"כל מרכז רפואי גדול צריך שיהיה לו מרכז חדשנות"

עו"ד לאה ופנר בשיחה עם אראל מרגלית על קידום חדשנות ברפואה ועל הדרכים לצמצם פערים בשירותי בריאות. "אני קורא לחברות ההייטק לחבור למרכזים רפואיים כמו שהן יוצרות שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות"

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד לאה ופנר בשיחה עם אראל מרגליתקרדיט: TheMarker Labels
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן מקודם

"הרפואה המודרנית לא יכולה להישאר רק בתחומי מחקר ופיתוח של תרופות חדשות. המהפכה הגדולה טמונה בחדשנות ברפואה שתבוא לידי ביטוי בשילוב של רפואה מונעת בקהילה, אימוץ של טכנולוגיות הדמיה וניטור מרחוק, רפואה דיגיטלית והנגשה של שירותי בריאות מצוינים לכל האוכלוסייה", אמר אראל מרגלית, מייסד ויו"ר קרן JVP ו- Margalit Startup City, בשיחה עם עו"ד לאה ופנר, מנכ"לית ההסתדרות הרפואית, במפגש מקוון בנושא חדשנות בבריאות של TheMarker Labels וההסתדרות הרפואית. "היום, בוודאי לאור מה שאנחנו לומדים מההתמודדות עם נגיף קורונה בעולם, כל מדינה חייבת שתהיה לה אסטרטגיה להתמודדות עם נושא הבריאות ולאופן בו היא דואגת שכל התושבים יזכו לטיפול רפואי נאות. בארצות הברית, למשל, הפערים גדולים מאוד בין מי שידם משגת לקבל טיפול ובין מי שלא. טכנולוגיה מתקדמת יכולה לפתור חלק גדול מהפער הזה ולהיות זמינה ונגישה למי שזקוק לרפואה ציבורית".

לדברי מרגלית, המהפכה של החדשנות הרפואית כבר כאן והיא מתרחשת בימים אלה בהקמת מרכז רפואה דיגיטלית בחיפה עם הטכניון, אוניברסיטת חיפה, רמב"ם וגורמים עסקיים נוספים. "היחס בין מספר בתי החולים לכמות האוכלוסייה בצפון הארץ הוא נמוך מאוד. שיתוף פעולה בין מרכזים רפואיים וחברות ענק כמו אינטל, פיליפס, אסטרזנקה וטקווין - קרן וחממה שמשקיעה במיזמי הייטק של יזמים ומנכ"לים ערבים, יוביל לכך שבקרוב מאוד נוכל להסתכל על הצפון כמוקד בו טכנולוגיה, חדשנות, סטארטאפ ורפואה בקהילה מגיעים לידי מימוש באופן הטוב ביותר לטובת הקהילה".

עוד סיפר מרגלית כי בשנת הקורונה הוקמה חברה ב- Margalit Startup City בניו יורק, שהביאה לאיגום משאבים ויכולות באמצעות טכנולוגיה עבור האוכלוסייה שהתקשתה לקבל מענה ברפואה הציבורית. "זיהינו שיש תורים ארוכים למכוני דימות במרכזים הרפואיים וחלק גדול מהאוכלוסייה לא נגיש אליהם. עוד זיהינו שיש מכונים בריכוזי אוכלוסייה שלא עובדים במלוא הפוטנציאל שלהם. אנחנו חיברנו בין המכונים למרכזים הרפואיים, כך שכל מי שהיה זקוק להדמיה מקבל מענה בקהילה ואת הפענוח עושים בבתי החולים. יתרה מכך, מי שזקוק לייעוץ, אבחון, דעה שנייה, יכול לעשות זאת באמצעות טכנולוגיה וגם בעלות סבירה".

נושא אחר בו דנו מרגלית ועו"ד ופנר היה על כך שעולם הרפואה נחשב לשמרן, אך דווקא הרופאים שנמצאים במוקד העשייה וחשופים לנתונים ומגמות בזמן אמת, הם אלה שיש בהם פוטנציאל אדיר לחדשנות. "הרופאים חיים את הקהילה והם חייבים להיות חלק מהשינוי הגדול. כבר היום המגמה היא להשקיע ברפואה מונעת וב-WELLBEING ומי שמוביל את זה הם הרופאים בקהילה. אני משוכנע ובטוח שכל מרכז רפואי גדול צריך שיהיה בו מרכז חדשנות. אני קורא לחברות ההייטק לחבור למרכזים רפואיים כמו שהן יוצרות שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות, כדי לקדם יחד את החדשנות בבריאות ואת הרפואה הדיגיטלית", סיכם מרגלית.