ניר צליק
תוכן מקודם

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בישראל ובעולם. זהו סוג הסרטן השלישי בשכיחותו, לאחר סרטן הערמונית בגברים וסרטן השד בנשים, והשני מבין גורמי המוות בעולם המערבי. ע"פ נתוני משרד הבריאות, אובחנו בישראל בשנה האחרונה 3,200 מקרי סרטן חדשים של סרטן מעי הגס, שכיחות המחלה עולה מעל גיל 50, ועם התקדמות הגיל, עולה הסיכון לחלות. העלאת המודעות לבדיקות ואיבחון מוקדם של גידולים סרטניים ופוליפים טרום סרטניים עשויים להקטין משמעותית את מקרי המוות מהמחלה ולהציל חיים.

סרטן המעי הגס הוא בין היחידים שניתן למניעה ולא רק לטיפול וריפוי. לכ- 30% מהאוכלוסיה, מעל גיל 50 שנים, יש פוליפים במעי הגס, הגדלים בקצב של 1 מ"מ בשנה. הסרת פוליפים אלו (שרובם שפירים), יכולה להבטיח שנים של שקט נפשי ומניעה של המחלה. גילוי מוקדם מעלה דרמטית את הסיכוי להחלמה, אלא שכיום, הבדיקות הקיימות דורשות הכנה מוקדמת (ניקוי של המעי) או שהן אינן נעימות, ולכן מרבית החולים נמנעיםמלבצע בדיקה מוקדמת, ומגלים מאוחר מדי כי הם חולים בסרטן שעלול להיות סופני.עלפי ה"אגודה האמריקאית למלחמה בסרטן" מתוך כ-50,000 חולים המתיםבכל שנה מסרטן המעי הגס בארה"ב כ- 32,000 יכלו להנצל לו היו מבצעים בדיקות שגרתיות בהתאם להנחיות על פי הבדיקות הנהוגות כיום.

כיום קיימות בשוק שתי בדיקות עיקריות לאיתור סרטן ופוליפים במעי הגס. הראשונה: בדיקת דם סמויבצואה, אותה מומלץ לבצע כל שנה עד גיל 75.בדיקה זו מיועדת לאיתור דם שמקורו בפוליפ מדמם או בגידול סרטני במעי, אולם, מדובר בשלב מאוחר יחסית בהתפתחות המחלה, שבו סיכויי ההחלמה נמוכים יותר.

הבדיקה השניה: קולונוסקופיה, אותה מומלץ בדרך כלל לבצע אחת ל-10 שנים (למעט לקהל מקבוצת סיכון ספציפית). בדיקה זו מבוצעת ע"י החדרת צינור גמיש ומצלמה לאורך המעי. בדיקה זו הינה פולשנית ומצריכה הכנה בת יומיים של המעי, ע"י בליעת תרופות משלשלות וצום. רבים מן הנבדקים מדווחים על אי נעימות רבה, בעת הבדיקה החודרנית, עקב כך פחות מ-30% מאוכלוסיית היעד בישראל אכן נבדקים, למרות חשיבות הבדיקה.

חברת צ'ק-קאפ הישראלית, שהוקמה בשנת 2005, פיתחהמערכת ייחודית שנועדה להקל את ביצוע הבדיקות ולאתר פוליפים טרום סרטניים מבעוד מועד, וכן גידוליים סרטניים בשלבים ראשוניים של התפתחות המחלה, בטכנולוגיה ידידותית יותר למשתמש.

בלב הטכנולוגיה נמצאת קפסולת הדמיה המבוססת על קרינת X-Ray ברמת אנרגיה נמוכה. הקפסולה נבלעת (ככל גלולה אחרת), ועוברת במשך כ- 2-3 ימים בטבעיות במערכת העיכול. במהלך ימי הבדיקה ממשיך הנבדק בשגרת יומו, בעוד הקפסולה סורקת את המעי הגס מצידו הפנימי, ומעבירה באמצעות ערוץ תקשורת את המידע למקלט המוצמד לגבו. הבדיקה אינה מחייבת הכנה של המעי והנבדק ממשיך לאכול כרגיל לפניו במהלך ימי הבדיקה. התהליך כולו ללא אישפוז, ללא כאב, ללא תרופות, ללא טשטוש ואינו חודרני.

צ'ק אפ

עם תום הבדיקה, המערכת מודיעה לנבדק כי הקפסולה יצאה מגופו (באופן טבעי), והמידע ממקלט הגב מועבר לתחנת עבודה המעבדת אותו וממירה אותו לתמונות דו מימדיות ותלת מימדיות. התמונות מוצגות לרופא ומאפשרות לו לנתח את נתוני הבדיקה. 

המעי הגס
התמונה לאילוסטרציה בלבד

החברה מנוהלת כיום על ידי ביל דנזל, אשר ניהל בעבר את חברת ביקוןאנדוסקופיק(כיום חלק מקובידיאן). צ'ק-קאפ הוקמה על ידי ד"ר יואב קמחי, המדען הראשי של החברה, שהוא בעל רקע בתחומי הפיזיקה וההנדסה הביו רפואית.

בפברואר 2015 הנפיקה החברה לראשונה את מניותיה ב-NASDAQ והפכה לציבורית. עד היום הושקעו בחברה כ-56 מיליון דולר, ובין משקיעיה ניתן למנות את ענקית הרפואה ג'נרל אלקטריק, עמה התקשרה החברה לאחרונה לצורך תכנון ופיתוח מערך הייצור של הקפסולות לקראת תחילת שיווקן לקהילה הרפואית. החברה נמצאת כיום בשלב של ניסוי קליני במספר מרכזים מובילים בישראל, ביניהם בית החולים רמב"ם, איכילוב, העמק, בני ציון, לניאדו. נכון להיום, המערכת אינה מאושרת לשיווק. החברה צופה כי בשנת 2017 תוכל לקבל אישור לשיווק המוצר באירופה, ולאחריו היא תפעל לקבל אישור לשיווק המוצר גם בישראל.

השוק העיקרי אליו פונה החברה הוא השוק האמריקאי, בו ממוקם אבחון סרטן המעי הגס גבוה בסדר העדיפויות. הממשל האמריקאי שם לעצמו למטרה כי עד שנת 2018, רמת היענות לבדיקות סריקה לסרטן המעית גדל ל-80% מהציבור שנמצא בסיכון. כיום רק כ-65% מהציבור האמריקאי מבצע את הבדיקות המקדימות הקיימות. 134 אלף איש מאובחנים כחולי סרטן המעי הגס בארצות הברית מדי שנה, ו-49 אלף איש מהחולים שאובחנו עם סרטן לא מחלימים ממנו.

המערכת החדשנית של צ'ק-קאפ מביאה בשורה חדשה לתחום האבחון המוקדם של סרטן המעי הגס ומטרתה לסייע לציבור הרחב לנפץ את המחסומים לבדיקות מקדימות ובכך לסייע בהצלת חיים.