמצאים כאן היום, שהחליטו לרדוף אחר החלום והחזון שלהם בגיל צעיר כשכל כך הרבה עומד על הכף".

בפנייתו ליושבים בחדר הדגיש מואליס כי "יש מי שמקבלים החלטות בצורה בלתי מחושבת, כמו עלה נידף ברוח. אני סבור שכל יזם צריך להבין מהו סט הערכים שלו, וללכת איתם עד הסוף. אנשים מסביב רואים אדם שיודע מאיפה הוא מגיע ולאן הוא הולך, העובדים רואים את זה ויודעים ללכת אחריו. זה מה שיוביל להצלחתכם".

לפני מספר שנים מואליס קרא שוב את הספר, הפעם כאדם מבוסס בשלב מתקדם של הקריירה. "בקריאה הזו הפקתי ממנו לקחים שונים כמעט לחלוטין. בדקתי את הנחות המוצא שלי". הוא סיפר שחזר אחורה לנקודה שבה שינה את חייו: "יכולתי להחליט שאני שכיר, וההחלטה לצאת לעצמאות גדולה עליי. אבל ידעתי מי אני ובמה אני מאמין והחלטתי לצאת לדרך".

פרס האטלס >> לסיקור המלא