שנת הקורונה והמנצחים הגדולים בענף הקמעונאות

"הדור הצעיר לא רוצה ללכת לחנות לקנות רחפן. צעירים היום רוצים להרוויח את המוצר באופן חווייתי, ליהנות תוך כדי הרכישה"

נועה הראל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן גפןצילום: הדס פרוש
נועה הראל
תוכן מקודם

ערן גפן, מומחה לחדשנות וליצירתיות ומייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי המסייעת לחברות לפתח מנועי צמיחה, דיבר בוועידת הקמעונאות, על התרחבות חברות הקמעונאות לשווקים בינלאומיים באמצעות שירותי אונליין ועל בסיס ייצור מקומי.

החברות שהציג גפן ממוקמות בישראל ומרבית שרשרת הייצור שלהן מרוכזת כאן. "בעבר ישראל ידעה למכור רק לישראל. כעת החברות למדו למכור לשווקים נוספים ולשלב את הצורך הצרכני עם ערך נוסף. למשל ב–GlassesUSA, קמעונאית המשקפיים המקוונת הגדולה, הבינו שבמקום להעביר את המרשם מהרופא, לחנות המשקפיים להתאמה, למפעל לייצור ובחזרה ללקוח דרך החנות — אפשר לצלם את המרשם, למדוד באינטרנט, ותוך 24 שעות המוצר בדרך ללקוח עם כל ההתאמות שהוא בחר. כך ניתן להפחית את המחיר לצרכן".

גפן הביא דוגמה נוספת לאופן שבו מתבצעים כיום תהליכים לאיתור שווקים רלוונטיים. למשל בחברת LUMEN, יצרנית ומשווקת משאף שמודד את מצב הפחמן והמתאן בגוף ועל בסיס המדידה מנפיק המלצות תזונתיות. בחברה, שהוקמה לפני כשנה, איתרו שוק רלוונטי, ו–40% מהמכירות בחברה נשענות על מדינות כמו סינגפור ודובאי, שבהן יש ביקוש רב למוצרים מסוג זה.

לדבריו של גפן, הערך המוסף שחברות צריכות להציע אינו מסתיים ביעילות בלבד, אלא גם בחוויה הצרכנית שאותה חברה קמעונאית מספקת ללקוח. כך, למשל, ציין גפן את GIGANTIC, שיצרה חוויה של מכונות משחק ארקייד ("Clawee"). החברה, הממוקמת בפתח תקוה, מאפשרת למשתמשים לשחק בארקייד מהטלפון האישי וכך לצרוך את מוצריהם. "הדור הצעיר לא רוצה ללכת לחנות לקנות רחפן. צעירים רוצים להרוויח את המוצר באופן חווייתי, ליהנות תוך כדי הרכישה שלהם".

לדברי גפן, חברות רבות פיצחו את הערך המוסף של המוצרים, "וכך הן מתחרות בהצלחה מול אמזון וענקיות המסחר האחרות".