כך תרוויחו 32 אלף שקל בחודש. לפחות - מדריך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך תרוויחו 32 אלף שקל בחודש. לפחות

E

ללמוד ברמת השרון, להתגייס ליחידות הסייבר, להמשיך לתואר במדעי המחשב באוניברסיטה העברית, להשתלב בהיי־טק. כן, וגם להיוולד להורים אשכנזים שמתגוררים במרכז הארץ. כך תעשו זאת נכון | ליאור דטל

1 | ילד יהודי חילוני? זכית

הסיכוי של ילד ישראלי להורים שמקבלים שכר נמוך לעלות לרמת השכר של החמישון העליון הוא 10.5% בלבד, דומה למצב בארה״ב. הסיכוי של ילדים להורים ערבים, יוצאי אתיופיה וחרדים נמוך יותר מאשר זה של ילדים להורים יהודים חילונים ושל ילדי עולים ממדינות בריה"מ לשעבר ואירופה. לילדים להורים עשירים ומשכילים מאזור המרכז יש סיכוי גבוה יותר להצליח בלימודים.

2 | אלפי שקלים לגן איכותי

לפי מחקרים, חינוך איכותי לבני 0–3 יתרום להצלחה בהמשך החיים. בישראל יש כ–500 אלף ילדים בגילים האלה, רק כ–100 אלף מתוכם מקבלים חינוך בתנאים בסיסיים (מאוד) ומפוקחים על ידי המדינה. לא ידוע מה קורה עם שאר הילדים, אבל לפי הערכות רק חלק קטן מהם, שנולדו להורים שיכולים להרשות זאת, לומדים במסגרות פרטיות ואיכותיות בעלות של 3,000–4,000 שקל בחודש — כמו שכר לימוד במכללה פרטית. מסגרות כאלה פורחות בעיקר באזור תל אביב, השרון והמרכז.

3 | רעננה ורמת גן משקיעות בתלמידים

הפערים בהישגי התלמידים בישראל הם הגדולים ביותר בכל מדינות ה–OECD ומהגדולים בעולם, והם מתחילים בבתי הספר היסודיים, מתגברים בחטיבות הביניים — שם הילדים מחולקים להקבצות לפי חלשים וחזקים, ומגיעים לשיא בתיכונים. הערים שמשקיעות את התקציבים הגדולים ביותר התומכים בבתי הספר הן רעננה, רמת גן, תל אביב, הרצליה וכפר סבא. בסופו של דבר, התלמידים המבוססים ביותר קיבלו במבחני המיצ״ב בעברית בכיתה ח׳ 80, ואילו המוחלשים ביותר הסתפקו בציון 59. באנגלית התלמידים המבוססים ביותר קיבלו 84 ואילו המוחלשים ביותר — 65.

4 | כיתות מחוננים? לא בפריפריה

משרד החינוך פתח בעשורים האחרונים כיתות מחוננים רבות ברמת השרון, תל אביב ובקרית גת. באופקים, דימונה, שדרות, קרית שמונה, ירוחם, אשקלון ובערים נוספות בפריפריה — וכמעט בכל הרשויות הערביות — לא נפתחה אפילו כיתה אחת. כשזה המצב, אין פלא ש–22% מהתלמידים המחוננים בישראל חיים באזור השרון, 18% בירושלים, 31% בגוש דן ובתל אביב ו–5% בחיפה. בקרית אונו לבדה לומדים 6% מהמחוננים בישראל. גם תלמידי תיכון שיתקשו בלימודים יקבלו סיוע רב יותר אם הם גרים ביישובים החזקים, שבהם נפתחו כיתות מב״ר שהיו אמורות להעניק סיוע דווקא לתלמידים בשכונות המוחלשות.

5 | קשה למצוא את המפתח להצלחה בפריפריה

בישראל של 2018 הסיכוי הגבוה ביותר לקבל שכר גבוה הוא להשתלב בענף ההיי־טק (השכר בענף המחקר ופיתוח התוכנה הוא 35 אלף שקל, במחקר מדעי ופיתוח כ–28 אלף שקל ובתכנות מחשבים כ–23 אלף שקל) או בתפקידים מתגמלים במגזר הפיננסי (כ–20 אלף שקל). בשביל זה כדאי ללמוד חמש יחידות מתמטיקה, אבל כשני־שלישים מהתלמידים בישראל לומדים לשלוש יחידות ורק 15% לומדים חמש יחידות. בבתי ספר רבים בפריפריה אין בכלל אפשרות ללמוד חמש יחידות מתמטיקה.

6 | המוחלשים מקבלים פחות

בתקופת כהונתו של שר החינוך הנוכחי, נפתלי בנט, גדל התקציב המועבר לתלמידים הדתיים ב–30% — הגידול הגבוה ביותר בכל המגזרים. גם התקציב שמועבר לתלמידים מהרקע הכלכלי החזק ביותר עלה בשיעור הגבוה ביותר (ב–35%), בעוד שהתלמידים המוחלשים הסתפקו בתוספת של 21%.

7 | 57 אלף שקל לתלמיד

תלמיד תיכון דתי מקבל ממשרד החינוך תקציב של 37.7 אלף שקל בשנה, גבוה ב–30% מזה של החילונים וב–66% מזה של הערבים. כל עשרת התיכונים שקיבלו את התקציבים הגבוהים ביותר ב–2017 היו דתיים או חרדיים. תיכון דתי אורט דספניאן בירושלים קיבל את התקציב הגבוה ביותר לכל תלמיד (57 אלף שקל לתלמיד), ואחריו הישיבה התיכונית בקרית ארבע וישיבת אור מנחם באשקלון (56 אלף שקל לתלמיד בכל אחת מהן).

8 | הסלקציה מובילה לביקוש

משרד החינוך מאפשר לבתי ספר להפעיל סלקציה לקבלת תלמידים, כך שכמעט בכל יישוב בארץ — גם ביישובים מוחלשים יחסית — פועלים בתי ספר שעוסקים במיון תלמידים על ידי מבחנים, ראיונות קבלה, או שכר לימוד גבוה ואמצעים שיוצרים אפליה בין התלמידים ומעניקים לתלמידים הלומדים בהם סיכוי גבוה יותר לעתיד. לכן, הם מצליחים להגיע להישגים הגבוהים ביותר, להגדיל את הביקוש אליהם, וכך גם את התקציבים ממשרד החינוך. רוב התיכונים שבהם שיעור התלמידים שהצטיינו בבגרות או שלמדו חמש יחידות מתמטיקה ואנגלית, מפעילים מנגנונים של מיון או שכר לימוד גבוה. בית הספר בעל שיעור המצטיינים הגבוה ביותר הוא בית הספר הדרוזי למנהיגות ומדעים בירכא, של רשת דרכא, שבו ל–62% מהתלמידים בגרות מצטיינת. בתיכון ליד״ה בירושלים ל–57% מהתלמידים בגרות בהצטיינות. אחריו נמצאים תיכון הנדסאים בהרצליה (52%) ואולפנת דרכי נעם בפתח תקוה (45.7%). כך גם התיכונים שבולטים בלימודי חמש יחידות מתמטיקה הם התיכון בירכא, ישיבה תיכונית תורה ומדע בירושלים, הנדסאים הרצליה, ובית הספר הפרטי למדעים ואמנות בירושלים.

9 | בלי סיכוי להשכלה גבוהה

ב–2016 למדו בכיתה י״ב 115 אלף תלמידים. רק כ-85% מהם נבחנו בבחינות הבגרות וחלק נשרו מהלימודים עוד לפני הבחינות. מתוכם, רק 73 אלף תלמידים היו זכאים לבגרות (63.5% מהלומדים). אבל רק ל–60 אלף מהתלמידים (כ–52.5% ) היתה בגרות איכתית יחסית שאיפשרה להם להתקבל לאוניברסיטאות. ביישובים המבוססים ביותר (אשכולות 9–10) 81.5% מהתלמידים עמדו בתנאי הסף של האוניברסיטאות, אבל ביישובים המוחלשים ביותר מדובר ב–13% מהתלמידים — כלומר, 87% מהתלמידים ביישובים המוחלשים בישראל מסיימים 12 שנה במערכת החינוך ללא בגרות או בלי סיכוי של ממש להתקבל להשכלה הגבוהה. בציבור הערבי רק 44% מהתלמידים עמדו בתנאי הסף של האוניברסיטאות.

10 | הקיפוח נמשך בצה"ל

בדרך להיי־טק כדאי לעבור בתפקידים טכנולוגיים ביחידות הסייבר של צה״ל, כמו 8200. כ–41% מהמתכנתים והעתודאים המיועדים לתפקידים טכנולוגיים בצבא מגיעים מהיישובים המבוססים (אשכולות 10–7) — שיעור גבוה ב–40% מחלקם היחסי בקרב המתגייסים לצה״ל. לעומת זאת, חיילים מיישובי הפריפריה (אשכולות 1–4) מהווים רק 15% מתוכם — שיעור נמוך ב–7% מחלקם בקרב המתגייסים. בצה״ל מפנים את הטענות למשרד החינוך.

11 | אלפי שקלים בשביל 100 נקודות בפסיכומטרי

לאחר שהופלו בחטיבת הביניים, בתיכון ובצבא, מגיעים התלמידים שהצליחו לסיים את המסלול למבחן הפסיכומטרי. במבחן הזה תלמידים יהודים ועשירים מתל אביב וגוש דן מצליחים יותר ומגדילים את הסיכוי שלהם באמצעות השתתפות בקורסי הכנה בעלות של אלפי שקלים והיבחנויות חוזרות. הממוצע של גברים יהודים גבוה כמעט ב–100 נקודות מזה של נבחנים ערבים. נבחנים שבאו מבתים מוחלשים קיבלו ציון ממוצע של 501, ואילו נבחנים מבתים מבוססים קיבלו ציון גבוה מהממוצע — 616. נבחנים ממשפחות שעלו ממזרח אירופה השיגו ציון ממוצע של 574, וממערב אירופה — 558. הפער בהשוואה לנבחנים שמשפחתם עלתה ממדינות צפון אפריקה קטן (553), אך נבחנים שנולדו ליוצאי אתיופיה הצליחו להגיע לממוצע של 457 — שאינו מאפשר להתקבל לחלק גדול מהפקולטות. נבחנים מיישובי המרכז קיבלו 578, בדומה לציון של נבחנים מאזור השרון — 575. לעומת זאת, תושבי הגליל המזרחי הסתפקו בממוצע של 509 בלבד ותושבי הדרום ב–525.

12 | לבחור את האוניברסיטה לפי השכר העתידי

לפי הכלכלן הראשי באוצר, שכרם של בוגרי המחלקות באוניברסיטאות שהקבלה אליהן היא הקשה ביותר יהיה גבוה ב–5% לפחות משל בוגרי אותן מחלקות באוניברסיטאות אחרות, ואף ב–11% בתחומי מדעי המחשב והנדסת חשמל. אבל גם מי שילמד את התחומים האלה במחלקות הפחות יוקרתיות יסתדר — ובדרך כלל השכר שלו יהיה גבוה יותר מזה של בוגרי תחומים דומים במכללות. שכרם של בוגרי תחומי ההנדסה יסתכם ב–17.5 אלף שקל שלוש שנים לאחר התואר, ושל בוגרי מדעי המחשב בכ–19.5 אלף שקל. השכר הגבוה ביותר בלימודי ההנדסה הוא של בוגרי האוניברסיטה העברית — כ–24.4 אלף שקל בחודש, ואחריהם של בוגרי אוניברסיטת תל אביב (21.6 אלף שקל). את תחום מדעי המחשב כדאי יותר ללמוד בטכניון (שכר של כ-23 אלף שקל), או באוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, או האקדמית תל אביב יפו (21–22 אלף שקל בחודש), לימודי התואר במרכז הבינתחומי הניבו לבוגרים שכר של 22.4 אלף שקל, בעוד שבמכללת ספיר כ-15 אלף שקל ובמכון לב כ-14 אלף שקל. אם תבחרו בלימודי משפטים אז השכר הגבוה ביותר יתקבל מלימודים בתל אביב (14 אלף שקל), או בעברית ובמרכז הבינתחומי (13.2 אלף שקל). לימודי מינהל עסקים משתלמים ביותר במרכז הבינתחומי, שלבוגריו בתחום השכר הגבוה ביותר (17.5 אלף שקל), אך שכר הלימוד במרכז גבוה פי ארבעה מזה שבאוניברסיטאות.

13 | פער של 15% בין גברים לנשים

נשים ירוויחו פחות. עמיתיהם הגברים ישתכרו כ–45% יותר (כ–12 אלף שקל לעומת 8,200 שקל בממוצע ב–2017). לפי מחקר של בנק ישראל, גם אם מבטלים את ההבדלים שנובעים משיעור המשרה, מהבדלי השכלה ומהניסיון, וגם אם משווים רק בין תפקידים דומים באותם ענפי עבודה, נישאר עם פער של 15% שאי אפשר להסביר.

14 | ערבי? תרוויח פחות

שכרם של עובדים יהודים גבוה ב–55% מזה של עובדים ערבים. ההכנסה הממוצעת לחודש באוכלוסייה היהודית היא 10,700 שקל, ואילו באוכלוסייה הערבית — 6,896 שקל.

15 | טוב להיות בעשירון העשירי

32 אלף. זהו השכר הממוצע בשקלים של שכירים בעשירון העשירי הגבוה ביותר, זה שרוב הישראלים היו רוצים להגיע אליו. השכר הזה גבוה פי 30 מזה של שכיר בעשירון הנמוך ביותר, וגבוה כמעט פי 2.5 גם מההכנסה של העשירון השמיני (12,650).

הכתבות המומלצות

כתבות ראשיות באתרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות