מכון בקרת הבנייה הישראלי מקבוצת מילגם: לבנות בראש שקט

בזכות צוות מקצועי ומיומן והיכרות עמוקה עם הגופים המקצועיים בשטח, מכון בקרת הבנייה הישראלי מלווה פרויקטים של תכנון ובנייה ברמה הגבוהה ביותר ובמינימום זמן ומאמץ

יעל קרת
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים בחדר ישיבות
יעל קרת
תוכן מקודם

הסרבול של מערכת התקינה והרישוי בתחום הבנייה בישראל מייצר עבור יזמים וקבלנים מורכבות שהובילה לא פעם ל"עיגול פינות" בתהליכי הבנייה, שיחד עם רגולציה סלחנית מדי הסתיימה לעתים בליקויים חמורים בתחומי הנדסה ובטיחות המשתמש. הדוגמה המובהקת והקשה ביותר היא אסון ורסאי שבו התמוטט בניין וגבה את חייהם של עשרות בני אדם, אף על פי שלכאורה תוכנן ונבנה בהתאם לתקנות. ועדת זיילר, שהוקמה בעקבות האסון, המליצה על רפורמה סטטוטורית מקיפה בתחום הבניה בישראל הכוללת שינוי מהותי בחוק התכנון והבנייה. אחת ההמלצות המרכזיות של הוועדה היתה הקמת מכוני בקרה שיקיימו בקרת תכן ובקרת ביצוע בתחום הבנייה, תפקח על תוכניות הבניין, תבקר באתרי הבנייה ותבצע בקרה בתחומי הנדסה הנוגעים לבטיחות המשתמש ולשלום הציבור. ההמלצה יושמה, ועל פי החוק החדש שנכנס לתוקפו בחודש שעבר המלצתם של מכוני הבקרה על מתן היתר בנייה, אישור תחילת עבודות וקבלת תעודת גמר בנייה היא כעת על פי חוק תנאי הכרחי במסגרת הליך הרישוי הכולל.

נחיצותם של מכוני הבקרה אינה תיאורטית בלבד, שכן ניסיון העבר מוכיח שפיקוח של מכוני בקרה משפר באופן דרמטי את איכות הבנייה ואת רף הבטיחות של הפרויקט. על פי נתוני מינהל התכנון לסיכום פעילות מכוני הבקרה עד כה, הוכח כי ב–27% מהמקרים שנבחנו על ידי מכון הבקרה, נמצאו ונמנעו ליקויים חמורים בעלי השלכות על יציבות הבניין, בטיחות אש ותברואה. "לכאורה, הפעילות שלנו כמכון בקרה מייצרת עוד בדיקות ומוסיפה בירוקרטיה בתהליך שנראה סבוך מלכתחילה", אומר גיל שטיין, מנכ"ל מכון בקרת הבנייה הישראלי, "אבל בעצם מדובר בפעילות המפחיתה בירוקרטיה וחוסכת אותה, המרכזת מספר בדיקות ואישורים תחת קורת גג אחת, מייעלת את ההליך הסטטוטורי ומונעת עבודה כפולה. בקרת התכן משפרת את רמת התוכניות, וזה מתבטא בסופו של דבר בהקטנת עלויות עד כדי 4% בממוצע לפרויקט, בזכות קיצור משך הפרויקט ועיסוק מופחת בתיקון חוזר של ליקויים וכשלים בהקמה".

מכירים את השטח

שטיין, מהנדס במקצועו, מדבר מניסיון. מכון בקרת הבנייה הישראלי החל ללוות עשרות פרויקטים בתחום הבנייה כבר בשנת 2018, בתקופת ההיערכות המוקדמת לרפורמה בענף הבנייה, והספיק לצבור ניסיון של יותר מ-3,000 יחידות דיור עוד לפני שפעילותו הפכה לתנאי מחייב בחוק. בעוד שמרבית מכוני הבקרה האחרים מתחילים את פעילותם כעת בעקבות החלת החובה בחוק, מכון בקרת הבנייה הישראלי הספיק להתנסות בשלוש השנים האחרונות בכל שלבי התהליך המורכבים, הכוללים בקרות תכן, הוצאת היתרי בנייה, בקרת ביצוע במהלך עבודות שלד, בדיקות אינטגרציה למערכות כיבוי, אישורי ממ"דים, קבלת תעודות גמר ואכלוס הפרויקט.

גיל שטיין מנכ"ל מכון בקרת הבניה הישראלי (מקבוצת מילגם)

השתייכותו של מכון בקרת הבנייה הישראלי לקבוצת מילגם, המספקת שירותים לעיריות, גופים ציבוריים ותאגידים ממשלתיים, מעניקה לו יתרון תחרותי משמעותי. "תהליך העבודה שלנו הוא פשוט ויעיל", מספר שטיין, "תוצאה של היכרות עמוקה עם רשויות מקומיות וניסיון של הרבה שנים בעבודה מול ועדות התכנון המקומיות". מנגנוני העבודה המקצועיים והוותיקים של המכון פועלים בסינרגיה מלאה הודות לצוות עובדים וכוח אדם מקצועי ומנוסה, הכולל מהנדסים, אדריכלים והנדסאים מקצועיים בעלי ניסיון מעשי עשיר בתיאום תכנון, ניהול ביצוע ופיקוח. כמו כן, המכון מעסיק יועצים מומחים בדיסציפלינות השונות, שמשמשים כמוקדי ידע מקצועיים לתגבור וסיוע בתהליכי בקרות תכן וביצוע המתבצעות במכון. "יש לנו צוות מנצח הכולל בקרים מנוסים ומקצועיים שידעו לשפר את הפרויקטים באמצעות ניסיון וידע הנדסי, מקצועי ופרקטי", מתגאה שטיין. "העבודה והתפקוד שלנו במהלך הפרויקט נחוצים לא רק כדי לקבל את היתרי הבנייה ביעילות ובמהירות, אלא משפיעים באופן ישיר על איכותו, משכו ותקציבו של הפרויקט - זה מאוד משמעותי עבור הקבלן והמשקיעים".

מהפרט הקטן לתמונה הגדולה

אחד היתרונות הבולטים של מכון בקרת הבנייה הישראלי הוא הניסיון הרב שלו בליווי פרויקטים מסוגים שונים. "היקף הפרויקט משפיע ישירות על מורכבותו", מעיד שטיין, "עבודה על פרויקט בבנייה רוויה למגורים לא דומה לעבודה על בית פרטי, ופרויקט ענק המקים מספר רב של בניינים בו–בזמן בהיקף של מאות יחידות דיור בוודאי שיהיה מורכב עוד יותר". מעבר לכמות העבודה הנוספת בבנייה של בניינים רבים בו–בזמן, פרויקטים גדולים מאופיינים גם במורכבות רבה וסיכונים הנוגעים לשטחי הפיתוח בשכונה, שהשלמתם מחויבת בדרך כלל לפני אכלוס בנייני המגורים. מכון בקרת הבנייה הישראלי ליווה את בנייתם של מספר מתחמים ושכונות מגורים חדשות שכללו תכנון והקמה של עשרות מבנים בו–בזמן ומתמחה ביצירת ערך מוסף גבוה ליזם באמצעות הקפדה על התכנון השכונתי-סביבתי כמו גם על התכנון הפרטני למבנים השונים. "המטרה בביצוע בקרות תכן וביצוע בפרויקט גדול הוא להפחית כמה שיותר את הסיכונים שעשויים לצוץ", מסכם שטיין, "ולאפשר לקבלן ולמשקיעים להשלים את הבנייה באופן בטיחותי ואיכותי, בתקציב ובלו"ז המתוכננים על אף המורכבות שבתכנון ובהקמה".

מספר הלקוחות המרוצים של מכון הבקרה הישראלי מוכיח את איכותה של עבודתו בשלוש השנים האחרונות: סקר שביעות רצון שערכה המדינה באמצעות מינהל התכנון מצא כי קיימת שביעות רצון גבוהה מאוד בקרב לקוחות מכון בקרת הבנייה הישראלי, בפרויקטים שנבחנו בסקר בפריסה ארצית. הפרויקטים הללו בוצעו בשיתוף פעולה עם כמה מהיזמים והקבלנים הגדולים במשק, בהם חברת שיכון ובינוי, סולל-בונה, אשטרום, אפריקה ישראל-דניה סיבוס, שציינו, בין היתר, שזמינות צוות הבקרה וקשרי העבודה עם ועדות התכנון הובילו להשלמת הפרויקטים במהירות ובאיכות מעולה, בלו"ז קצר ובתקציב מופחת.