המרדף אחר הארנק הדיגיטלי

דניאל רחמים, מנכ"ל ומייסד קבוצת משלוחה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל רחמים
דניאל רחמים, מנכ"ל ומייסד קבוצת משלוחה
תוכן מקודם

אם יש דבר שכל אחד יוכל להסכים איתו בקלות, זוהי העובדה שבעתיד הלא ממש רחוק אף אחד מאיתנו כבר לא יחזיק כסף מזומן בכיס. הניירות הצבעוניים וחתיכות הברזל בגדלים שונים שאנחנו שומרים בנרתיק העור הקטן שנקרא ארנק יהפכו לזיכרון רחוק, בדומה לשקים הקטנים עם מטבעות הזהב בהם צפינו בסרטים.

האם השינוי הזה כבר החל, ואם לא, מתי יקרה? הדיון הזה עולה בכל פעם מחדש.

ביט, פייבוקס, אפל־פיי, גוגל־פיי, אלי־פיי ועוד — כולם מבטיחים לנו שעוד רגע ניפטר מהכסף המזומן לתמיד ונשלם רק בעזרת הנייד שלנו. אלא שבפועל עולם כמנהגו נוהג, הרגלי הצריכה חזקים מכל טכנולוגיה חדשה — ואנחנו ממשיכים להסתובב עם פלסטיקים, ניירות וברזלים עגולים שנשמרים בארנק.

הדרך למעבר מלא לתשלום בעזרת ארנק דיגיטלי עוד ארוכה, אבל קיימים כבר תחומים שבהם הארנק הדיגיטלי נחשב להצלחה גדולה. ברוב המקרים, מדובר בשירותים שמספקים מוצר ממשי ומשמעותי שמייצר ערך גדול ללקוחות ומחולל שינוי. מדובר במוניות, חניות ומשלוחים ממסעדות ומסופרים. בעזרת גט טקסי מזמינים מונית, עם פנגו משלמים על חניות ועם משלוחה מזמינים אוכל ממסעדות. בכל התחומים האלה כבר לא צריך כסף מזומן.

בעולמות הטכנולוגיה הדבר נקרא חדשנות משבשת (Disruptive Innovation) — מונח שמתאר חדשנות המובילה ליצירת שוק חדש, ולאורך זמן גורמת לשיבוש של השוק הקיים עד להפיכת הקטגוריה החדשה לדומיננטית, תוך כדי דחיקתה של הקטגוריה המסורתית.

אני מציע כיוון מחשבה אחר. במקום ארנק דיגיטלי אחד, בעתיד נשתמש בכמה מוצרים טכנולוגיים שיהפכו את חיינו לקלים יותר, ויאפשרו לנו גם לשלם על שירותים מבלי להוציא את הארנק.

לצד ארנק דיגיטלי בסגנון גוגל־פיי או אפל־פיי, שמאפשרים  לשלם על שירותים שונים, נחזיק גם בעוד כמה אפליקציות — כמו אלו של גט טקסי, פנגו ומשלוחה. כל ארנק כזה יהיה מוצר דיגיטלי וטכנולוגי נפרד שיעמוד בפני עצמו, אשר ייצר לנו הצרכנים ערך מוסף — כמו היכולת להזמין מונית בלחיצת כפתור, לשלם על חניה ביציאה מהחניון דרך סליקת הקבלה ואפשרות להזמין ממסעדה בקלות ומיד.

למה כל זה חשוב? זה בדיוק העולם שאותו שואפות ליצור חברות מוצר טכנולוגיות כמו משלוחה, וזוהי הזדמנות מדהימה לחברות נוספות בעולם השואפות ליצור מוצרים טכנולוגיים ואפליקציות חדשניות שישנו את העולם כפי שהכרנו אותו.