המגמות הטכנולוגיות המובילות בענף הריטייל

חיבור נכון בין טכנולוגיה לצרכי הלקוח בשוק הקמעונאי והטמעה מושכלת שלה הם המפתחות לרמות שביעות רצון גבוהות מצד הלקוחות

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה הפאנל: תימור גורדון, יועץ לקמעונאות דיגיטלית, עורך ומגיש הפודקאסט Commersation; ערן וולף, סמנכ"ל מועדון ומוצרים פיננסיים, רמי לוי שיווק השקמה; אורן פארן, מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב, לירן כהן מרדצילום: הדס פרוש
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן מקודם

אחד האתגרים שעומדים בפני חברות קמעונאיות בתחומים שונים הוא הטמעה של טכנולוגיות כדי למקסם את מתן המענה ללקוחותיהן, לצד התייעלות תפעולית וארגונית. בפאנל שהנחה תימור גורדון, יועץ לקמעונאות דיגיטלית, עורך ומגיש הפודקאסט Commersation, שהתקיים בוועידת קמעונאות וסחר מקוון של TheMarker, המחלקה המסחרית, הציגו המשתתפים את תפישת העולם שלהם בנושא הצורך בהטמעת טכנולוגיות בשוק הקמעונאי והקשר עם חברות סטארט־אפ.

אורן פארן, מנכ"ל אינוביישן קלאב, הסביר כי המיזם שהוא עומד בראשו, שהוקם לפני ארבע שנים, נולד מתוך הבנה שסביבנו נמצאים סטארט־אפים מצוינים, אך נראה כי תעשיית הקמעונאות מנותקת מהם. "החלטנו לחבר בין שני העולמות באמצעות בניית פלטפורמה שמצד אחד ממפה את כל הפתרונות הטכנולוגיים הקיימים, ומצד שני מונה את הצרכים של קבוצת קמעונאות בתחומים כמו פארם, קוסמטיקה והסעדה. החיבורים הולידו שיתופי פעולה מוצלחים לשני הצדדים, בין היתר גם מול קבוצות בינלאומיות".

לדברי פארן, "לא פעם חברות הסטארט־אפ לא יודעות למי עליהן לפנות בארגון הקמעונאי. חברה שרוצה להטמיע טכנולוגיה צריכה שהרפרנט שלה לנושא יהיה שקוף ונגיש, כדי שניתן יהיה להגיע אליו ולהציג בפניו את הפיתוח החדש. בישראל יש שוק קטן. סטארט־אפ שביצע פיילוט בישראל, ברוב המקרים המשקיעים שלו יגידו לו לעבור לשיווק בחו"ל, שם השוק גדול יותר. מצד שני, ישראל היא מעבדה טובה והיא ממגנטת אליה משקיעים מכל העולם. כל חברה צריכה להחליט מה היא רוצה וצריכה, מה החזון שלה לשנים הבאות, ובהתאם לכך לבחור את מה שיביא אותה למטרה". 

לירז כהן מרדכי, יועצת בענייני חדשנות ואימפקט בתעשיית האופנה והריטייל, הציגה פן אחר לנושא הטמעת טכנולוגיה. כמומחית לדור ה–Z, צעירים שנולדו באמצע שנות ה–90 של המאה הקודמת, ההמלצה הגורפת שלה היא להעניק תשומת לב מיוחדת לדור זה, בגלל המאפיינים המיוחדים שלו.

לירז כהןצילום: הדס פרוש

לדבריה, "בני דור ה–Z נולדו לתוך העולם הטכנולוגי והדיגיטלי. יש להם גם ערכים ברורים. הם לא אוהבים שמקטלגים אותם ובעיקר לא רוצים להיות כמו כולם. הם מאמינים בקיימות, מקדמים נושאי בריאות ואיכות סביבה, ואם ערכים אלה לא יהיו בהלימה עם הטכנולוגיה שתציעו, הם לא יהיו הלקוחות שלכם.

"כדי להטמיע בחוכמה מערכת חדשה, צריך להביא בחשבון גם את הפן האנושי. אנחנו לא מטמיעים רק פיצ'ר — יש לו משמעות גם באספקט של חזון ואסטרטגיה. כשמנחיתים משהו מלמעלה, עשוי להיות קושי להסתגל אליו. יש הבדלים בין ארגונים וחברות שיש לגשר עליהם, זאת הסיבה שכל טכנולוגיה צריכה להיות מותאמת אישית הן לחברה והן ללקוחות".

ערן וולף, סמנכ"ל מועדון ומוצרים פיננסיים ברמי לוי שיווק השקמה, התייחס בפאנל לארנק הדיגיטלי של הרשת, תחום שהולך ותופס תאוצה בישראל ובעולם. "כל יישום טכנולוגי חייב להיות לטובת הלקוח. הארנק הדיגיטלי שלנו נותן מענה ידידותי ונוח למגוון פעולות, כמו תשלומים, הלוואות ומסגרות אשראי, וגם מבטיח לחבריי מועדון הלקוחות הטבות ומבצעים בסניפים השונים. כדי שטכנולוגיה אכן תממש את הייעוד שלה בצורה מיטבית, יש לעקוב אחר השימוש בה, ללמוד להפיק לקחים, להקשיב לתגובות של הצרכנים ולשפר ללא הרף".

לדברי וולף, "כחברה שמובילה מהפכה צרכנית, הלקוחות שלנו מצפים מאיתנו להמשיך להוביל את המהפכה, לרבות בפן הטכנולוגי, עם רמת שירות גבוהה ובמחיר נמוך. זו הסיבה שאנחנו קשובים, משתפרים כל הזמן ומתאימים את הטכנולוגיות לצרכים המשתנים של הלקוחות שלנו".

אלעד רביד, מנהל יחידת DTC ומ"מ סמנכ"ל השיווק בשטראוס ישראל, הסביר שכחברה שמייצרת ומפתחת מותגים ומשווקת לשוק הקמעונאי, המעבר לטכנולוגיה מתקדמת הוא משהו שמעסיק אותם ביום־יום. "בשנים האחרונות יש אוכלוסיות מובחנות המבקשות מענה ייחודי, למשל, אוכל ללא גלוטן, נטול לקטוז, ללא אלרגן מסוים, ללא סוכר, או לחלופין עתיר חלבון. אנחנו צריכים להיות ממוקדים, לספק פתרונות מותאמים אישית ולהעניק ללקוח ערך באופן ישיר. מעבר לטכנולוגיה, האתגר הוא ליצור תרבות של סחר מקוון. זה עולם חדש שאנחנו עדיין לומדים אותו.

"בשלב מסוים טכנולוגיות יוטמעו בכל מקום. רובנו מנהלים זאת בתהליך מובנה ומושכל, אבל אסור לשכוח בדרך את הצרכנים. לפעמים אנחנו מאוהבים בפיתוח, אבל רק אם בודקים אותו דרך תגובות מהשטח, נוכל לדעת עד כמה הוא יעיל ומה ניתן או צריך לשנות בו. אנחנו מתקשרים באופן יזום ללקוחותינו כדי לקבל מהם פידבק אמיתי על חוויית המשתמש שלהם. מיטב היזמים הם מקומיים, אבל משום מה הם לא פוגשים את הקמעונאים. כדי להצליח לחדור פנימה, אני מציע לכל יזם שלא מוצא את הדלת, למצוא את החלון להיכנס דרכו".

מנחה הפאנל: תימור גורדון, יועץ לקמעונאות דיגיטלית, עורך ומגיש הפודקאסט Commersation; ערן וולף, סמנכ"ל מועדון ומוצרים פיננסיים, רמי לוי שיווק השקמה; אורן פארן, מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב, לירן כהן מרדכי, יועצת בענייני חדשנות ואימפקט בתעשיית האופנה והריטייל; אלעד רביד, מנהלת יחידת DTC ומ"מ סמנכ"ל השיווק, שטראוס ישראל