"לישראל הזדמנות חשובה לשדרג את הכלכלה"

"המדינה שוללת מבעלי עסקים זכות יסוד — תחרות בתנאים שווים", אמר נשיא איגוד לשכות המסחר על הפטור ממע"מ על יבוא אישי, וקרא לבטלו

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אוריאל ליןצילום: הדס פרוש
יובל גמליאל
תוכן מקודם

"המגזר העסקי בישראל עבר בתקופה האחרונה תהליך התייעלות חסר תקדים. כיום אנו יכולים לייצר את אותה רמת התפוקה בעזרת כוח אדם מועט יותר — הכל מותנה ביכולתם של קברניטי המשק לנהל נכון את הכלכלה", כך אמר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר בוועידת קמעונאות וסחר מקוון של TheMarker, המחלקה המסחרית. "לישראל הזדמנות היסטורית לשדרג את הכלכלה, להעלות את התוצר ולהעלות את התוצר לנפש", אמר לין.

בדבריו התייחס לין למה שהגדיר כיעד מרכזי לממשלה — יצירת מקומות עבודה. "הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מטעה אותנו", אמר. "כיום ישנם 400 אלף מחוסרי עבודה — כולם מהמגזר העסקי — והאבטלה בהיקף של 15%. לכן עלינו לייצר מקומות עבודה חדשים, ואלו נוצרים כשמזרימים ביקושים נוספים לעסקים".

לין התייחס גם לצריכה הפרטית בישראל, שב-2019 היתה 762 מיליארד שקל, ולצריכה הציבורית שעמדה באותה השנה על 318 מיליארד שקל. "זהו מנוע הצמיחה החזק ביותר", אמר, "ובכדי ליצור מקומות עבודה חייבים להזרים את כל כוח הקנייה שלנו אל המגזר העסקי המקומי".

לין התייחס גם לפטור ממע"מ על יבוא אישי כדוגמה למדיניות פוגענית כלפי המגזר העסקי. "המדינה שוללת בפועל מבעל העסק את זכות היסוד הבסיסית ביותר שלו — להתחרות עם עסקים אחרים בתנאים שווים", ציין. "הממשלה בעצם אומרת לצרכן הישראלי, 'אל תקנה בישראל — אם תקנה כאן תשלם קנס של 17%'".

"מקבלי ההחלטות אולי שכחו זאת — אך העסקים אינם אוויר, הם חלק מהציבור ואף בונים את המדינה. מגיע להם יחס הוגן ומכבד", אמר לין.  "הביטול ימחק את האפליה מול עשרות אלפי עסקים קטנים ובינוניים הנאבקים על קיומם ויחזק את הצמיחה".