"אנחנו נכנסים לעשור מרגש בהיי־טק הישראלי"

פרס: "ישנו כיום דור חדש של תאגידים, שמתמקדים בגדילה, מונפקים ולא נמכרים"

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי פרסצילום: הדס פרוש
יובל גמליאל
תוכן מקודם

"אנחנו נכנסים לעשור מרגש מאוד בעולם ההיי־טק הישראלי, מרגש יותר ממה שחווינו ב–30 השנים האחרונות", הכריז חמי פרס, שותף מייסד בקרן פינטנגו ויו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות, בנאום שנשא באירוע הענקת פרס האטלס שנערך בתל אביב . "בחודשים האחרונים גויסו 12 מיליארד דולר על ידי חברות הזנק ישראליות, והנתונים מראים שרוב הסיכויים הם שהסכום עוד יעלה ליותר מ–20 מיליארד דולר עד סוף השנה".

פרס היה הנואם הראשון באירוע, שהתקיים זו השנה החמישית ברציפות. "במחצית הראשונה של 2021 הונפקו בארה"ב 12 חברות ישראליות", אמר פרס. "המספר הזה מעיד על טרנד ברור בישראל — ישנו כיום דור חדש של תאגידים, שמתמקדים בגדילה, מונפקים ולא נמכרים. התאגידים האלו מתחילים לגדול באופן אורגני וגם דרך השקעות. תוך שישה חודשים השנה נרכשו 41 חברות ישראליות".

חמי פרסקרדיט: TheMarker Labels

"כמשקיע, אני חושב שהמגמה הזו מתרחשת מכמה סיבות עיקריות: ראשית, הדרישה ליזמות גדלה — לאחר הקורונה, צרכנים התרגלו להשתמש בטכנולוגיה. הם התחילו לעבוד בבית, לקנות בבית, ללמוד מרחוק וכמובן לבקר רופאים מרחוק", הוסיף פרס. "אנשים התרגלו להשתמש באמצעים האלו תוך שנה וחצי, באופן שציפינו שנשיג תוך כמה עשורים. הדבר העלה דרישה ענקית לטכנולוגיה ישראלית".

פרס התייחס גם להשפעת מגפת הקורונה על התהליכים העסקיים. "אנחנו עוברים מעולם של מלחמות לעולם של איומים גלובליים, כמו מגפת הקורונה", אמר. "זה אומר שכשמשהו מכה בנו הוא מכה בכולנו, ללא הבחנה בין מגדר, דת וכו'. הדרך היחידה שלנו לנצח היא לעבוד יחד ובשיתוף פעולה, תוך שימוש ביזמות כדי להתגבר על האתגרים". מלבד לאלו, הוסיף פרס, יש גם סיבות נוספות — בהן "נגישות ההון, המתבטאת בסבבי גיוס עם מימונים המוניים, אוטומציה מוגברת ו–AI המאפשרים לישראל לעזוב את כלכלת האי ולעמוד כתף לצד כתף עם ארה"ב. סיבה עיקרית נוספת היא הסכמי השלום הישראליים, הסכמי אברהם, שמאפשרים לנו להיחשף לכלכלה עולמית ולשווקים שלא היו זמינים עבורנו בעבר".

"יש הזדמנויות גדולות לפנינו, עשור חסר תקדים לפנינו", הוסיף. "אני מאוד אופטימי, כי אני מאמין בישראל, אני מאמין בחדשנות, אני מאמין בעתיד שלנו ואני מאמין שמה שראינו עד כה זו רק ההתחלה".

פרס האטלס >> לסיקור המלא