ביטקויין מייד אין איזראל

שוק המטבעות הדיגיטליים ממשיך לטוס למעלה. חברת Bit2C, פלטפורמת המסחר בביטקוין הראשונה בישראל ואחת מעשר בורסות הקריפטו הוותיקות בעולם, השלימה בשנה החולפת גיוס הון מוצלח בדרך אל התרחבות נוספת

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקויין מייד אין איזראלצילום: Shutterstock
אסף לבנון
תוכן מקודם

"אנחנו לא יזמים קלאסיים. היינו שכירים והמיזם הזה נפל עלינו די בהפתעה. גילינו את נפלאות הביטקוין ולא יכולנו להשאיר את זה ככה, בלי לעשות עם זה משהו. לשמחתנו, עמדנו באתגר והקמנו חברה מצליחה ומשגשגת. עכשיו אנחנו בדרך לשלב הבא שלה". את הדברים האלו אומר אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד במשותף של חברת Bit2C, המייצרת את פלטפורמת המסחר בביטקוין הראשונה בישראל. את החברה הקים עם חברו הדר מקדסי, אותו חשף בז'רנו לחידוש המסעיר של המטבעות הקריפטוגרפים. שמונה שנים אחרי, החברה רווחית, מפת הדרכים שלה מלאה בתוכניות והיא נמצאת בעיצומו של סבב גיוסים שני, שכמו קודמו, נעשה על גבי פלטפורמת מימון ההמונים "פיפלביז".

"ב-Bit2C אנחנו נמצאים באזור שבין הג'ונגל של עולם המטבעות הקריטוגרפים וכל מה שנלווה אליהם לבין העולם הפיננסי המסורתי", מתאר בז'רנו את אופי החברה, שהיא אחת מעשר בורסות הקריפטו הוותיקות בעולם כיום. "זה נעשה בשלוש דרכים עיקריות: מול משתמש הקצה -  דרך פלטפורמה מבוססת טכנולוגיה חדשנית שפיתחנו, המספקת לו כלים פשוטים לקנייה, מכירה והחזקה של מטבעות קריפטו. ברובד השני אנחנו עובדים מול הבנקים ומול הרגולטורים בישראל ונמצאים בדרך לקבלת רישיון שיהפוך אותנו לנותן שירותים פיננסיים מפוקח תחת רגולציה מלאה. הפן השלישי הוא חינוך ולימוד הנושא בישראל. אנחנו מסבירים לציבור עד כמה התחום הזה הולך לשנות לנו את החיים וכמה עמוק הוא נכנס אליהם, גם אם לאט. אחד מהדברים הייחודיים בנו הוא שאנחנו מכוונים קודם כל פנימה, לישראל. המערכת היא בעברית, המסחר הוא בשקלים והרישיון אותו אנו עתידים לקבל הוא מרשות שוק ההון הישראלית. בנוסף, אנחנו עובדים על יישום החקיקה בנושא איסור הלבנת הון ומימון טרור – שתיכנס לתוקף בנובמבר הקרוב".

מימין: הדר מקדסי, רון צרפתי ואלי בז'רנוצילום: תומר גולן

הפלטפורמה של Bit2C מאפשרת לקהל הישראלי לבצע עסקאות קנייה ומכירה במטבעות קריפטוגרפיים, תוך שימוש בממשק פשוט וידידותי. מעבר לכך היא גם מתפקדת כארנק וירטואלי. קונה המטבעות יכול לאחסן אותם בארנק המובנה בחשבון המשתמש שלו וכך לקבל כלי אחד שעושה עבורו הכל. "לפונקציית שמירת המטבעות קוראים שירותי Custodian", מסביר בז'רנו. "אנחנו מתכננים לשדרג אותם ולאפשר למשתמש גם לפתוח מעין 'חשבון כספת', בו יוכל להחזיק חיסכון לטווח הרחוק. יש לנו את היכולות הטכנולוגיות לכך. המערכת שלנו משוכללת וכל השירותים בה אוטומטיים, מיידיים וגמישים. היא מציעה יכולות מתקדמות של קנייה, מכירה, פקודות קנייה ומכירה עתידיות, הפעלת בוטים למסחר ועוד".

עד כמה צובר שוק הקריפטו תאוצה בישראל?
"בגדול, ובמיוחד בשנה האחרונה. יש לכך שלוש סיבות מרכזיות: הראשונה היא הקורונה, שגרמה להרבה מאוד משקיעים צעירים לחפש עוגן כלכלי בתקופה של חוסר ודאות. הביטקוין מעניק תחושת ביטחון לדור הצעיר משום שהצעירים סומכים יותר על פרוטוקולים ממוחשבים ואמינים מאשר על הגופים הפיננסיים הוותיקים כמו הבנקים, שבעיניהם נגועים באינטרסים זרים. הסיבה השנייה היא הכניסה המשמעותית של שחקנים בינלאומיים מובילים לתחום, כמו טסלה, פייפאל וג'י.פי מורגן, המעניקה למשקיעים מעין חותמת איכות ואינדיקציה שמדובר בפעילות רצינית. השלישית היא התשואה חסרת התקדים ממנה נהנים המשקיעים, בייחוד בסביבת ריבית האפס שבה מדשדש העולם הפיננסי המסורתי בעשור האחרון. בין תחילת ינואר לאמצע אפריל 2021 שווי הביטקוין זינק מ-29,000 דולר ל-63,000 דולר. עוד קודם לכן, בשיא תקופת הקורונה, מספר לא מבוטל של עובדים ישראלים שהוצאו לחל"ת או פוטרו בחרו להשקיע את הפיצויים ואת המענקים בביטקוין. בין החודשים מרץ לדצמבר 2020 הוא סיפק תשואה של כ-670%. יצא שהפיטורין הפכו לדבר הכי רווחי שקרה לאנשים האלה בחיים. דוגמאות כאלו גורמות לי להאמין שלא רחוק היום בו נוכל להחליט להשקיע את הפנסיה או את החסכונות שלנו בביטקוין במקום במסלולים הוותיקים והמסורתיים".

הגידול המשמעותי הוביל לגיוס

בשנה החולפת השלימה בהצלחה Bit2C  גיוס הון של כ-1.3 מיליון שקל מכ-470 משקיעים דרך "פיפלביז". מה שייחד את הגיוס הזה ומייחד גם את הגיוס הנוכחי הוא העובדה שרובם הגדול של המשקיעים הם למעשה לקוחות קיימים של החברה. ב-Bit2C הבינו שמדובר באינדיקציה מצוינת, שכן אם מי שמשתמש בשירות מאמין בו כל כך עד כדי להשקיע בו משמע שמדובר במוצר איכותי והעובדה שהחברה רווחית - רק מחזקת את תקפות ההנחה. "תהליך דומה של לקוחות שהופכים למשקיעים קרה גם בסבבי הגיוס שעשתה בורסת הקריפטו Coinbase האמריקאית, ממנה אנחנו שואבים השראה", מציין בז'רנו. "ברגע שהלקוחות שלך הם גם המשקיעים שלך - אתה מקבל עוצמה שמפעילה את הקהילה סביב המותג. זה גם עובר מפה לאוזן וכך מביא משקיעים נוספים. Bit2C מעוניינת לאפשר לקהילת הקריפטו ולאנשים המתעניינים בתחום ורוצים להשקיע בו לקבל את הדרך להשקעה בתחום בצורה עקיפה: במקום במטבעות קריפטו - הם יוכלו לרכוש מניה של חברה שפעילה בתחום. כחלק מהאסטרטגיה של החברה, חלק מהמימון שיושג בגיוס יוקצה לרכישת מטבעות ביטקוין ואית'ריום".

מה במפת הדרכים של החברה ליום שלאחר הגיוס?
"בשנה האחרונה חווינו גידול משמעותי בנפח המסחר, בהכנסות, בהרשמת לקוחות חדשים ופעילות לקוחות קיימים. גם התעניינות המשקיעים, הרגולטורים והבנקים גברה. חלק מהסיבה שאנחנו מגייסים כעת היא כדי שנוכל למנף  את הביקוש והעניין קדימה ולהרחיב את החברה, יכולותיה ושיתופי הפעולה שלה. היעדים המרכזים שלנו הם השגת רישיון נש"פ עד סוף השנה ויישום הרגולציה המלאה של נותן שירותים פיננסיים, חתימה על שיתופי פעולה עם גופים פיננסיים מוכרים, פיתוח אפליקציה, השקת תוכנית שותפים ופתיחת מועדון לקוחות ייחודי. אנו שואפים להנפיק את החברה בבורסה לני"ע בתל אביב ב-2023 ובהמשך למנף את ההצלחה גם לכדי דריסת רגל בשוק האמריקאי. הקשר לשם עובר ברגולציה: בארצות הברית ישנם גופים ובנקים שישמחו לשיתופי פעולה עם גופים כלכליים מישראל אבל הם מחפשים גופים שעובדים תחת רגולציה. לאחר שנקבל את האישורים הדרושים כאן - זה יפתח לנו דלתות שם".

לאתר של bit2c >>