"וולמארט פה כדי להישאר ולגדול"

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל ויזל
יובל גמליאל
תוכן מקודם

במאי האחרון הודיעה רשת הקמעונאות וולמארט שתרכוש את הסטארט־אפ הישראלי זיקית (Zeekit), שפיתח טכנולוגיה המכונה "תא מדידה וירטואלי" אשר מאפשרת ללקוחות למדוד בגדים מרחוק — על בסיס ראייה ממוחשבת ועיבוד תמונה. החברה הוקמה ב–2013 על ידי יעל ויזל, ניר אפלבוים ואלון קריסטל. מי שעומדת בראשה היא ויזל, מנכ"לית החברה וראש מרכז הפיתוח של Walmart בישראל.

"הרעיון של זיקית נוצר במהלך שירותי הצבאי בחיל האוויר (ויזל היא רס"ן במיל', י"ג), והתבסס על יכולות ניתוח טופוגרפיות שיישמתי על בני אדם בכוונה להלביש אנשים", סיפרה ויזל בוועידת קמעונאות וסחר מקוון של TheMarker, המחלקה המסחרית. "זיקית מבוססת על בינה מלאכותית, ומאפשרת לקונים למדוד וירטואלית בגדים שונים. כל מה שהם צריכים לעשות זה להעלות תמונות של עצמם או לבחור מודל המייצג את הגובה, הצורה וגוון העור שלהם — ולנסות בגדים באמצעותו. כל בגד נסרק ומחולק לעשרות אלפי פיסות קטנות המאפשרות לתוכנה להלביש אותן על הגוף במדויק. זה מאפשר לדעת אם הבגד ייראה טוב עלינו או שעדיף להשאירו על הקולב".

עד היום נבחנו בעזרת הטכנולוגיה כ–1.2 מיליארד קומבינציות של בגדים, ועלו בה מאות אלפי מוצרים והיו בה אין ספור רכישות. "עם השנים הפכנו למפעל הטקסטיל הגדול ביותר בעולם, כאשר אנחנו עובדים עם קמעונאיות בינלאומיות גדולות דוגמת אסוס, אדידס, מייסיס, ליווייס, בלומינגדיילס וטומי הילפיגר", סיפרה ויזל. "ככל שהשימוש באפליקציה עלה, כך התבטא האימפקט הגדול שלה — בהפחתת היקפי החזרות הבגדים על ידי הלקוחות. ב–2020 הוכתרנו כאחת הטכנולוגיות המהפכניות בעולם".

עם רכישת החברה מינתה וולמארט את ויזל לראש מרכז הפיתוח בישראל. "החיבור עם וולמארט, שנמצאת בראש עולם הקמעונאות העולמית, יניב את יצירתו של תא המדידה הווירטואלי הגדול בעולם", אמרה. "אנו ניצור עולם חדש בו לכל אדם יש קטלוג אישי משלו, ויוכל לשתף את פריטי האופנה אותם הוא לובש עם חברים וקרובים כדי להתייעץ. כך שיש כאן גם מהפכה בפן החברתי. מרכז הפיתוח של וולמארט בישראל ישתמש ביכולות של זיקית ויוכל להציע את המוצרים המתאימים ביותר והנכונים ביותר ללקוחות ממגוון המוצרים שונים שנמצאים בקטלוג".

ויזל הוסיפה כי בכוונתה להפוך את מרכז הפיתוח של וולמארט בישראל לבית ליזמות ולקידום רעיונות. "נבנה מסגרות בהן כל אחד יוכל לבוא אלינו ולהתייעץ על מיזמים שתכנן" סיכמה. "וולמארט פה כדי להישאר ולגדול".